Jak się uczyć kilku języków jednocześnie?

jak sie uczyc kilku jezykow jednocześnie

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które opanowały już przynajmniej jeden język obcy i wiedzą, jak wiele satysfakcji daje im jego znajomość. Aż szkoda nie wykorzystać tego, że każdego kolejnego języka uczy nam się łatwiej… Tu pojawia się jednak dylemat – czy można uczyć się dwóch lub kilku języków równocześnie? Może lepiej skupić się na jednym?

Często jest to kwestia indywidualna. Są osoby, które z sukcesem uczą się równolegle nawet kilku języków z tej samej grupy językowej, na podobnym poziomie. Naszym zdaniem łatwiej jest jednak rozpoczynać naukę nowego języka od podstaw, kiedy opanowaliśmy już drugi język obcy co najmniej na poziomie średnio zaawansowanym.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zorganizować sobie naukę kilku języków obcych tak, aby była ona jak najbardziej efektywna:

1. Zacznij od stworzenia planu – wyznacz konkretne dni i godziny na naukę każdego języka.

Przy samodzielnej nauce języków trzeba być zdyscyplinowanym. Dzięki temu, że wyznaczysz sobie konkretne dni i godziny na naukę, łatwiej będzie Ci się zmobilizować do systematycznej pracy. Jeżeli jednak sam nie potrafisz się do tego zmotywować – zapisz się na kurs językowy lub prywatne lekcje. To pomoże Ci nie przerwać nauki w chwilach słabości.

2. Określ dzienne minimum, które chcesz zrealizować z każdego języka.

Załóż, że przynajmniej 10 minut dziennie będziesz słuchać radia lub nagrań w jednym języku obcym. Kolejne 10 minut przeznacz na powtarzanie słówek z drugiego języka lub przeczytanie fragmentu książki. Oczywiście nie musisz się do tego ograniczać – jeżeli masz więcej czasu i energii, ucz się dłużej i bardziej intensywnie (według wcześniej ułożonego planu). Ustalone przez Ciebie minimum pomoże Ci jednak nie przerywać nauki w gorsze dni – kiedy nic Ci się nie chce. Zadaj sobie też pytanie, jaki poziom chcesz osiągnąć z każdego języka i które sprawności są dla Ciebie najważniejsze. To pozwoli Ci przygotować materiały do nauki tak, aby były jak najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

3. Mądrze wykorzystuj materiały do nauki.

Nie trać czasu! Ucząc się jednego języka, przypominaj sobie drugi. Oglądaj obcojęzyczne filmy z napisami w drugim języku obcym lub tłumacz artykuły czy teksty piosenek z jednego języka obcego na drugi. Korzystaj z możliwości, jakie daje Ci internet. Jeżeli np. Twoim pierwszym językiem obcym (czyli tym, który znasz lepiej) jest angielski, korzystaj ze stron BBC, by uczyć się… hiszpańskiego. Dzięki temu nie tylko nauczysz się nowych hiszpańskich słów i zwrotów, ale też będziesz powtarzać angielski – chociażby czytając opis kursu czy polecenia.

4. Znajdź najlepszą dla siebie metodę!

Gdy uczysz się kilku języków obcych, optymalne wykorzystanie czasu jest niezwykle ważne. Dlatego też wybór odpowiedniej metody, która pomoże Ci uczyć się efektywnie, jest tak istotny. Wypróbuj metodę fiszek. Ucz się za pomocą fiszek i pudełka MEMOBOXⓇ. Przekonaj się, jak wiele możliwości dają FISZKI in blanco, dzięki którym sam stworzysz wielojęzyczne materiały do nauki, idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Możliwości jest mnóstwo, jednak kluczem do sukcesu jest przede wszystkim Twoja motywacja i determinacja, więc uwierz w swoje siły i… do dzieła! 🙂

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *