Jak uczyć się angielskiego w domu? 3 kwestie, o które warto zadbać

Fiszki inblanco nauka angielskiego w domu

Interesuje Cię nauka angielskiego w domu, ale nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci uczyć się języka samodzielnie i efektywnie. A przede wszystkim – z prawdziwą przyjemnością 🙂

Z tego wpisu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, żeby nauka angielskiego w domu była skuteczna i poznasz sprawdzone narzędzia do samodzielnej nauki języka.

Nauka angielskiego w domu – zadbaj o:

1. Odpowiednie miejsce do nauki

Żeby nauka angielskiego w domu była przyjemna, a co za tym idzie – skuteczna, koniecznie zadbaj o otocznie. Znajdź dla siebie odpowiednie miejsce. Niezależnie od tego, czy będzie to biurko, łóżko czy ulubiony fotel – ważne, żeby otaczał Cię porządek, a wszystkie materiały do nauki były pod ręką. Wygoda i dobre oświetlenie to podstawa, ale polecam też dodatkowe „umilacze” – np. ciepły koc, kubek herbaty i ulubioną przekąskę. Niech każda sesja nauki będzie „chwilą dla siebie”, a nie przykrym obowiązkiem.

2. Skupienie i spokój

Koniecznie pozbądź się „rozpraszaczy”. Na czas nauki wycisz telefon. A najlepiej go schowaj, żeby Cię nie kusił 🙂 Teraz masz się skupić tylko na angielskim! Dlatego jeżeli jednym z Twoich „umilaczy” jest aromatyczna herbata, to przygotuj ją koniecznie, zanim usiądziesz do nauki. Nie wpadaj w pułapkę odrywania się od angielskiego, bo właśnie naszła Cię ochota na czekoladę, kawę czy inną zachciankę. Jeżeli Twoja lekcja już trwa, to doprowadź ją do końca! Pamiętaj też o tym, żeby uprzedzić innych domowników, że przez jakiś czas będziesz w „innym świecie”, żeby nikt Ci nie przeszkadzał.

3. Systematyczność

To może okazać się największym wyzwaniem, ale jeżeli chcesz, żeby nauka angielskiego w domu przyniosła efekty, musisz zadbać o systematyczność. Jak się zmobilizować do samodzielnej nauki każdego dnia? Przede wszystkim musisz widzieć w niej sens. Dlatego nawet nie zaczynaj bez zdefiniowania celu nauki i stworzenia planu działania! To pozwoli Ci spojrzeć na każdą sesję nauki z szerszej perspektywy. Każdy dzień to kolejny krok w stronę upragnionego celu!

Nauka angielskiego w domu – przygotuj narzędzia!

Pamiętaj też, że zanim zaczniesz uczyć się angielskiego w domu, musisz zadbać o to, żeby mieć do tego odpowiednie narzędzia. Co Ci się na przyda?

1. Dobry słownik

Obojętnie, czy uczysz się z podręcznika, kryminału czy podcastu – dobry słownik podczas samodzielnej nauki to podstawa. Nie traktuj sprawdzania znaczenia słów jako straty Twojego cennego czasu. Już dzięki samemu szukaniu słówka w słowniku, utrwalasz je w pamięci, zwracasz uwagę na jego pisownię, a jeśli masz dobry słownik z transkrypcją fonetyczną – również na wymowę. Przeczytaj też, czym się kierować przy wyborze słownika.

2. FISZKI i pudełko do nauki MEMOBOX

Memobox classic pudełko do nauki

Co zrobić, żeby nowe słówka i zwroty na stałe zagościły w Twojej pamięci? Zapisuj je na fiszkach i systematycznie powtarzaj. Jeżeli jeszcze nie używasz pudełka do nauki MEMOBOX, wypróbuj koniecznie to narzędzie, które niesamowicie ułatwia zaplanowanie optymalnej liczby powtórek. Więcej o zaletach pudełka MEMOBOX® przeczytasz tu. Natomiast szczegółowy opis, jak prawidłowo się z nim pracować, znajdziesz tu.

Na koniec, zapraszam Cię do sprawdzenia innych artykułów, w których znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak dobrze się uczyć – nie tylko w domu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *