Tworzenie fiszek? 7 zasad, jak robić to dobrze

Tworzenie fiszek samodzielnie
Czyste fiszki do zapisania

Czy tworzenie fiszek to skuteczna metoda nauki?

Czy własnoręczne zapisywanie słów na karteczkach nie jest skuteczniejsze od korzystania z gotowych fiszek? – pytają często nauczyciele. Odpowiadamy: oczywiście – tak, ale tylko pod warunkiem, że uczący się jest osobą zdyscyplinowaną i systematyczną. Ile razy zdarzyło Ci się, mimo początkowego zapału, zarzucić żmudne i czasochłonne czynności? Dotyczy to także własnoręcznego tworzenia fiszek. Wymówki są rozmaite:

  • skończyły mi się czyste karteczki,
  • w tekście było za dużo nowych słów,
  • zbyt wielu słów nie było w słowniku,
  • nie mam tyle czasu

Jest to zupełnie normalna reakcja na obowiązki, których niedopełnienie, poza poczuciem winy, nie wywołuje negatywnych konsekwencji. Jeżeli przyłapałeś się na tego typu wymówkach, to nie pozostaje Ci nic innego, jak skorzystać z gotowych fiszek.

Jeśli jednak wiesz, że wytrwasz w tym postanowieniu polecamy ich samodzielne wykonanie – tworzenie fiszek to naprawdę bardzo skuteczna metoda nauki, jeśli tylko przestrzega się kilku prostych zasad:

1. Twórz nowe fiszki codziennie

Tworzenie fiszek we własnym zakresie wymaga przede wszystkim systematyczności. Codziennie powinno się przygotować choćby kilka nowych karteczek. Do tworzenia fiszek grubszy papier, tak aby karteczki nie zniszczyły się zbyt szybko.

2. Wybierz rozsądną partię materiału

Fiszki możesz sporządzać, korzystając z dowolnego materiału bazowego – fragmentu książki, artykułu czy tekstu z podręcznika, jednak na wypisywanie kolejnych haseł ze słownika jest pozbawione sensu. Możesz także umieszczać na karteczkach słowa usłyszane w radiu bądź telewizji, jednak zwracaj przy tym baczną uwagę na ich poprawną pisownię.

3. Do każdego słówka dopisz przykład użycia

Czytając tekst, podkreślaj wszystkie nieznane słowa, a po zakończeniu lektury wpisz je na osobne, czyste karteczki. Następnie dokładnie sprawdź znaczenie każdego słowa i zapisz je po drugiej stronie fiszki. Pod każdym słowem dobrze jest także wpisać zdanie, w którym słowo to wystąpiło (lub choćby część zdania), tak aby od razu nauczyć się poprawnego używania słowa w kontekście.

4. Twórz przejrzyste fiszki

Wszystkie hasła wpisuj w tym samym miejscu, tym samym pismem i kolorem. Wówczas Twoje oko nie będzie reagowało na ciągłe “nowości” w tekście i będziesz mógł całkowicie skupić się na nauce. Niezmiernie ważna jest także przejrzystość kartoników – nie zapełniaj ich zbyt wieloma przykładami, a także nie wpisuj słów niezwiązanych ze sobą. Im bardziej przejrzysta fiszka, tym szybsza i skuteczniejsza nauka. Rozbij treść na kilka osobnych karteczek, aby nie poświęcać zbyt dużo czasu każdej z nich.

5. Przejrzyj wszystkie nowe kartoniki

Stworzone danego dnia fiszki należy przejrzeć i spróbować zapamiętać zapisane na nich słowa i zwroty. Umieść karteczki w pierwszej przegródce szufladki lub pudełka i przeprowadź quiz — patrząc na “polską” stronę karteczki, spróbuj odgadnąć, co znajduje się na jej “obcej” stronie.

Pudełko do nauki MEMOBOX

 

Karteczki ze słówkami, które udało Ci się zapamiętać, przełóż do drugiej przegródki, pozostałe – zostaw w pierwszej. Gdy zaczynasz naukę kolejnego dnia, zawsze najpierw ponownie przejrzyj karteczki z pierwszej przegródki.

6. Codziennie przeglądaj fiszki stworzone wcześniej

Bądź systematyczny – codziennie przeglądaj fiszki, które przygotowałeś wcześniej. Przechowuj je w szufladce lub podłużnym pudełku, aby mieć do nich szybki i wygodny dostęp.

7. Archiwizuj opanowany materiał

Fiszki, z których materiał już opanowałeś, przechowuj jeszcze przez jakiś czas. Posegreguj je alfabetycznie lub tematycznie – w ten sposób łatwiej znajdziesz konkretne karteczki, gdyby zaistniała taka potrzeba.

FISZKI in blanco znajdziesz w naszym sklepie w następujących objętościach:

300 pustych kartoników

1000 pustych kartoników