Język hiszpański – łatwy czy trudny?

Hiszpania

Wiele osób twierdzi, że język hiszpański jest bardzo łatwy. Najczęściej są to jednak te osoby, które nigdy się tego języka nie uczyły lub są dopiero w początkowej fazie nauki. Na tym etapie rzeczywiście wszystko wydaje się jeszcze proste i przyjemne 😉 Piszę to oczywiście z lekkim przymrużeniem oka, bo na pewno nie można powiedzieć o hiszpańskim, że to bardzo trudny język do nauczenia. Jednak z pewnością nie należy również podchodzić do niego „lekceważąco” – są rzeczy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę od samego początku.

Dlaczego język hiszpański wydaje się łatwy?

Przy pierwszym kontakcie z językiem hiszpańskim rzeczywiście może się wydawać, że w ogóle nie jest on skomplikowany. Wymowa jest dla Polaków względnie intuicyjna. Wystarczy opanować kilka prostych zasad, by wiedzieć, jak czytać nowe słowa. Charakterystyczne dla języka hiszpańskiego dźwięki nie sprawiają użytkownikom języka polskiego większych trudności. No, może jedynie trzeba się przełamać, by zacząć „seplenić” jak rodowici Hiszpanie 😉 Do ćwiczenia tych wyjątkowych dźwięków świetnie nadaje się  słowo „cerveza” (piwo):

Czy język hiszpański jest trudny?

W pierwszym etapie nauki gramatyka hiszpańska również wydaje się prosta, jednak im dalej w las, tym bardziej sprawy się komplikują… Podczas gdy większość uczących się hiszpańskiego zamiera z przerażenia na dźwięk hasła „subjuntivo” (tryb łączący), moim zdaniem to hiszpańskie czasy gramatyczne mogą sprawiać największą trudność, w szczególności „los pasados” (czasy przeszłe). Jednak wcale nie musi tak być. Ważne, by od samego początku nauki języka hiszpańskiego zwracać szczególną uwagę na hiszpańskie czasowniki! Należy jak najwcześniej, poprzez systematyczne ćwiczenia, utrwalić wzorce odmiany czasowników w czasie teraźniejszym. Dzięki temu nie dopuśmy do tego, by „pomieszały” nam się z formami czasów przeszłych w późniejszym etapie nauki.

Trudność w użyciu „subjuntivo” polega przede wszystkim na tym, że w języku polskim nie mamy jego odpowiednika. Trybu łączącego używa się w języku hiszpańskim m.in. po wyrażeniach zawierających subiektywną ocenę jakiegoś faktu, po czasownikach wyrażających stany emocjonalne, życzenie czy nadzieję. „Subjuntivo” może nam się na początku wydawać niezrozumiały i abstrakcyjny, jednak po przeanalizowaniu zasad użycia tego trybu i przećwiczeniu ich w praktyce, szybko można „wyczuć”, w jakich sytuacjach należy go używać – trening czyni mistrza 😉 Do systematycznych ćwiczeń powyższych zagadnień mogą się przydać FISZKI – Czasowniki dla początkujących i FISZKI – Czasowniki dla średnio zaawansowanych.

Nie możesz się zdecydować, czy rozpocząć naukę języka hiszpańskiego? Wypróbuj nasz samouczek na fiszkach Starter (z nagraniami w formie plików mp3). Dzięki niemu zdobędziesz solidne podstawy w niezwykle przystępny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *