Tworzenie fiszek: 4 błędy, których musisz unikać!

tworzenie fiszek

Z wielką radością obserwujemy, że FISZKI in blanco już od wielu miesięcy niezmiennie utrzymują się na liście bestsellerów w naszym sklepie. I wcale nas to nie dziwi! Własnoręczne tworzenie fiszek umożliwia naukę maksymalnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb i preferencji. A to ma ogromny wpływ na utrzymanie motywacji!

Jednak jest kilka rzeczy, które zmniejszają skuteczność nauki. Oto 4 błędy, których powinieneś unikać przy tworzeniu własnych fiszek:

1. Przeładowanie treścią

Istotą metody fiszek jest przyswajanie materiału w niewielkich porcjach. Dbaj o to, żeby nie przeładowywać pojedynczych kartoników treścią. Jeżeli trafisz na nowe słówko, a sprawdzając jego znaczenie w słowniku, przy okazji natkniesz się na ciekawy zwrot i idiom z jego użyciem – najlepiej rozbij treści na trzy osobne kartoniki. To pozwoli Ci lepiej oddzielić tę część materiału, którą błyskawicznie zapamiętasz (np. nowe słówko z przykładem użycia), od tej, którą musisz jeszcze powtórzyć (np. idiom z użyciem tego słówka).

2. Brak przejrzystości i porządku

Pamiętaj, że nie tworzysz fiszek po to, żeby się w nie wczytywać. Rzut okiem na kartonik powinien Ci wystarczyć, żeby ogarnąć treść i „skopiować” ją do pamięci. Dlatego za wszelką cenę unikaj chaosu. Twórz fiszki tak, żeby były jak najbardziej przejrzyste. Pisz starannie i używaj cały czas tego samego długopisu. Umieszczaj hasła i przykłady mniej więcej na tej samej wysokości na awersie i rewersie fiszki. Jeżeli chcesz wyróżnić jakąś konstrukcję, rodzajnik czy zwrot, możesz też użyć koloru. Ale pamiętaj, żeby nie przesadzić. Kieruj się tu raczej zasadą „mniej znaczy więcej”.

Pamiętaj też, że masz do wyboru dwa formaty fiszek in blanco: standardowe (7 cm x 5 cm) i MAX (10cm x 7 cm). Wybierz taki, który będzie najbardziej pasował do rozmiaru i ilości tworzonych przez Ciebie treści.

3. Bezmyślne kopiowanie słownika

Tworzenie własnych fiszek nigdy nie powinno polegać na bezmyślnym kopiowaniu treści. Przepisywanie przypadkowych haseł ze słownika na niewiele się zda. Cały sekret skuteczności własnoręcznie przygotowanych fiszek polega na utrwalaniu materiału poznanego w odpowiednim kontekście. Dzięki fiszkom in blanco możesz „polować” na wartościowe treści – czytając artykuły w języku obcym, rozwiązując ćwiczenia gramatyczne czy oglądając seriale. Dzięki temu stworzysz takie treści, które będą Cię interesowały. A dzięki znajomości kontekstu szybciej uda Ci się je trwale zapamiętać.

4. Tworzenie fiszek dla samego ich tworzenia

Pamiętaj, że fiszki tworzysz nie po to, żeby je gromadzić, ale po to, żeby z nich korzystać! Systematycznie zapisuj czyste kartoniki i codziennie przeglądaj te, które przygotowałeś wcześniej. Koniecznie korzystaj z pudełka do nauki i powtórek MEMOBOX. Bo to właśnie w połączeniu z nim Twoje fiszki przestaną być niepozornymi karteczkami i staną się niezwykle skutecznym narzędziem do zapamiętywania!