Język niemiecki – łatwy czy trudny?

Berlin

Zastanawiasz się, czy język niemiecki jest trudny do nauki? Chcesz zacząć naukę, ale obawiasz się, że sobie z nim nie poradzisz? Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę, rozpoczynając naukę języka niemieckiego…

Nauka języka niemieckiego jak kostka Rubika?

Z niemieckim jest trochę jak z układaniem kostki Rubika. Gdy jeszcze nie znasz schematów, sekwencji ruchów, wydaje ci się to nie do ogarnięcia. Kiedy zaczynasz je poznawać, układanie fragmentów w większą całość na początku wychodzi jeszcze bardzo topornie, ale okazuje się, że to prawda, że praktyka czyni mistrza (Übung macht den Meister) i jeżeli poświęcisz trochę czasu na ich porządne przećwiczenie, szybko zaczniesz bić rekordy!
Ale zacznijmy od podstawowego pytania:

Dlaczego niemiecki wydaje się trudny?

Kiedy w liceum zaczęłam się uczyć języka niemieckiego, wydawało mi się, że nigdy mi się nie uda go zrozumieć. No właśnie. To kluczowa kwestia. Żeby nauczyć się języka niemieckiego, trzeba zrozumieć zasady, jakie nim rządzą. I systematycznie trenować ich użycie. A to wymaga czasu.

Moim zdaniem to właśnie brak czasu poświęconego poszczególnym zagadnieniom, np. podczas lekcji w szkole, sprawia, że uczniowie szybko zrażają się do nauki języka niemieckiego. Absolutnie nie winię za to nauczycieli – program nauczania jest skonstruowany tak, że trzeba „pędzić”, żeby go zrealizować. I wprowadzać nowe zagadnienia, mimo że uczniowie nie zdążyli zrozumieć tych omawianych wcześniej. Nie wspominając już o ich przećwiczeniu i utrwaleniu.

Nauka niemieckiego – w czym problem?

Gdybym miała wymienić trzy najtrudniejsze zagadnienia, z którymi borykają się uczący języka niemieckiego, powiedziałabym, że są to: rodzajniki, przypadki i szyk wyrazów w zdaniu. Piszę to zarówno z perspektywy ucznia (ja też się kiedyś męczyłam z rodzajnikami), jak i nauczyciela (wiem, z czym się męczą moi uczniowie).

Te „trudne tematy”, które dla użytkowników języka polskiego są po prostu abstrakcyjne, trudno je bowiem odnieść do naszego ojczystego języka, pojawiają się już na samym początku przygody z językiem niemieckim. Jak na przykład rodzajniki, bez znajomości których nie da się zbudować nawet najprostszego zdania poprawnie. To sprawia, że rozpoczynający naukę niemieckiego szybko stwierdzają, że „niemiecki jest za trudny”… Ale wcale nie musi tak być!

Co prawda może się wydawać, że niemieckie rodzajniki to jeden wielki chaos. Dlaczego słowo „dziewczynka” jest rodzaju nijakiego (das Mädchen), a „dąb” rodzaju żeńskiego (die Eiche)? Wbrew pozorom nie jest to jednak takie skomplikowane 🙂 Pisałam już o tym w tym artykule:

Dlaczego niemiecki można uznać za łatwy?

Niemiecki jest logiczny. Kiedy już zrozumiesz, jak działa, niewiele będzie Cię w stanie zaskoczyć. To chyba jego największa zaleta!

Rozpoczynając naukę języka niemieckiego, trzeba się po prostu nastawić na to, że czas, po którym zaczniesz się swobodnie komunikować może być trochę dłuższy niż chociażby w przypadku angielskiego czy hiszpańskiego.

Za to im dalej w las, tym łatwiej (w przeciwieństwie do angielskiego…). Gdy już zrozumiesz zasady i „przebrniesz” przez niemieckie rodzajniki, szyk wyrazów w zdaniu, podstawowe formy czasownika, przypadki, końcówki przymiotników itp., nagle się okaże, że język niemiecki jest łatwy 🙂

Potrzeba jedynie odrobinę cierpliwości i systematyczności (wystarczy uczyć się 15 minut dziennie, ale codziennie). Tutaj znajdziesz prosty trik na zmotywowanie się do systematycznej nauki języka:

Co z wymową w języku niemieckim?

Abstrahując od niektórych dialektów, nauka wymowy języka niemieckiego – moim zdaniem – nie jest trudna. Wprawdzie niemieckie dźwięki nie zawsze brzmią dla użytkowników języka polskiego naturalnie – jak np. „charczące” niemieckie „r” 😉 – ale wszystko można wyćwiczyć! Podstawowe zasady niemieckiej wymowy znajdziesz w tym artykule:

Jak się uczyć niemieckiego?

Jeżeli dopiero zaczynasz uczyć się języka niemieckiego, gorąco polecam Starter niemiecki, czyli samouczek na fiszkach, który wprowadza krok po kroku w tajniki języka niemieckiego. Nauka podstawowego niemieckiego słownictwa jest tu połączona z wprowadzeniem zagadnień gramatycznych i nauką wymowy (dzięki dodatkowym plikom mp3 z nagraniami wszystkich haseł i przykładów).

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *