Książki do czytania po angielsku – jak je mądrze wykorzystać do nauki

Ania z Zielonego Wzgórza po angielsku

Przeczytanie swojej pierwszej książki po angielsku to przełomowy moment w nauce języka. Masz to jeszcze przed sobą? W takim razie bardzo Ci zazdroszczę! Ten pierwszy raz jest naprawdę wyjątkowy. Dostarczy Ci nie tylko prawdziwej przyjemności, ale przede wszystkim da poczucie ogromnej satysfakcji. Co z kolei zaowocuje drastycznym wzrostem motywacji do jeszcze intensywniejszej nauki języka!

Jednak zanim zaczniesz czytać po angielsku, zastanów się dobrze, jaką książkę najlepiej wybrać jako tą, z którą rozpoczniesz swoją przygodę. To naprawdę ważne, żeby się nie zrazić i nie zrezygnować przy pierwszej próbie! Dziś podpowiadam, jak wytrwać w czytelniczym postanowieniu i mądrze wykorzystać książki po angielsku do nauki języka.

Książki do czytania po angielsku

Jak zacząć czytać książki po angielsku?

Przygodę z czytaniem książek po angielsku najlepiej zacznij od historii, które nie są Ci obce. Lubisz klasyki literatury brytyjskiej? Może pora przeczytać któryś z nich w oryginale? Wciągnął Cię ostatnio film, którego scenariusz oparty jest na powieści? Zapewne lektura też Cię pochłonie! Dzięki temu, że będziesz znać bieg wydarzeń, łatwiej będzie Ci czerpać przyjemność z czytania po angielsku, nawet jeśli nie zrozumiesz wszystkich słów. Ja na przykład uwielbiam wracać do książek, które czytałam kiedyś, w podstawówce. Ogromną zaletą książek dla młodzieży jest to, że są napisane w miarę łatwym językiem, co jest szczególnie ważne, jeżeli Twój angielski nie jest jeszcze zaawansowany. Oczywiście z czasem – kiedy zdobędziesz więcej wprawy – zaczniesz sięgać po książki, które w oryginale przeczytasz po raz pierwszy… Ale jeżeli właśnie zastanawiasz się, od jakiej książki zacząć czytanie po angielsku, ja polecam Anię z Zielonego Wzgórza!

Ania z Zielonego Wzgórza angielski

Nie rozumiesz wszystkiego? To nic!

Nie wpadnij w pułapkę szukania w słowniku każdego słowa, którego nie znasz. Najważniejsze to zrozumieć ogólny sens historii, tak by się w nią wciągnąć i czytać z przyjemnością. Ciągłe przerywanie lektury mogłoby sprawić, że szybko się zniechęcisz. Ja mam zawsze pod ręką notatnik, w którym zapisuję słowa i zwroty, które mnie zaciekawiły. Ale ich znaczenia sprawdzam dopiero po skończeniu rozdziału. Te, które chcę koniecznie zapamiętać, przepisuję na FISZKI in blanco – w ten sposób tworzę własne materiały do nauki, idealnie dostosowane do mojego poziomu języka i potrzeb.

ksiązki do czytania po angielsku

Pamiętaj też, że zawsze możesz zmienić zdanie i wybrać inną książkę. Jeżeli Ania z Zielonego Wzgórza po angielsku okazała się dla Ciebie za trudna, sięgnij po tzw. readersy, czyli uproszczone wersje książek, stworzone z myślą o uczących się angielskiego. A jeżeli masz ochotę na coś trudniejszego, może zainteresuje Cię Inferno albo  któraś z książek A. Sapkowskiego po angielsku

Czytaj książki po angielsku na głos!

Wykorzystaj to, że lepiej zapamiętujesz to, co wzbudza w Tobie emocje. Gdy podczas czytania książki po angielsku któryś fragment wyjątkowo Cię wzruszy lub rozśmieszy – przepisz go do notatnika. Z przyjemnością będziesz wracać do tych ulubionych cytatów jeszcze długo po skończeniu lektury, przy okazji utrwalając angielskie słownictwo i gramatykę. Notatki możesz też wykorzystać do ćwiczenia wymowy – najpierw upewnij się, jak wymawia się zapisane przez Ciebie fragmenty (np. w słowniku internetowym z możliwością odsłuchania haseł), a potem – tak często, jak tylko się da – czytaj na głos, delektując się brzmieniem ulubionych słów.

książki do czytania po angielsku

I pamiętaj – nie zmuszaj się do czytania książek, które z jakichś powodów Cię zniechęcają. Nie zapominaj, że nauka języka ma być przyjemnością, więc wybieraj takie książki, które naprawdę chcesz przeczytać! Może spodoba Ci się coś z naszej oferty książek anglojęzycznych? 🙂

Przeczytaj też ten artykuł i daj się przekonać, że książki obcojęzyczne są skuteczną metodą nauki języków.

5 komentarzy

  • Dominika pisze:

    Ostatnio zaczęłam czytać “Bridget Jones” w ramach szlifowania angielskiego, ale nie jest łatwo. Dużej części słów nie rozumiem, ale humor i lekkość tej książki sprawia, że nie rezygnuję.

    http://www.zawszenaprzod.pl/

  • Czytanie książek to świetny sposób na ogólny rozwój językowy i stopniowe poszerzanie zasobu słownictwa. Polecam każdemu, nawet osobom początkującym, które mogą sięgnąć po lektury uproszczone. Prawdziwi miłośnicy czytania mogą liczyć na dużą satysfakcję, ponieważ połączą przyjemność z pożyteczną nauką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *