Jak działa MEMOBOX, czyli instrukcja obsługi (nie tylko) dla początkujących

pudełko memobox

Na metodę fiszek składają się dwa elementy: fiszki oraz pudełko do nauki i powtórek (MEMOBOX). O tym, dlaczego pudełko MEMOBOX zrewolucjonizowało naukę pamięciową, i o tym, jaki potencjał w nim drzemie, przeczytacie tu. Natomiast w tym artykule dowiecie się, jak działa MEMOBOX i jak powinna wyglądać nauka za pomocą pudełka z pięcioma przekładkami*. Odwołamy się przy tym do autorytetu – Sebastiana Leitnera, twórcy systematyki psychodydaktycznej bazującej na nauce z kartoteki.

Jeśli korzystacie z naszych gotowych zestawów, to bardzo możliwe, że jesteście już w posiadaniu klasycznego pudełka MEMOBOX. Jeśli nie, możecie kupić je w naszym fiszkowym sklepie (możecie je również zrobić samodzielnie, o ile lubicie DIY).

Jak używać MEMOBOX?

Ci z Was, którzy mają pudełko MEMOBOX, nie zawsze wiedzą, jak go używać. Poniższy szczegółowy opis przeprowadzi krok po kroku przez cały proces – od etapu zapoznawczego po ostatnią powtórkę. A nawet jeśli uczyliście się już z pudełkiem MEMOBOX, to warto przeczytać poniższą instrukcję. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób, nie używa go zgodnie z regułami.

Etap zapoznawczy (zapamiętywanie)

Jeśli korzystacie z gotowych zestawów, zróbcie wstępną selekcję materiału. Przejrzyjcie wszystkie fiszki i wybierzcie te, które w danej chwili najbardziej Was interesują albo te, z których słownictwo jest Wam potrzebne (ponieważ np. przerabiacie właśnie taki temat w szkole czy na kursie). Podzielcie fiszki na małe porcje, np. 10–20 kartoników. Jeśli sami tworzycie fiszki, to przygotujcie sobie taki właśnie pakiet.

Fiszki (gotowe lub własne) miejcie zawsze pod ręką. Możecie umieścić je w specjalnym etui, które dołączone jest do dużych zestawów (możecie też kupić je oddzielnie na fiszki.pl). Etui noście ze sobą – włóżcie je do kieszeni, torebki czy plecaka i korzystajcie z każdej okazji, aby przeglądać fiszki, np. w kolejce do lekarza, w autobusie czy w tramwaju.

Fiszki przeglądacie w ten sposób, że kilkukrotnie odwracacie każdy kartonik. I robicie to szybko. W ten sposób akcja (czytanie pytania) budzi natychmiastową reakcję (poznanie odpowiedzi). Jest to istotne z naukowego punktu widzenia, gdyż dowiedziono, że asocjacja (czyli połączenie pomiędzy dwoma działaniami, tu: pytaniem i odpowiedzią) ma najlepszy efekt, jeśli następuje w odstępie pół sekundy. Dlatego najlepsze rezultaty przynosi bezdźwięczne wielokrotne szybkie powtarzanie treści fiszek (np. motyl – la mariposa, motyl – la mariposa, motyl – la mariposa itd.). W ten sposób „zapamiętanie” odbywa się błyskawicznie dzięki naturalnym właściwościom mózgu i pamięci.

Powtórki z 🗃️

Po kilku dniach z pewnością uzbieracie już taką liczbę fiszek, która zapełni pierwszą przegródkę (około 50 kartoników). Wtedy możecie zacząć powtórki z pudełkiem MEMOBOX.

Włóż fiszki do pierwszej przegródki, tak aby z przodu znalazło się pytanie (np. polskie słówko), a na rewersie odpowiedź (np. tłumaczenie na angielski).

Wyciągnij pierwszą fiszkę z przegródki i przeczytaj pytanie napisane na awersie, udziel odpowiedzi, odwróć fiszkę i sprawdź, czy odpowiedź jest prawidłowa.

Jeśli odpowiedź jest prawidłowa, włóż fiszkę do drugiej przegródki (zawsze na jej koniec). Jeśli nie, fiszka zostaje w pierwszej przegródce (ją także przenosimy na koniec).

Gdy w pierwszej przegródce pojawi się wolne miejsce, uzupełniasz je nowymi fiszkami. Nie ma potrzeby „dobierania” fiszek 1:1 (jedna fiszka przeszła do drugiej przegródki, to jedną dokładam). Możesz spokojnie odczekać, aż zrobi się miejsce na kilka, a nawet – kilkanaście fiszek. Postępuj intuicyjnie, na wyczucie. Pamiętaj: nowe fiszki przechodzą przez etap zapoznawczy i dopiero po nim trafiają do pudełka.

Quiz z fiszkami z pierwszej przegródki przerywasz, gdy druga przegródka w całości zapełni się fiszkami. Wtedy rozpoczynasz quiz w drugiej przegródce i sprawdzasz, czy znasz treść fiszek z tej przegródki. Tym razem po każdej poprawnej odpowiedzi fiszka wędruje do trzeciej przegródki (na koniec). Po każdej nieprawidłowej odpowiedzi fiszka wraca na koniec pierwszej przegródki.

Dążysz do zapełnienia trzeciej przegródki, ale stale monitorujesz stan fiszek pierwszej i drugiej przegródki – dbasz o to, żeby były zapełnione fiszkami (czyli dokładasz nowe fiszki do pudełka i robisz z nimi powtórki).

jak działa memobox krok 6

Gdy trzecia przegródka zapełni się fiszkami, możesz rozpocząć quiz z fiszkami z tej przegródki. Tym razem po każdej poprawnej odpowiedzi fiszka wędruje do czwartej przegródki (na koniec). Po każdej nieprawidłowej odpowiedzi fiszka wraca na koniec pierwszej przegródki.

Stale dbasz o to, by wszystkie wcześniejsze przegródki (1, 2 i 3) były pełne.

jak działa memobox krok 7

Gdy czwarta przegródka zapełni się fiszkami, możesz rozpocząć quiz z fiszkami z tej przegródki. Tym razem po każdej poprawnej odpowiedzi fiszka wędruje do piątej przegródki (na koniec). Po każdej nieprawidłowej odpowiedzi fiszka wraca na koniec pierwszej przegródki.

Również i na tym etapie pilnujesz, aby poprzednie przegródki (od 1 do 4) były stale zapełnione.

jak działa memobox krok 8

Gdy piąta (ostatnia) przegródka zapełni się fiszkami, rozpoczynasz quiz w tej przegródce. Jeśli znasz treść fiszki, która znajduje się w tej przegródce, to znak, że tkwi ona już mocno w Twojej pamięci 😊. Fiszka opuszcza wtedy pudełko MEMOBOX i w ten sposób robi miejsce kartonikowi z czwartej przegródki. ALE jeśli nie znasz treści fiszki, kartonik wraca do pierwszej przegródki 😲

Jak działa MEMOBOX – trzy najważniejsze reguły:

Systematycznie uzupełniaj pierwszą przegródkę nowymi fiszkami (partiami, wg uznania).

Quiz w danej przegródce rozpoczynaj dopiero po jej całkowitym zapełnieniu.

Fiszkę, której treści nie znasz, wkładasz zawsze do pierwszej przegródki (na jej koniec).


Jak działa MEMOBOX – nie taki diabeł straszny…

Mam nadzieję, że teraz już wiecie, jak działa MEMOBOX. Zasady nauki z pudełkiem MEMOBOX mogą na początku wydawać się nieco skomplikowane, ale to pozory. Zasady są proste i logiczne, a sposób postępowania – intuicyjny. Zawsze też możecie spojrzeć na prawy bok pudełka – umieściliśmy tam schematyczny opis nauki z pudełkiem MEMOBOX. W praktyce z pewnością okaże się, że każdy z Was wypracuje swój własny rytm nauki. Będzie on zależeć od Waszego tempa nauki, stopnia trudności materiału, od wielkości Waszych dziennych porcji czy od tego, jak szybko i na jak długo zapamiętujecie treść fiszek.

*Jeżeli posiadacie FISZKI zawierające 300, 500 lub 600 kartoników, to Wasz MEMOBOX jest wyposażony w trzy przegródki do nauki i powtórek (czwarta przegródka jest zbiornikiem na kartoniki). Zasady pracy z tym pudełkiem są takie same jak z klasycznym, pięcioprzekładkowym pudełkiem MEMOBOX.