Tworzenie fiszek. 7 zasad, jak robić to dobrze

fiszki in blanco niebieskie

Czy tworzenie fiszek to skuteczna metoda nauki?

Czy własnoręczne zapisywanie słów na karteczkach nie jest skuteczniejsze od korzystania z gotowych fiszek? – pytają często nauczyciele. Odpowiadamy: oczywiście – tak, ale tylko pod warunkiem, że uczący się jest osobą zdyscyplinowaną i systematyczną. Ile razy zdarzyło Ci się, mimo początkowego zapału, zarzucić żmudne i czasochłonne czynności? Dotyczy to także wyzwania, jakim jest własnoręczne tworzenie fiszek. Wymówki są rozmaite:

 • w tekście było za dużo nowych słów,
 • zbyt wielu słów nie było w słowniku,
 • nie mam tyle czasu

Jest to zupełnie normalna reakcja na obowiązki, których niedopełnienie, poza poczuciem winy, nie wywołuje negatywnych konsekwencji. Jeżeli przyłapałeś się na tego typu wymówkach, to nie pozostaje Ci nic innego, jak skorzystać z gotowych fiszek.

Jeśli jednak wiesz, że tworzenie fiszek nie będzie dla Ciebie wyzwaniem i wytrwasz w tym postanowieniu, polecamy czyste fiszki i zachęcamy do ich samodzielnego zapisywania. W naszym sklepie znajdziesz fiszki w różnych objętościach: 100, 300 i 1000 fiszek, w różnych zadrukach: w linię, w kratkę i w kropki oraz w różnych kolorach: białe, błękitne, miętowe, różowe i kremowe. Wybierz odpowiednie dla siebie i do dzieła!

Tworzenie fiszek – zapamiętaj tych kilka prostych zasad:

 1. 1. Twórz nowe fiszki codziennie

  Tworzenie fiszek we własnym zakresie wymaga przede wszystkim systematyczności. Codziennie powinno się przygotować choćby kilka nowych karteczek.

 2. 2. Wybierz rozsądną partię materiału

  Fiszki możesz sporządzać, korzystając z dowolnego materiału bazowego – fragmentu książki, artykułu czy tekstu z podręcznika. Przypominamy, że wypisywanie kolejnych haseł ze słownika jest pozbawione sensu. Możesz także umieszczać na karteczkach słowa usłyszane w radiu bądź telewizji, jednak zwracaj przy tym baczną uwagę na ich poprawną pisownię.

 3. 3. Do każdego słówka dopisz przykład użycia

  Czytając tekst, podkreślaj wszystkie nieznane słowa, a po zakończeniu lektury wpisz je na osobne, czyste karteczki. Następnie dokładnie sprawdź znaczenie każdego słowa i zapisz je po drugiej stronie fiszki. Pod każdym słowem dobrze jest także wpisać zdanie, w którym słowo to wystąpiło (lub choćby część zdania), tak aby od razu nauczyć się poprawnego używania słowa w kontekście.

 4. 4. Twórz przejrzyste fiszki

  Wszystkie hasła wpisuj w tym samym miejscu, tym samym pismem i kolorem. Wówczas Twoje oko nie będzie reagowało na ciągłe “nowości” w tekście i będziesz mógł całkowicie skupić się na nauce. Niezmiernie ważna jest także przejrzystość kartoników – nie zapełniaj ich zbyt wieloma przykładami, a także nie wpisuj słów niezwiązanych ze sobą. Im bardziej przejrzysta fiszka, tym szybsza i skuteczniejsza nauka. Rozbij treść na kilka osobnych karteczek, aby nie poświęcać zbyt dużo czasu każdej z nich.

 5. 5. Przejrzyj wszystkie nowe kartoniki

  Stworzone danego dnia fiszki należy przejrzeć i spróbować zapamiętać zapisane na nich słowa i zwroty. Umieść karteczki w pierwszej przegródce pudełka MEMOBOX i przeprowadź quiz — patrząc na “polską” stronę karteczki, spróbuj odgadnąć, co znajduje się na jej “obcej” stronie. Karteczki ze słówkami, które udało Ci się zapamiętać, przełóż do drugiej przegródki, pozostałe – zostaw w pierwszej. Gdy zaczynasz naukę kolejnego dnia, zawsze najpierw ponownie przejrzyj karteczki z pierwszej przegródki.

 6. 6. Codziennie przeglądaj fiszki stworzone wcześniej

  Bądź systematyczny – codziennie przeglądaj fiszki, które przygotowałeś wcześniej. Korzystaj z pudełka MEMOBOX – tutaj przeczytasz o tym, jak działa i dlaczego jest taki efektywny.

 7. 7. Archiwizuj opanowany materiał

  Fiszki, z których materiał już opanowałeś, przechowuj jeszcze przez jakiś czas. Posegreguj je alfabetycznie lub tematycznie – w ten sposób łatwiej znajdziesz konkretne karteczki, gdyby zaistniała taka potrzeba.

Na koniec, zapraszam Cię do przeczytania artykułu, opowiadającego o 4 błędach, których musisz unikać podczas tworzenia fiszek. Po takiej dawce wiedzy będziesz fiszkowym mistrzem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *