Prokrastynacja w nauce języka: 5 pomysłów na walkę z odwlekaniem + motywator do druku

Prokrastynacja w nauce języka - walcz z nią za pomocą fiszek

Jak co roku, postanawiasz sobie, że porządnie się zabierzesz za angielski. I to już od jutra! Następnego dnia z zapałem zabierasz się do nauki, przeglądasz stare zeszyty, gromadzisz nowe materiały. Jednak szybko się tym nudzisz i… postanawiasz zacząć od kolejnego tygodnia. W poniedziałek wypada coś pilnego, we wtorek nie czujesz się najlepiej, więc żeby poprawić sobie humor, zasiadasz przed Netflixem i obiecujesz sobie, że w przyszłym miesiącu, to już naprawdę porządnie się zabierzesz za ten angielski… Znasz to? W takim razie koniecznie poznaj sprawdzone sposoby na walkę z prokrastynacją.

1. Rozpisz szczegółowy plan nauki

Wiele razy pisałam o tym, jak ważne jest stworzenie szczegółowego planu nauki. Nabiera on szczególnej ważności przy problemie, jakim jest prokrastynacja w nauce języka. I nie chodzi mi tu wcale o ogólnikowy plan „w trzy miesiące przeskoczę z poziomu B1 na B2”. Ale o rozpisanie, ile materiału musisz przerobić każdego dnia, żeby się wyrobić w określonym czasie. Zdecyduj się, z których materiałów będziesz korzystać, i oblicz, ile jednostek lekcyjnych, stron czy fiszek przypada na jeden dzień. Każdą zakończoną sesję nauki odznaczaj w kalendarzu albo motywatorze. Ten prosty trik sprawi, że trochę bardziej będzie Ci szkoda odwlekać naukę i piętrzyć zaległości.

MOTYWATOR do druku (pdf)

2. Miej przed oczami długofalowy cel

Zastanów się dobrze, dlaczego właściwie chcesz się nauczyć języka. Kochasz podróże? Chcesz mieć lepszą pracę? A może po prostu czuć satysfakcję, rozmawiając w języku obcym? Jakikolwiek masz cel, musisz go jasno zdefiniować. Dzięki temu będzie Ci łatwiej natychmiast go przywołać, kiedy najdzie Cię pokusa prokrastynacji – i się tej pokusie oprzeć!

3. Stwórz z nauki przyjemny rytuał

Żeby Ci się chciało uczyć systematycznie, musisz to po prostu polubić. Nie zmuszaj się do nauki, tylko ucz się tak, żeby nie chciało Ci się jej odwlekać! Uprzyjemniaj sobie przyswajanie materiału na wszystkie możliwe sposoby. Zabierz fiszki do pobliskiej kawiarni i powtarzaj angielskie idiomy, popijając ulubioną kawę. A latem ciesz się piękną pogodą, rozwiązując ćwiczenia gramatyczne na trawie w parku.

4. Znajdź partnera do nauki

Jeżeli stale odwlekasz samodzielną naukę języka, to może warto pomyśleć o poszukaniu partnera? We dwoje łatwiej się zmobilizować. W tym artykule znajdziesz pomysły na naukę w duecie:

5. Przygotuj plan B na gorsze dni

Jeśli prokrastynacja w nauce języka jest Twoim problemem to mam dla Ciebie radę – przestań dążyć do perfekcji! Działaj – nawet jeśli to, co robisz odbiega od Twoich wyobrażeń i wstępnych założeń. Pamiętaj, że plan nauki zawsze możesz zmodyfikować. Przerobić go tak, żeby był jak najlepiej dostosowany do Twoich możliwości. Lepiej zrealizować 20 % swojego planu, niż nie zrobić nic. Zamiast się martwić, że nie udało Ci się wykonać 100%, po prostu wyciągnij wnioski i zredukuj codzienną porcję nauki, wydłużając czas na realizację celu. I koniecznie miej w zanadrzu plan B – książkę, serial lub film po angielsku. To, co sprawia Ci największą przyjemność. Coś, do czego chętnie sięgniesz, właśnie wtedy, kiedy nic nie będzie Ci się chciało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *