Kwadrans vs. godzina. Ile czasu dziennie poświęcić na naukę języka?

Photo by Jessica Delp on Unsplash

Wiemy już, że przed rozpoczęciem nauki trzeba ten proces solidnie zaplanować. Pojawia się jednak pytanie, ile czasu dziennie przeznaczyć na naukę języka?

Uczyć się codziennie przez godzinę języka włoskiego lub czegoś innego: łatwo to zaplanować, trudniej zaś wykonać. Ta krótka godzina ma oddziaływanie równie odstraszające jak spotkanie z policją, natrętnym wierzycielem lub urzędem skarbowym.*

Zmuszanie się do nauki języka jest zabójcze dla naszej motywacji. Przyswajanie wiedzy powinniśmy kojarzyć z przyjemnością, a nie z przymusem, dlatego też tak ważne jest odpowiednie dopasowanie czasu nauki do naszych możliwości i predyspozycji.

Cała godzina, w której uczeń chce poświęcić się z pełną uwagą jednemu tematowi, jest długim i nużącym przedziałem czasu. (…) Odpowiednia i łatwiejsza do zniesienia miara czasu przeznaczona na naukę leży u większości ludzi znacznie poniżej tego poziomu. Zazwyczaj odpowiednim przedziałem czasu do przeprowadzenia intensywnego studium jest kwadrans.

Ile czasu dziennie poświęcić na naukę języka – sprawdź się!

Czy należysz do osób, dla których 15 minut to najodpowiedniejsza dzienna dawka przyswajania materiału? Zanim zaplanujesz naukę, sprawdź, jakie są twoje możliwości. Nastaw budzik na 15 minut i rozpocznij intensywną naukę słówek z fiszek. Jeżeli budzik zadzwoni, a ty nadal będziesz pogrążony w nauce, oznacza to, że następnym razem możesz wydłużyć czas uczenia się o 5 minut. Jeżeli natomiast już przed sygnałem budzika zaczniesz się niecierpliwić i myśleć o czymś innym, będzie to znak, że powinieneś skrócić czas nauki. W ten prosty sposób przekonasz się, ile dokładnie czasu powinieneś poświęcić na naukę, tak aby była ona efektywna i zarazem przyjemna.

Gimnastyka dla mózgu

Nie znaczy to jednak, że jeżeli zaczniesz od piętnastominutowych sesji, już nigdy tego nie zmienisz. Po pewnym czasie systematycznej nauki z pewnością zauważysz, że twój mózg jest już na tyle „wyćwiczony”, że z łatwością możesz wydłużać czas nauki, aż w końcu będziesz w stanie bez problemu uczyć się godzinę dziennie. Wykorzystaj swój potencjał i pamiętaj, że przede wszystkim liczy się jakość nauki – przyswajanie materiału powinno się odbywać w pełnym skupieniu. Nie zapominaj również, jak ważne jest zachowanie ciągłości w procesie uczenia się. O tym, jak się zmotywować do codziennej nauki, przeczytasz tutaj.

* Cytaty pochodzą z książki Sebastiana Leitnera „Naucz się uczyć” (Wydawnictwo Cztery Głowy, 2011, ISBN: 978-83-62937-58-5). Publikacja jest dostępna w naszym sklepie internetowym.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *