Jak szybko nauczyć się słówek, czyli trik dyplomaty

mężczyźni w garniturach i kolorowych skarpetkach

Czy kiedy uczysz się za pomocą pudełka MEMOBOX, pewne słówka uparcie wracają do pierwszej przegródki? Często dzieje się tak, kiedy słowa są do siebie zbyt podobne, by z łatwością je od siebie odróżnić. Ale nie martw się – na słowa wyjątkowo odporne na zapamiętywanie również jest sposób. Pokażę Ci go – pokażę Ci, jak szybko nauczyć się słówek.

Jak szybko nauczyć się słówek?

W książce „Naucz się uczyć” Sebastian Leitner przywołuje przykład dyplomaty, który musi zapamiętać nazwiska 30 nowo poznanych osób – spotkanych na bankiecie – i robi to bez większego problemu.

Doświadczeni dyplomaci (…) najpierw podejmują rozmowę tylko z trzema osobami. Następnie, podczas tej rozmowy, próbują się do tych trzech osób zwracać się po nazwisku tak często, jak to tylko możliwe. Trzy twarze, trzy nazwiska – jest to dosyć łatwe do zapamiętania. Tradycyjny rytuał towarzyski w trakcie takiego przyjęcia przewiduje, że do tej grupy przyłącza się następnie czwarta i piąta osoba, podczas gdy te wcześniej poznane z czasem się odłączają.*

W procesie nauczania języków obcych również może dochodzić do wzajemnego hamowania przyswajania materiału. W praktyce oznacza to, że podobne słówka nam się po prostu mylą i nie potrafimy zapamiętać ich odmiennych znaczeń, a co za tym idzie – użyć w odpowiednim kontekście.

Pasjans sposobem na trudne słowa

Trik zastosowany przez wspomnianego dyplomatę można z sukcesem wykorzystać w procesie uczenia się języka. Sposobem na poradzenie sobie z szybkim zapamiętaniem szczególnie trudnych słówek jest ułożenie „pasjansa” z fiszek, zgodnie z zasadą: „małymi krokami do celu”.

Uczeń – i dyplomata – najłatwiej mogą rozwiązać ten problem, jeżeli zmniejszą porcję materiału do minimum i dopiero potem spróbują ją krok po kroku, pomału powiększać.

Instrukcja, jak szybko nauczyć się słówek

 1. Wyłóż z pierwszej przegródki pudełka MEMOBOX 20 fiszek ze słówkami, których nie możesz zapamiętać.
 2. Ułóż trzy pierwsze fiszki – jedna obok drugiej – skierowane do dołu stroną z obcojęzycznym hasłem.
jak szybko nauczyc sie slowek poczatek pasjansa
Schemat nr 1 – początkowe ułożenie w pasjansie
 1. Odkrywaj karty po kolei, zaczynając od lewej strony. Zanim odkryjesz fiszkę, spróbuj odgadnąć słówko znajdujące się na jej odwrocie.
 2. Jeżeli nie pamiętasz słowa, odłóż fiszkę po prawej stronie szeregu, a pozostałe kartoniki przesuń w lewo. Zawsze rozpoczynaj naukę od fiszki leżącej z lewej strony.
 3. Jeżeli udało Ci się zapamiętać słowo z fiszki, przełóż ją o jeden poziom wyżej, rozpoczynając układanie kolejnego szeregu. Dolny szereg uzupełnij nowym kartonikiem.
jak szybko nauczyc sie slowek pasjans zasady
Schemat nr 2 – odgadnięte hasło umieszczamy w drugim szeregu
 1. Kontynuuj naukę z fiszek z dolnego szeregu. Każdą karteczkę z zapamiętanym słowem przekładaj do szeregu wyżej, ale tylko do momentu, kiedy będzie w nim maksymalnie pięć kartoników.
 2. Gdy w drugim szeregu pojawia się szósta fiszka, należy zweryfikować znajomość słów wcześniej tam ułożonych. Te zapamiętane przełóż poziom wyżej, tworząc trzeci szereg, a te, których nie udało Ci się zapamiętać, z powrotem na koniec pierwszego.
 3. W ten sam sposób twórz kolejne szeregi, aż ułożysz cztery. Pamiętaj, że pierwszy szereg powinien się składać tylko z trzech fiszek, drugi i trzeci – z pięciu, a czwarty – z siedmiu.
jak szybko nauczyc sie slowek pasjans
Schemat nr 3 – pasjans w trakcie gry (kliknij, aby powiększyć)
 1. Kiedy w czwartym szeregu pojawia się ósma fiszka, należy zweryfikować znajomość słówek z tego szeregu. Te zapamiętane odłóż ponownie do pierwszej przegródki pudełka MEMOBOX. Te, których nie pamiętasz – z powrotem do pierwszego szeregu.
 2. Kiedy wszystkie słówka wrócą do pierwszej przegródki, kontynuuj naukę z pudełkiem MEMOBOX.

Pokazałam Co, jak szybko nauczyć się słówek. Teraz Twoja kolej – spróbuj i przekonaj się, że to naprawdę działa! 🙂

* Cytaty pochodzą z książki Sebastiana Leitnera „Naucz się uczyć”

4 komentarze

 • FISZKI pisze:

  Jeśli korzystaliście z “triku dyplomaty” podczas nauki, podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.

 • Maciej Błoch pisze:

  Ciekawy sposób, tym bardziej że to pierwsze przyswojenie (do momentu przełożenia do 2 przegródki) trwa najdłużej. Dzisiaj przetestuję tą metodę.

  • Blog FISZKI pisze:

   @maciejboch:disqus Super 🙂 Powodzenia! Daj znać, jak poszło!

   • Maciej Błoch pisze:

    Jak obiecałem tak zrobiłem – dwadzieścia słówek przyswojone w ok 40 minut. Z jakim efektem to się okaże dzisiaj, ale na chwile obecną bardzo polecam tą metodę. Wprowadza element który angażuje do nauki, przekładanie karteczek w rzędach pozwala się lepiej skupić na materiale niż samo przerzucanie karteczek w ręku które może znużyć (szczególnie, gdy są to zupełnie nowe słówka). Zamierzam prowadzić tą metodę nie tylko przy problematycznych, ale także jako pierwszy etap przy uczeniu się wszystkich nowych słówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *