Nauka języka w domu – wskazówki dla samouków

Zdjęcie autorstwa Artem Podrez z Pexels

Spędzasz trochę więcej czasu w domowym zaciszu i chcesz go dobrze spożytkować? Nauka języka w domu to świetny pomysł! Oto kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać…

Przemyśl to dobrze i rozpisz plan nauki

Jeżeli chcesz, żeby Twój domowy kurs językowy był naprawdę skuteczny, zorganizuj go sobie profesjonalnie! Zdefiniuj swój cel i motywację – czego chcesz się nauczyć w jakim czasie. Wyznacz czas i miejsce, w którym będziesz się uczyć. Zapewnij sobie komfortowe warunki nauki – przewietrz dobrze swoją „klasę”, zadbaj o porządek i przyjemną atmosferę. Nie zapomnij też o rozpisaniu planu nauki, w którym uwzględnisz, jaką porcję materiału chcesz przyswoić każdego dnia!

Mądrze dobierz materiały

Po tym jak już zdefiniujesz swój konkretny cel nauki na najbliższy czas i uświadomisz sobie, dlaczego tak naprawdę chcesz się nauczyć danego języka, łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednie dla siebie materiały. No właśnie – wybrać! Zdecyduj się na konkretne, bazowe źródło, które będzie Twoim priorytetem. Niezależnie od tego, czy będzie to podręcznik, kurs on-line czy zestaw FISZEK – wybierz takie, które Cię nie nudzi i które dobrze rozumiesz. Konsekwentnie i systematycznie z niego korzystaj – potraktuj je jako swoją obowiązkową bazę do zrealizowania każdego dnia.

Zacznij od 15 minut dziennie!

Nawet jeśli czujesz, że masz teraz mnóstwo czasu do wykorzystania na naukę – zacznij od 15 minut dziennie. Kwadrans w całkowitym skupieniu każdego dnia przyniesie lepszy efekt niż kilka wielogodzinnych sesji, po których szybko możesz stracić zapał.

Otaczaj się językiem: czytaj, słuchaj, pisz i mów!

Zadbaj o to, żeby rozwijać wszystkie umiejętności językowe. Jeżeli Twoim celem, który będziesz systematycznie realizować podczas piętnastominutowych sesji, jest np. nauka angielskiej gramatyki, postaraj się to zrównoważyć, ćwicząc pozostałe sprawności językowe „przy okazji”. A w domu takich okazji do swobodnej nauki znajdziesz całkiem sporo, np. oglądając seriale 😉

Sprawdzone sposoby na naukę języka w domowym zaciszu

Wykorzystaj domowe warunki i ucz się języka bez zahamowań. Oto kilka sprawdzonych sposobów na otaczanie się językiem w domowym zaciszu:

  • słuchaj piosenek w języku obcym, przepisuj i tłumacz teksty, ucz się ich na pamięć – i śpiewaj na całe gardło!
  • czytaj na głos – hasła z fiszek, książki, artykuły, wierszyki dla dzieci – przyzwyczajaj swoje narządy mowy do artykułowania nowych dźwięków jak najczęściej!
  • przepisuj ulubione fragmenty tekstów czy zdania z ważnymi konstrukcjami gramatycznymi na duże FISZKI in blanco – dzięki temu utrwalisz słownictwo i gramatykę, a potem takie własnoręcznie przygotowane fiszki możesz wykorzystać do ćwiczenia wymowy!
  • mów do siebie przed lustrem – powtarzaj po lektorze z kursu audio, opowiadaj historie, twórz dialogi, ćwicz trudne do wymówienia dźwięki…

Przecież w domu możesz się poczuć naprawdę swobodnie! Zrób z tego użytek! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *