Certyfikat z angielskiego – czy to mi się przyda?

certyfikat z angielskiego

Zastanawiasz się, czy warto inwestować pieniądze w certyfikaty językowe i poświęcać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na przygotowania? Sam egzamin to przecież już wydatek rzędu kilkuset złotych – nie licząc kursu czy materiałów, które pomogą Ci się do niego przygotować. Sprawdź, dlaczego ten wysiłek Ci się opłaci, i który certyfikat z angielskiego będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Jaki certyfikat z angielskiego wybrać?

Na naszym blogu znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wyglądają najbardziej znane certyfikaty z angielskiego i jak się do nich przygotować. W dzisiejszym wpisie chcę się skupić na tym, jakie korzyści niesie ze sobą nie tylko samo zdobycie certyfikatu językowego, ale przede wszystkim to, że się do niego porządnie przygotujesz. Dlatego w tym miejscu przypominam tylko certyfikaty, o których już pisałyśmy. Jeżeli któryś z nich szczególnie Cię interesuje i chcesz się o nim więcej dowiedzieć, po prostu kliknij w odpowiedni link.

1. Certyfikaty Cambridge

To chyba najbardziej rozpoznawalne certyfikaty z angielskiego w Europie. Wystawiane przez Cambridge English na trzech poziomach zaawansowania B2 (FCE), C1 (CAE, czyli Advanced) i C2 (CPE, czyli Proficiency). Potwierdzają ogólną znajomość języka angielskiego i składają się z czterech części:

  1. Czytanie + Test leksykalno-gramatyczny
  2. Pisanie
  3. Słuchanie
  4. Egzamin ustny

Sprawdź praktyczne wskazówki dla zdających:

2. Certyfikat IELTS

IELTS to międzynarodowy certyfikat, który potwierdza znajomość angielskiego na poziomie od A2 do C2. Może Ci się przydać, jeżeli chcesz wyjechać na studia do Wielkiej Brytanii czy USA. Może się też okazać potrzebny w Kanadzie (wiza pracownicza, uznanie kwalifikacji zawodowych, prawo stałego pobytu), Australii (uznanie kwalifikacji zawodowych, prawo stałego pobytu) i Nowej Zelandii (także dla celów zawodowych i imigracyjnych). Więcej przeczytasz w artykule Patrycji:

3. Certyfikat CELTA

To już coś dla osób, które biegle posługują się językiem angielskim. CELTA, czyli Certificate of Teaching English to Speakers of Other Languages to certyfikat, który zaświadczy, że masz wystarczające kwalifikacje, aby uczyć języka angielskiego obcokrajowców. Możesz go z powodzeniem wykorzystać, ubiegając się o pracę nauczyciela i w Polsce, i za granicą. O tym, jak wygląda intensywny kurs przygotowujący do tego wymagającego egzaminu, przeczytasz tutaj:

Certyfikat z angielskiego – co zyskasz?

Ale przejdźmy do sedna. Sprawdź, co zyskasz, decydując się na zdobycie certyfikatu z angielskiego. Oto 10 najważniejszych korzyści!

Już na etapie przygotowań do egzaminu:

1. Zweryfikujesz swój poziom angielskiego

Rozwiązując testy przygotowujące do egzaminu, szybko się przekonasz, gdzie masz jeszcze braki.

2. Nadrobisz zaległości

Dzięki wizji nadchodzącego egzaminu zmobilizujesz się, żeby te braki uzupełnić.

3. Popracujesz nad swoimi słabościami

Słuchanie, pisanie, a może mówienie? Szybko się przekonasz, co sprawia Ci najwięcej trudności, i konsekwentnie będziesz nad tą sprawnością pracować.

4. Staniesz się mistrzem w planowaniu nauki

Przygotowania do egzaminu mogą Ci zająć rok, a nawet dwa lata. Z pewnością będziesz korzystać z wielu materiałów, które trzeba będzie przerobić w określonym czasie. Szybko się przekonasz, że bez dobrego planu nauki ani rusz!

5. Zmotywujesz się do systematyczności

Kiedy tylko zaczniesz się uczyć zgodnie z planem i zobaczysz, że to przynosi efekty – systematyczna nauka stanie się dla Ciebie oczywistością i… przyjemnością!

Podczas egzaminu:

6. Oswoisz się z używaniem języka w stresującej sytuacji

Egzamin potrwa kilka dobrych godzin. To naprawdę cenne doświadczenie, dzięki któremu zweryfikujesz swoje kompetencje językowe, ale też wytrzymałość i umiejętność radzenia sobie ze stresem.

7. Przekonasz się, nad czym warto jeszcze pracować

Nauka języka to nieustający proces. Otrzymanie certyfikatu to tylko jeden z etapów. Do kolejnego przejdziesz świadomy swoich mocnych i słabych stron. Z nowymi pomysłami na to, jak dalej szlifować swój angielski.

…i jak już zdasz egzamin:

8. Zdobędziesz oficjalne potwierdzenie umiejętności językowych

To chyba jedna z najbardziej oczywistych korzyści zdobycia certyfikatu. Studia za granicą, karta stałego pobytu. Certyfikaty otwierają wiele drzwi!

9. Zyskasz cenny punkt w swoim CV

Nawet jeżeli Twój potencjalny pracodawca nie wymaga certyfikatu z angielskiego, dajesz mu wyraźny komunikat, że jesteś kimś, kto potrafi wyznaczać sobie ambitne cele… I je osiągać!

10. A przede wszystkim – zyskasz pewność siebie!

Odbierając swój zasłużony certyfikat z angielskiego, z pewnością poczujesz wielką dumę i satysfakcję. W końcu przestaniesz się bać mówić po angielsku… I może to właśnie jest ta najważniejsza z korzyści 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *