Jakiego języka warto się uczyć?

Jakiego języka warto się uczyć po angielskim

Większość Polaków, którzy deklarują znajomość co najmniej jednego języka obcego, posługuje się językiem angielskim. Według badań przeprowadzonych w 2015 r. przez TNS Polska tylko 15 % obywateli naszego kraju zna dwa języki obce, a 3% – trzy. Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej osób, które już opanowały język angielski co najmniej na poziomie średnio zaawansowanym, chce rozpocząć naukę kolejnego języka obcego. Jednak jak sobie odpowiedzieć na pytanie, jakiego języka warto się uczyć? Czym kierować się przy wyborze kolejnego języka? Poniżej znajdziesz kilka kwestii do rozważenia, które ułatwią Ci podjęcie tej ważnej decyzji.

1. Jaki jest Twój cel?

Określenie celu nauki to podstawowa kwestia. Zastanów się, z jakich powodów chcesz się nauczyć kolejnego języka. Co tak naprawdę Tobą kieruje? Chęć podniesienia kwalifikacji zawodowych, a może potrzeba samorealizacji? Zamiast słuchać sugestii innych, skup się na swoich potrzebach i przeanalizuj dokładnie swoją motywację. To pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, co zwiększy Twoje szanse na sukces w nauce. Pamiętaj, by jasno i precyzyjnie określić swój cel. Skup się nie tylko na wyborze języka, ale również zaplanuj, w jakim czasie osiągniesz dany poziom. O tym, jak wyznaczyć i zapisać swoje cele, by zwiększyć skuteczność ich realizacji, przeczytasz tutaj.

2. Ile czasu możesz przeznaczyć na naukę?

Systematyczność w nauce ma ogromne znaczenie niezależnie od tego, jaki język wybierzesz. Zastanów się, ile czasu dziennie możesz przeznaczyć na przyswajanie tajników nowego języka. Na efektywność nauki wpływa oczywiście wiele różnych czynników. Oczywiście, na naukę chińskiego czy japońskiego będziesz musiał poświęcić znacznie więcej czasu niż na opanowanie języka hiszpańskiego… Jeżeli zastanawiasz się, ile czasu należy przeznaczać na naukę języka obcego każdego dnia, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

3. Czy będziesz mieć kontakt z żywym językiem?

Masz rodzinę lub znajomych w Szwecji, ale nie możesz się zdecydować na rozpoczęcie nauki języka szwedzkiego, bo wszyscy Ci powtarzają, że nie warto uczyć się języków niszowych? Regularny kontakt z native speakerami czy nawet krótkie, weekendowe wypady do kraju, w którym będziesz mógł spróbować swoich sił, używając języka, którego się uczysz, w codziennych sytuacjach (zamawianie kawy, kupowanie biletu na autobus itp.) będzie miało ogromny wpływ na utrzymanie motywacji i szybko zauważalne efekty nauki. Dlatego jeżeli masz możliwość częstego obcowania z żywym językiem, warto to wykorzystać!

4. Czy masz dostęp do dobrych materiałów do nauki wybranego języka?

Jeżeli wahasz się pomiędzy dwoma niszowymi językami, kolejnym kryterium, które pomoże Ci dokonać właściwego wyboru, jest bardzo praktyczna kwestia. Sprawdź dostępność oraz jakość materiałów do nauki danego języka. Korzystaj z kompleksowych pomocy do nauki! Pozwolą Ci one uczyć się słownictwa w odpowiednim kontekście, opanować najważniejsze zagadnienia gramatyczne i poprawną wymowę. Wszystkim, którzy zamierzają rozpocząć naukę nowego języka „od zera”, polecamy nasze Startery, czyli samouczki na fiszkach, dzięki którym krok po kroku opanujesz niezbędne podstawy nowego języka.

A jeżeli nadal brakuje Ci motywacji do nauki kolejnego języka, tutaj przeczytasz, jak ją znaleźć. 🙂

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *