Kolorowe FISZKI in blanco. Jak pomogą Ci w nauce?

kolorowe fiszki in blanco

W naszym sklepie, oprócz zestawów czystych fiszek w kratkę, linię i kropki, znajdziesz również kolorowe FISZKI in blanco: kremowe, różowe, miętowe i błękitne. W każdym zestawie znajdziesz po 300 kartoników w kropki w standardowym formacie (7 cm x 5 cm). Możesz ich zatem z powodzeniem używać w parze ze wszystkimi pudełkami do nauki i powtórek MEMOBOX.

Z tego wpisu dowiesz się, jak kolorowe FISZKI in blanco pomogą Ci w nauce języków obcych!

Kolorowe FISZKI in blanco to po pierwsze: porządek i grupowanie materiału

Metoda fiszek nie lubi chaosu. Przy tworzeniu własnych materiałów do nauki ważna jest przejrzystość i konsekwencja. Kartoniki nie powinny być przeładowane treścią, a hasła najlepiej zapisywać w tym samym miejscu, tym samym długopisem. Tak, żeby podczas nauki unikać rozpraszaczy i móc się skoncentrować na tym, co ważne. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej pomocy w grupowaniu treści, świetnie sprawdzą się nasze kolorowe FISZKI in blanco. Oto kilka pomysłów, jak je wykorzystać.

1. Różne kolory do różnych języków lub kategorii

Kolorowe FISZKI in blanco do nauki rożnych języków.

To chyba najbardziej oczywisty sposób na porządkowanie materiału do nauki. Jeżeli uczysz się kilku języków równocześnie, możesz po prostu zdecydować się na jeden kolor do danego języka. A w ramach jednego języka obcego podzielić materiał np. na idiomy, kolokacje, czasowniki frazowe. Dzięki kategoriom w różnych kolorach łatwo będzie Ci monitorować postępy jeden rzut oka z góry na zawartość przegródek Twojego pudełka MEMOBOX pozwoli Ci ocenić, z którą kategorią radzisz sobie najlepiej, a która wymaga od Ciebie więcej pracy uwagi.

2. Work-life balance na fiszkach, czyli słownictwo do pracy vs słownictwo związane z hobby

Kolorowe FISZKI in blanco work-life balance

Ciekawym pomysłem jest podzielenie materiału na oficjalny i nieoficjalny. Zwroty związane z pracą, słownictwem biznesowym zapisuj na innym kolorze niż te, które są Ci potrzebne do mówienia o swoim hobby czy przyjemnościach nie związanych z życiem zawodowym. Jeśli podzielisz swoje kolorowe FISZKI in blanco w ten sposób, wyodrębniając słownictwo oficjalne i potoczne, to kolor kartonika będzie dla Ciebie dodatkową wskazówką podczas powtórek w formie quizu. Na przykład odpowiednikiem hasła prosić o na błękitnym kartoniku (czyli w kategorii informal English) będzie to ask for, a na kremowym (formal English) to request.

3. Kolor a nauka gramatyki

Pastelowe FISZKI in blanco do nauki zasad gramatycznych

Kolor może się też okazać pomocny w zapamiętywaniu zasad gramatycznych! Ja na pewno wykorzystam kolorowe FISZKI in blanco do zapamiętywania grup czasownika w języku szwedzkim. Od tego, do której grupy należy dany czasownik, zależy jego odmiana.

Skojarzenie danego koloru z daną grupą czasownika niesamowicie ułatwia zapamiętywanie odmiany, niemalże przy okazji.

Kolorowe FISZKI in blanco do nauki odmiany czasowników

Na tej samej zasadzie można sobie ułatwić na przykład zapamiętywanie niemieckich rodzajników i na przykład wszystkie słowa z rodzajnikiem die zapisywać na różowych kartonikach, a dla der i das wybrać inne kolory. O wykorzystaniu kolorów do zapamiętywania niemieckich rodzajników przeczytasz też tutaj.

2. Po drugie: koncentracja i pozytywne nastawienie do nauki

Kolory przyciągają uwagę. Mają też wpływ na nasze emocje. Pamiętasz radość z nowych zeszytów na początku każdego roku szkolnego? Im były ładniejsze, tym bardziej mobilizowały do robienia w nich starannych notatek 😉 Te same pozytywne emocje wywołują tworzone samodzielnie kolorowe FISZKI in blanco. A żeby nauka była jeszcze barwniejsza, warto połączyć je z pudełkiem MEMOBOX w ulubionym kolorze. Jak szaleć, to szaleć 🙂

3. Po trzecie: motywacja

Wiele razy pisałam już o tym, jak ważne dla naszej motywacji są warunki, w których uczymy się języka. Kubek z gorącą herbatą na świeżo posprzątanym biurku, kącik do nauki na ulubionym fotelu. I narzędzia, z których aż chce się korzystać. Te wszystkie “umilacze” mają ogromny wpływ na motywację do nauki, bo pomagają traktować ją jako chwilę dla siebie, do której wcale nie trzeba się zmuszać. Ją się chce celebrować! A błyskawiczne zapamiętywanie jest tylko przyjemnym skutkiem ubocznym 🙂

Pastelowe czyste FISZKI do nauki słówek z różnych kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *