Jak NIE uczyć się języka w szkole? 4 błędy, których musisz unikać!

Jak nie uczyc sie jezyka w szkole

Z początkiem nowego roku szkolnego rozpoczynasz naukę nowego języka? To z pewnością będzie fajna przygoda! 🙂 Co zrobić, żeby zakończyła się sukcesem? A właściwie – czego NIE robić, żeby nie okazała się porażką? Oto 4 błędy w nauce języków, których koniecznie musisz się wystrzegać:

1. Nie nastawiaj się negatywnie!

Jeszcze przed pierwszą lekcją doskonale wiesz, że nie cierpisz niemieckiego, bo jest trudny i okropnie brzmi? Zamiast słuchać opinii innych, daj sobie czas na wyrobienie własnej. Zacznij naukę nowego języka bez uprzedzeń. Nie pozwól sobie wmówić, że błędy w nauce języków zdarzają się tylko Tobie. Daj sobie szansę na to, żeby się z nim oswoić. Znajdź w języku to, co Cię najbardziej pociąga. Może będzie to jego brzmienie, a może to, że dzięki niemu będziesz mieć dostęp do obcojęzycznych źródeł związanych z Twoim hobby. Warto nastawić się pozytywnie – tak się po prostu przyjemniej uczy 🙂

2. Nie daj się zwieść łatwym początkom!

Błyskawicznie zapamiętujesz materiał z pierwszych lekcji? Po kilu godzinach nauki potrafisz się przedstawić, a zapamiętanie nowych słów to dla Ciebie bułka z masłem? To świetnie! Ale nie spoczywaj na laurach! Na początku nauki języka może Ci się wydawać, że to łatwizna. I że wcale nie musisz się temu tak bardzo poświęcać, bo przecież wszystko samo wchodzi Ci do głowy. Po początkowej euforii związanej z nauką nowego języka od podstaw, zazwyczaj przychodzi moment zwątpienia, kiedy są wprowadzane coraz trudniejsze zagadnienia. Dlatego od samego początku pielęgnuj nawyk systematycznej nauki. Nauka języka to nie sprint, ale bieg na długi dystans, więc odpowiednio rozłóż swoje siły.

3. Nie ignoruj pracy domowej!

Pamiętaj, że w nauce języka liczy się systematyczność i konsekwencja. Dlatego nigdy nie zapominaj o powtórce materiału w domu! Zabranie się do odrabiania pracy domowej po ciężkim dniu w szkole może Ci się wydawać czasem zbyt dużym wysiłkiem. Ale tak naprawdę warto popatrzeć na ten obowiązek z innej perspektywy. Systematyczna samodzielna praca z materiałem przerobionym podczas lekcji, na dłuższą metę ułatwi Ci naukę języka. Pomoże na bieżąco monitorować swoje postępy i odpowiednio szybko reagować na ewentualne trudności.

4. Nie bój się pytać!

Wykorzystaj to, że w szkole jest ktoś, kto może rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące języka. Błędy w nauce języków zdarzają się każdemu – to normalne! Nauczyciel to ekspert, od którego możesz się naprawdę dużo dowiedzieć. Nie obawiaj się, że zadając pytanie, demaskujesz swoją niewiedzę. Przecież masz prawo czegoś nie rozumieć, mieć wątpliwości. A w szkole jesteś po to, żeby się uczyć. I się jak najwięcej nauczyć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *