Jak przygotować się do egzaminu FCE?

nauka do egzaminiu

Nawet jeśli czujesz, że opanowałeś język angielski na poziomie średnio zaawansowanym, nie bagatelizuj egzaminu FCE i solidnie się do niego przygotuj:

1. Zapisz się na kurs przygotowujący do egzaminu.

Podejdź do egzaminu poważnie i zacznij przygotowania co najmniej rok przed planowanym terminem testu. Większość szkół językowych organizuje roczne kursy przygotowujące do FCE. Uczęszczanie na kurs pomoże Ci zmobilizować się do systematycznej nauki. Będziesz też mieć możliwość konsultowania ze swoim lektorem na bieżąco wszystkich wątpliwości dotyczących egzaminu.

2. Rozwiązuj przykładowe testy.

Aby zdać egzamin FCE, nie wystarczy znajomość angielskiego. Trzeba również nabyć wprawy w wykonywaniu różnego rodzaju zadań pojawiających się na egzaminie. Rozwiązuj jak najwięcej testów – możesz np. korzystać z dawnych zestawów egzaminacyjnych wydawanych przez Cambridge University Press lub innych materiałów dostępnych za darmo w sieci – np. na stronie Flo Joe.

3. Jak najwięcej czytaj.

Czytaj artykuły i książki po angielsku. Dzięki temu nie tylko wzbogacisz słownictwo, ale również zdobędziesz wyczucie językowe, które pomoże Ci ze swobodą wypowiadać się w języku angielskim zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.
Duży wybór książek po angielsku znajdziesz np. tutaj.

4. Otaczaj się językiem angielskim.

Osłuchaj się z językiem angielskim. Na egzaminie sprawdzane jest nie tylko to, czy potrafisz aktywnie posługiwać się językiem, lecz również to, czy rozumiesz np. wiadomości czytane przez native speakerów. Oglądaj krótkie filmiki (np. na YouTube) czy seriale po angielsku, żeby oswoić się z „żywym językiem”. Jeżeli słuchanie radia po angielsku wydaje Ci się za trudne, możesz skorzystać ze źródeł udostępniających aktualne wiadomości w uproszczonej wersji – z myślą o uczących się angielskiego, np. BBC Learning English.

5. Korzystaj z pomocy naukowych dostosowanych do Twoich potrzeb.

Po rozwiązaniu kilku przykładowych testów sam będziesz w stanie ocenić, które kompetencje językowe opanowałeś w zadowalającym stopniu. Znajdziesz też takie, które chciałbyś bardziej wyćwiczyć. W księgarniach znajdziesz wiele materiałów, które pomogą Ci przygotować się i dobrze zdać egzamin FCE.
W zależności od wyników Twoich próbnych testów, polecamy wykorzystanie następujących FISZEK:

2 komentarze

  • kallo pisze:

    Fajne porady, ja też chcę zrobić FCE, w pracy mnie cisną o to, seriale po angielsku lubię czytać, gorzej z czytaniem literatury o radiu nie wspomnę, na pewno zajrzę na te stronki

  • Marek Idkiewicz pisze:

    Też robię przymiarki do FCE. Teraz to już nie przelewki – masz dokumentację, która pokazuje Twoje umiejętności i od razu łatwiej znaleźć pracę. Otaczam się językiem z każdej strony 😉 sięgam też po fiszki i mam nadzieję jakoś pójdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *