Gramatyka angielska – jak się jej dobrze uczyć?

gramatyka jak się jej uczyć

Gramatyka angielska to ogrom wiedzy. Więc pierwsze, co musisz zrobić, to pogodzić się z tym, że jej opanowanie zajmie Ci kilka dobrych miesięcy, a nawet lat. Z tą świadomością będzie Ci zdecydowanie łatwiej utrzymać motywację do nauki 🙂 A jak się do niej mądrze zabrać? Sprawdź, jakimi zasadami warto się kierować!

1. Prosto do celu, ale małymi krokami

Dobry plan nauki to podstawa!

Przede wszystkim podziel swój projekt „opanowanie gramatyki angielskiego” na mniejsze etapy. Pomogą Ci w tym różnego rodzaju repetytoria z zagadnieniami gramatycznymi usystematyzowanymi według poziomów zaawansowania. Sięgnij np. po Angielską gramatykę dla początkujących, zajrzyj do spisu treści ze wszystkimi lekcjami i skonfrontuj go ze swoim językowym celem i czasem, jaki możesz przeznaczyć na jego realizację.

Zamierzasz opanować cały materiał, czyli 47 zagadnień gramatycznych, w ciągu kolejnych sześciu miesięcy? Sprawdź, ile dni zdołasz na to faktycznie wygospodarować. Koniecznie odejmij wszystkie zaplanowane urlopy czy święta, podczas których nie będziesz się uczyć. Dokładnie policz, ile materiału musisz przerobić każdego dnia, żeby wyrobić się w założonym terminie. Podziel liczbę zagadnień przez liczbę dni. Twój wynik to dzienna porcja materiału. Potraktuj ją jako bazę – minimum, które musisz zrealizować.

2. Systematycznie – ćwiczenie czyni mistrza

Żeby dobrze opanować obszerne zagadnienie jakim jest gramatyka angielska, musisz ją ćwiczyć. Nie ma innej drogi.

Dlatego koniecznie zadbaj o to, żeby Twoja dzienna porcja gramatyki składała się przede wszystkim z praktyki. Oczywiście warto najpierw zapoznać się z teorią i zrozumieć zasady, ale główną część Twojej sesji nauki powinno stanowić właśnie stosowanie ich w praktyce.

Rozwiązuj testy gramatyczne, ucz się metodą quizu z fiszkami. Koniecznie rób ćwiczenia i sprawdzaj odpowiedzi z kluczem. I nie przejmuj się swoimi błędami – to właśnie dzięki nim się uczysz! Zapisz zdania, w których popełniłeś błędy na swoich fiszkach in blanco – oczywiście w poprawnej wersji. A następnego dnia zacznij sesję nauki od sprawdzenia, czy pamiętasz dobre rozwiązanie. W ten sposób bardzo szybko zapamiętasz prawidłowe formy!

3. Kreatywnie i w zgodzie z własnymi zainteresowaniami

Ćwiczenia są bardzo ważne, ale nie musisz się ograniczać tylko do nich.

Gramatyki możesz się uczyć na najróżniejsze sposoby. Stale poluj na konstrukcje gramatyczne, które nie są dla Ciebie oczywiste. Wyłapuj je ze wszystkich materiałów, z których się uczysz. Czytając książki po angielsku, oglądając seriale czy słuchając podcastów. Swoje gramatyczne zdobycze zapisuj od razu na fiszkach z przykładami użycia. Dzięki temu, że będziesz kojarzyć kontekst, w którym zostały użyte, błyskawicznie je zapamiętasz szybko zaczniesz ich poprawnie używać w praktyce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *