MEMOBOX – dlaczego to działa

Pudełko MEMOBOX

To pozornie zwykłe pudełko, w którym drzemie niezwykła moc. MEMOBOX to narzędzie, dzięki któremu zwiększysz skuteczność nauki o kilkadziesiąt procent.

Nie ma złych uczniów, są tylko złe metody nauczania…

To słowa Sebastiana Leitnera, niemieckiego psychodydaktyka i niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie badań nad technikami zapamiętywania. Wychodził on z założenia, że skuteczna nauka musi łączyć ze sobą dwa elementy – zapamiętywanie i powtarzanie. Im łatwiejsze jest zapamiętywanie i bardziej usystematyzowane powtarzanie, tym szybsza i efektywniejsza jest nauka. W książce pt. Naucz się uczyć (So lernt man lernen) przedstawił swoją koncepcję nauki z fiszek z wykorzystaniem kartoteki autodydaktycznej (pudełka z pięcioma przegródkami). Połączenie tych dwóch narzędzi (fiszki + pudełko) sprawiło, że metoda fiszek, zwana też metodą Leitnera, stała się jedną ze skuteczniejszych metod nauki pamięciowej.

Nauka to walka z zapominaniem, dlatego należy powtarzać to, czego się nauczyliśmy. Nie należy jednak powtarzać zbyt często i wszystkiego, żeby nauka nie stała się nudna i męcząca. Potrzebny jest system nauki, który sprawi, że trudniejszy materiał będzie powtarzany odpowiednio często, by go zapamiętać, zaś materiał łatwiejszy na tyle rzadko, by go nie zapomnieć.*

Zobacz, dlaczego MEMOBOX jest taki efektywny…

Selekcjonuje materiał na ten, którego zapamiętanie sprawia sprawia Ci najwięcej kłopotu, i na ten, którego przyswojenie przyszło Ci bez trudu.

Rozkłada naukę w czasie, tak aby powtarzanie następowało po odpowiednio długiej przerwie. Słówka, które sprawiają Ci kłopot, będą powtarzane do skutku, najtrudniejsze z nich — nawet kilkanaście razy.

Oszczędza Twój czas, ponieważ nie tracisz go na bezsensowne powtarzanie tego, co już pamiętasz. Efektywna nauka wymaga efektywnego wykorzystania Twoich sił.

Motywuje poprzez wizualizację postępów w nauce. Za każdym razem, gdy przekładasz fiszkę do kolejnej przegródki, odczuwasz satysfakcję. Te małe sukcesy napędzają Cię do dalszej nauki.

Wciąga i zamienia żmudną naukę w pasjonujący quiz. Chcesz sprawdzić jeszcze jedną fiszkę i kolejną, i kolejną…

Automatyzuje powtórki — po zapełnieniu przegródki wiesz, że nadszedł czas na powtórkę. Widzisz swoje postępy i nie musisz zastanawiać się, co i kiedy powtórzyć.

Nie stresuje, ponieważ to Ty kontrolujesz proces uczenia się – sam regulujesz przebieg nauki i samodzielnie oceniasz jej efekty. Nie odczuwasz stresu związanego z odpytywaniem czy z byciem ocenianym przez nauczyciela.

Jeżeli szukasz rozwiązania, które znacząco zwiększy Twoją skuteczność w nauce — jest nim MEMOBOX. Dokładny opis, jak uczyć się z pudełkiem z pięcioma przekładkami, znajdziesz tu.

*Cytat pochodzi z książki Sebastiana Leitnera Naucz się uczyć. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, o tym jak uczyć się metodą fiszek, gorąco polecamy lekturę tego poradnika!

Czyste fiszki – sprawdź

Pudełka do nauki i powtórek – sprawdź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *