Jak działa MEMOBOX COMPACT – co musisz wiedzieć

MEMOBOX compact

Jeśli korzystacie z naszych FISZEK z serii 300 (np. Startery, Konwersacje, Czasowniki A) lub z serii 600 (np. Egzamin ósmoklasisty, FISZKI dla seniorów), to jesteście w posiadaniu pudełka MEMOBOX COMPACT. Jest ono mniejszą, lekko zmodyfikowaną wersją pięcioprzegródkowego pudełka MEMOBOX CLASSIC. Modyfikacja polega na tym, że MEMOBOX COMPACT ma trzy przegródki (czwarta przegródka nie jest częścią systemu powtórek, tylko zbiornikiem na fiszki). I choć główne zasady pracy w obu pudełkach są takie same, to pewne kwestie “techniczne” są rozwiązane nieco inaczej. Dlatego, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, przygotowaliśmy dla Was instrukcję, która szczegółową objaśnia, jak działa MEMOBOX COMPACT. Przy okazji – instrukcję obsługi pudełka MEMOBOX CLASSIC znajdziecie tu.

MEMOBOX COMPACT możecie również kupić jako oddzielny produkt (w zestawie z fiszkami in blanco oraz etui) w naszym fiszkowym sklepie.

Etap pierwszy – przygotowanie fiszek

Jeśli korzystasz z gotowych FISZEK, zrób wstępną selekcję materiału. Przejrzyj fiszki – na początku nauki wszystkie fiszki powinny się znajdować w tylnej części pudełka, za ruchomą przekładką. Wybierz te, które w danej chwili najbardziej Cię interesują (np. fiszki z kategorii “Podróże”) albo te, z których słownictwo jest Ci potrzebne (ponieważ np. właśnie przerabiasz dany temat w szkole czy na kursie). Podziel fiszki na małe porcje, np. po 10–20 kartoników. Jeśli sam/sama tworzysz fiszki, to przygotuj sobie takie niewielkie pakiety. Jak robić to dobrze, dowiesz się tu.

Uwaga! Jeśli jesteś w posiadaniu tytułu STARTER, to nie robisz selekcji materiału. W tym wypadku lekcje należy przyswajać w takiej kolejności, w jakiej ułożono je w pudełku, a poszczególne słówka – w takiej kolejności, w jakiej ułożono je w obrębie danej lekcji.

Etap drugi – zapamiętywanie

Etap drugi polega na zapamiętywaniu treści fiszek, które odbywa się poprzez ich przeglądanie. Jak zatem prawidłowo przeglądać fiszki? Czytasz pytanie i szybko odwracasz kartonik, aby poznać odpowiedź. Robisz to kilkukrotnie. W ten sposób akcja (czytanie pytania) budzi natychmiastową reakcję (poznanie odpowiedzi). Jest to istotne z naukowego punktu widzenia. Dowiedziono bowiem, że asocjacja (czyli połączenie pomiędzy dwoma działaniami, tu: pytaniem i odpowiedzią) ma najlepszy efekt, jeśli następuje w odstępie pół sekundy. Ważna wskazówka: najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli będziesz bezdźwięcznie wielokrotnie szybko powtarzać treść fiszek. Przykładowo: motyl – la mariposa, motyl – la mariposa, motyl – la mariposa itd. W ten sposób „zapamiętanie” odbywa się błyskawicznie dzięki naturalnym właściwościom mózgu i pamięci.

Etap zapamiętywania nie musi odbywać się w domowym zaciszu. Wręcz przeciwnie – przeglądaj fiszki w każdej wolnej chwili, w dowolnym miejscu. W tym celu możesz umieścić je w specjalnym etui, które dołączamy do tytułów z serii 1000 (możesz też kupić je oddzielnie na fiszki.pl). Etui noś ze sobą – włóż je do kieszeni, torebki czy plecaka i korzystaj z każdej okazji, aby przeglądać fiszki, np. w kolejce do lekarza, w autobusie czy w tramwaju.

Gdy uznasz, że pamiętasz treść danej fiszki, przeglądasz kolejną. Powtarzasz tę czynność do momentu, aż uzbierasz taką liczbę fiszek, która zapełni pierwszą przegródkę, czyli około 50 kartoników. Wtedy możesz zacząć powtórki z pudełkiem MEMOBOX.

Etap trzeci – powtórki z pudełkiem MEMOBOX COMPACT

Włóż przejrzany pakiet fiszek do pierwszej przegródki. Fiszki ułóż tak, aby z przodu znalazło się pytanie (np. polskie słówko), a na rewersie odpowiedź (np. tłumaczenie na angielski).

Quiz w pierwszej przegródce

Teraz zacznij quiz. Wyciągnij pierwszą fiszkę z przegródki i przeczytaj pytanie napisane na awersie, udziel odpowiedzi, odwróć fiszkę i sprawdź, czy odpowiedź jest prawidłowa. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa, włóż fiszkę do drugiej przegródki (zawsze na jej koniec). Jeśli odpowiedź jest błędna, fiszka zostaje w pierwszej przegródce, ale uwaga – przenosisz ją na koniec.

Gdy w pierwszej przegródce pojawi się wolne miejsce, uzupełniasz je nowymi fiszkami. Nie ma potrzeby “dobierania” fiszek 1:1 (jedna fiszka przeszła do drugiej przegródki, to jedną dokładam). Możesz spokojnie odczekać, aż zrobi się miejsce na kilka, a nawet – kilkanaście fiszek. Postępuj intuicyjnie, na wyczucie. Pamiętaj: nowe fiszki przechodzą najpierw przez etap pierwszy (przygotowanie materiału do nauki), następnie przez etap drugi (przeglądanie i zapamiętywanie) i dopiero wtedy trafiają do pudełka (na koniec pierwszej przegródki).

Quiz z fiszkami z pierwszej przegródki przerywasz, gdy druga przegródka w całości zapełni się fiszkami.

MEMOBOX COMPACT – quiz w drugiej przegródce

Teraz rozpoczynasz w quiz w drugiej przegródce (od fiszek z przodu przegródki). Po każdej poprawnej odpowiedzi fiszka wędruje do trzeciej przegródki (na jej koniec). Po każdej nieprawidłowej odpowiedzi fiszka wraca na koniec pierwszej przegródki.

Quiz w trzeciej przegródce rozpoczynasz dopiero wtedy, gdy jest ona pełna. Oznacza to, że zanim zaczniesz quiz w tej przegródce, będzie trzeba wielokrotnie uzupełniać pierwszą przegródkę nowymi fiszkami i robić quiz w przegródkach pierwszej i drugiej.

Quiz w trzeciej przegródce

Gdy trzecia (ostatnia) przegródka zapełni się fiszkami, rozpoczynasz w niej quiz. Jeśli znasz treść fiszki, która znajduje się w tej przegródce, to znak, że tkwi ona już mocno w Twojej pamięci 😊. Fiszka trafia PRZED ruchomą przekładkę. Jeśli jednak nie znasz treści fiszki, kartonik wraca do pierwszej przegródki 😲.

UWAGA! Upewnij się, że ruchoma przekładka znajduje się z przodu przegródki – jej rolą jest bowiem oddzielenie materiału do nauki od materiału już opanowanego.

Twoja nauka skończy się, gdy wszystkie fiszki znajdą się PRZED ruchoma przekładką.

MEMOBOX COMPACT – trzy najważniejsze reguły

Mamy nadzieję, że teraz wszystko jest jasne. Najważniejsze to trzymać się tych trzech podstawowych zasad:

Quiz w danej przegródce rozpoczynaj dopiero po jej całkowitym zapełnieniu.

Jeśli udzielisz błędnej odpowiedzi, wkładasz fiszkę na koniec pierwszej przegródki (zawsze).

Systematycznie uzupełniaj pierwszą przegródkę nowymi fiszkami (partiami, wg uznania).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *