3 zasady, które pomogą Ci stworzyć skuteczny plan działania

notatnik

Masz już za sobą poszukiwanie motywacji oraz wyznaczenie celu, nadszedł czas na przygotowanie planu działania. Dobrze sporządzony harmonogram będzie Twoim drogowskazem i GPS-em w jednym. W każdej chwili będziesz wiedzieć, na jakim etapie realizacji się znajdujesz i co musisz zrobić w najbliższym czasie.

Jak przygotować skuteczny plan?

Aby rozpocząć przygotowanie planu, musisz znać materiały, z jakich chcesz się uczyć. My przygotujemy poniższy plan w oparciu o cel wyznaczony zgodnie z regułą SMART w artykule Jak wyznaczyć i zapisywać swoje cele:

W ciągu najbliższego roku opanuję język angielski na poziomie średnio zaawansowanym, co potwierdzę certyfikatem First Certificate in English. Otrzymanie certyfikatu pozwoli mi na udział w programie wymiany studentów Erasmus i wyjazd na rok do Londynu.

Wykorzystamy także nasze oryginalne FISZKI – dzięki nim bardzo łatwo podzielić pracę na etapy i wizualizować postępy, a dodatkowo znamy się na nich jak nikt inny. Plan ten możesz jednak wykorzystać do dowolnych materiałów, a poniższe reguły uczynią go zabójczo skutecznym narzędziem do osiągania celów.

1. Podziel naukę na małe porcje

Oceń objętość niezbędnego materiału i określ, jaką jego partię musisz opanować dziennie, aby zmieścić się w wyznaczonym czasie.

Z fiszkami jest to bardzo proste – przykładowo: nasz kurs angielskiego dla średnio zaawansowanych zawiera 3120 kartoników. Ponieważ trudno Ci będzie uczyć się przez wszystkie 365 dni, założymy, że na naukę poświęcisz 5 dni w tygodniu. To razem daje nam aż 260 dni „roboczych”.

3120 / 260 = 12 fiszek dziennie

3120 może przerazić, ale 12 fiszek to bułka z masłem. Podzielenie materiału na mniejsze partie sprawia, że łatwiej zmotywować się do nauki, a także kontrolować swoje postępy.

2. Wyznacz kluczowe etapy i nagrody za ich osiągnięcie

Największą nagrodą jest osiągnięcie celu, ale nagroda za ukończenie etapu uświadomi Ci, że dotychczasowe wysiłki mają sens i zmotywuje do dalszej nauki.
W naszym przykładzie zestaw fiszek zawiera trzy tytuły:

„FISZKI – Słownictwo 3” (poziom B1),

„FISZKI – Słownictwo 4” (poziom B2),

„FISZKI – Czasowniki dla średnio zaawansowanych” (poziom B1, B2).

Ukończenie każdego z tych tytułów możesz uznać za ukończenie etapu. Jeżeli potrzebujesz częstej zachęty, podziel każdy z tytułów na mniejsze części lub ustal nagrodę za systematyczne wypełnianie założeń planu. Nagrodą może być wszystko: kino, wycieczka czy nowa książka (najlepiej w oryginale) – niech będzie to coś, co sprawi Ci wielką przyjemność (ostrożnie z łakociami!).

Dopasuj plan do swoich możliwości

Uwzględnij czas, który rzeczywiście możesz poświęcić na jego realizację. Jeżeli Twój plan będzie zbyt ambitny i pojawią się opóźnienia, ich nawarstwienie może zniechęcić Cię do dalszej pracy i doprowadzić do jego zarzucenia.

Gdy sporządzisz już plan, nie pozostaje nic innego niż rozpoczęcie jego realizacji. Perspektywa zakończenia pracy może wydawać się odległa, ale nie zapominaj o swojej motywacji – niech Cię napędza do działania. Bo szkoda byłoby znowu za rok powiedzieć „Gdybym wtedy zaczął/zaczęła…”. My trzymamy za Ciebie kciuki!

1 komentarz

  • Juu Ichi pisze:

    Dlaczego ma być mi trudno uczyć się przez cały rok dzień w dzień? Przecież z Waszymi fiszkami to czysta przyjemność 🙂 A z doświadczenia wiem, że lepsze 15 minut codziennie, niż 2 godziny raz w tygodniu. Poza tym wtedy to tylko 8-9 fiszek dziennie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *