Jak znaleźć motywację do nauki?

Motywacja w nauce języka napis w jezyku angielskim you got this
Zdjęcie autorstwa Prateek Katyal z Pexels

Skoro szukasz motywacji, to prawdopodobnie drzemie w Tobie chęć nauczenia się języka obcego, ale nie wiesz, jak ją obudzić. Zastanów się przez chwilę, ile czasu minęło od momentu, w którym stwierdziłeś, że chcesz perfekcyjnie opanować angielski lub zacząć naukę nowego języka. Jak wiele można było się nauczyć, zaczynając naukę właśnie wtedy? Dlaczego nie udało się tego celu osiągnąć?
Samo „nauczę się” nie wystarczy, do nauki potrzebujesz motywacji – musisz sobie jasno powiedzieć, dlaczego tego chcesz. A czym jest motywacja? W dużym skrócie:

Motywacja to siła, która napędza Cię do działania i osiągania celów.

Znalezienie motywacji jest bardzo łatwe

Prawie wszyscy mamy marzenia, wizję siebie w przyszłości lub pragnienie zmiany. Motywacja rodzi się właśnie z pragnienia, marzeń i wizji, które wzajemnie się przenikają.

  • Jeśli marzysz o prowadzeniu winnicy we Francji, bez względu na to, czy wolisz pić codziennie własny szampan w Szampanii, czy rozkoszować się śródziemnomorskim klimatem Prowansji, język francuski przyda Ci się zarówno wtedy, gdy już marzenie spełnisz, jak i do osiągnięcia tego celu.
jak znalezc motywację - winnica
  • Twoim marzeniem jest wyjazd z plecakiem do Kambodży, Wietnamu czy Laosu? Znajomość języków przyda się w podróży, ale też pozwoli Ci, dzięki lepszej pracy, na taki wyjazd zarobić.
  • Jeśli za wszelką cenę pragniesz zmienić swoją sytuację zawodową, to im więcej języków obcych znasz, tym bardziej Twoje CV wyróżni się ze stosu nadesłanych zgłoszeń.

Marzenia pomogą Ci w dalszym rozwoju, a rozwój pozwoli spełniać kolejne marzenia.

Parafrazując: „Znajomość języków obcych pomoże Ci w dalszym rozwoju, a dalszy rozwój pozwoli spełniać kolejne marzenia”.
Zanim podpowiemy Ci kilka ogólnych powodów, dla których powinieneś się uczyć i nauczyć języka, spróbuj znaleźć motywację samodzielnie – odpowiedz sobie w tej chwili na pytanie:

Jaka jest moja motywacja do nauki języka?

Jak znaleźć motywacje – ściągawka

Jeżeli nie przyszło Ci nic do głowy, przygotowaliśmy krótką, lecz treściwą listę, która powinna pomóc odkryć coś dla siebie:

Dalszy rozwój osobisty

Poznanie języka obcego już w stopniu średnio zaawansowanym umożliwia nie tylko studia na zagranicznych uczelniach, ale także praktyki zagraniczne, korzystanie z   ogólnoświatowych zasobów wiedzy – obcojęzycznych książek czy artykułów, wymianę doświadczeń z ludźmi na całym świecie. To inspiruje i rozwija, a przede wszystkim pomoże Ci później w zdobyciu takiego stanowiska, o jakim marzysz, czyli…

Ciekawa i dobrze płatna praca

Świat się skurczył. Jeśli znasz właściwy język, możesz dziś znaleźć pracę, o jakiej jeszcze dziesięć lat temu można było tylko pomarzyć. A  jeżeli wyjazd na stałe Ci nie odpowiada, może wystarczą służbowe podróże w niezwykłe miejsca połączone z dobrym wynagrodzeniem i ciekawymi zadaniami? Pamiętaj też o tym, że podstawowa znajomość angielskiego jest na tyle powszechna, że nie robi już na pracodawcach większego wrażenia. Trzeba znać go perfekcyjnie lub wykazać się znajomością większej liczby języków obcych.

• Kontakty zagraniczne

Galopująca globalizacja umożliwia nawiązywanie kontaktów handlowych z kontrahentami z całego świata. Nie musisz od razu mówić biegle, najczęściej do kontaktu wystarczą zwykłe e-maile. Weźmy np. znajomość angielskiego wśród chińskich pośredników handlowych – najczęściej znają jezyk tylko na poziomie podstawowym. Mimo to, radzą oni sobie doskonale, niezależnie od branży i skali współpracy.Jak znaleźć motywację do nauki - podróże

Podróże

Bez znajomości języka też możesz pojechać wszędzie – pod warunkiem, że lubisz uwiązanie łańcuchem do hotelowego lobby. Ewentualnie bycie zakładnikiem tłumacza czy przewodnika i to często za niemałe pieniądze. Nawet znajomość kilku podstawowych słów i zwrotów sprawi, że zaskarbisz sobie sympatię miejscowych. A jeśli chcesz naprawdę poznać miejsce, które odwiedzasz, znajomość języka pozwoli Ci zanurzyć się w morzu tubylców. W końcu będziesz mieć możliwość uciec od jarmarcznych atrakcji przygotowanych dla McTurystów.

• Rozrywka

Ta motywacja jest może najbanalniejsza, ale najszybciej i najczęściej będziesz korzystać z języka obcego właśnie dla rozrywki. Znajomość języka obcego na poziomie średnio zaawansowanym daje możliwość oglądania filmów i czytania książek w wersji oryginalnej. I hej, książkoholicy – często zaraz po premierze! A przecież wiecie, jak dłuży się czekanie, aż zostaną one przełożone na język polski. Nie mniej motywujące mogą być dla niektórych zakupy – na przepastnych półkach internetowych sklepów bez trudu znajdziesz najbardziej wyszukaną rzecz, jaka przyjdzie Ci do głowy.

Jeżeli żadna z powyższych motywacji Cię nie zainspirowała, ani nie potrafisz podać innego powodu, niestety prawdopodobnie nie nauczysz się języka obcego… Po prostu nie masz takiej potrzeby! Jeżeli jednak znalazłeś motywację dla siebie, kolejnym krokiem będzie wyznaczenie celu, o którym przeczytasz w artykule Jak wyznaczać cel, aby zwiększyć skuteczność jego realizacji?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *