Skuteczna metoda nauki języka #1: Fiszki + książki dla dzieci (i dorosłych)

skuteczna metoda nauki języka - książki i fiszki

Rozpoczynamy cykl artykułów, z których się dowiesz, jak łączyć FISZKI z innymi skutecznymi metodami nauki języków. Na początek coś dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w nauce języka obcego – książki dla dzieci. Tak, tak – dorośli też mogą z nich korzystać… Przekonaj się na własnej skórze!

Nauka języka z książek dla dzieci: zalety metody

Oto mój subiektywny ranking najważniejszych zalet metody fiszek połączonej z książkami dla dzieci.

1. Małymi krokami do celu

Przyswajanie małych porcji materiału to jedna z głównych zasad metody fiszek. A książki dla dzieci idealnie się wpisują w to założenie. Wierszyki, rymowanki, krótkie opowiadania… Stworzone tak, żeby nie zalać nadmiarem informacji i dać młodemu odbiorcy czas na ich przetworzenie. I właśnie takiego podejścia potrzebuje też początkujący użytkownik języka obcego! 🙂

2. Rymowanki dla szybszego zapamiętywania

Rymowanki to przecież jedna ze skuteczniejszych technik zapamiętywania! Dlaczego więc nie mamy jej wykorzystywać również jako dorośli?

3. Fokus na naukę wymowy

Ucz się poprawnej wymowy jak dziecko! Czytaj na głos, zapamiętuj ulubione fragmenty i powtarzaj do oporu 🙂 Dzięki temu stopniowo będziesz przyzwyczajać aparat mowy do prawidłowej artykulacji nowych dźwięków.

4. Nauka języka na luzie

Może to zasługa ilustracji, a może skojarzeń z dzieciństwem? Z pewnością jest w książkach dla dzieci coś, co dobrze nastraja i uspokaja. A to szybko się przekłada na pozytywne nastawienie do nauki języka. W tej metodzie nie ma miejsca na pośpiech i stres. I bardzo dobrze. Bo nie jest on nam tutaj zupełnie potrzebny!

Jak działa ta metoda nauki języka?

Żeby metoda nauki języka z książek dla dzieci była jak najbardziej efektywna, połącz ją z metodą fiszek. Zapisuj na kartonikach nowe słówka – najlepiej z przykładem użycia przepisanym z książki (na jednej stronie w języku obcym, na rewersie – w języku polskim). Korzystanie z dobrego słownika jest tu jak najbardziej wskazane! Ale nie skupiaj się tylko na słownictwie. Zwróć też uwagę na spójniki, konstrukcje gramatyczne, pytania itp.

Jeżeli znasz już metodę fiszek, to doskonale wiesz, że tworzenie własnych fiszek to dopiero początek. Kolejnym krokiem jest zadbanie o optymalną liczbę powtórek materiału. W tym pomoże Ci pudełko do nauki, czyli MEMOBOX.

To Ci się przyda

Gdzie szukać książek dla dzieci i młodzieży w językach obcych? Coraz więcej księgarń stacjonarnych i internetowych ma je w swojej ofercie. Na fiszki.pl znajdziesz np. Małego Księcia po angielsku. Ja swoją książkę do nauki szwedzkiego znalazłam w second handzie. A spory zapas FISZEK in blanco i wolne pudełko do nauki mam zawsze w domu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *