Metoda fiszek w plenerze. 6 zasad, o których warto pamiętać

jak uczyć sie z fiszek w wakacje

Pogoda w ostatnich dniach zachęca do spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu – to idealny moment na podszkolenie czy też naukę nowego języka. Musicie wiedzieć, że metoda fiszek w plenerze sprawdza się świetnie! Co zrobić, żeby nauka języków z fiszkami była i przyjemna, i skuteczna? Oto 6 zasad, o których warto pamiętać.

1. Miej fiszki in blanco zawsze przy sobie!

W taką pogodę najważniejszy jest luz! Dlatego zamiast zmuszać się do nauki w określonych godzinach, raczej postaw na spontaniczność i zawsze bądź przygotowany na nagły przypływ chęci do nauki języka 🙂 W mojej letniej torebce zawsze znajdzie się miejsce na książkę i czyste fiszki!

2. Zachowaj porządek!

Metoda fiszek w plenerze może okazać się wyzwaniem, ale warto się postarać! Rzut oka na kartonik powinien Ci wystarczyć, żeby ogarnąć treść i „skopiować” ją do pamięci. Dlatego za wszelką cenę unikaj chaosu. Twórz fiszki tak, żeby były jak najbardziej przejrzyste. Pisz starannie i używaj cały czas tego samego długopisu. Umieszczaj hasła i przykłady mniej więcej na tej samej wysokości na awersie i rewersie fiszki.

3. Nie upychaj treści na jednym kartoniku!

FISZKI są niewielkie nie bez powodu… Istotą metody fiszek jest przyswajanie materiału w niewielkich porcjach. Dlatego nie żałuj pustej przestrzeni na kartonikach. Rozbicie treści na kilka kartoników pozwoli Ci lepiej oddzielić tę część materiału, którą błyskawicznie zapamiętasz (np. nowe słówko z przykładem użycia), od tej, którą musisz jeszcze powtórzyć (np. idiom z użyciem tego słówka).

4. Nie zapomnij o powtórkach!

Tworzenie nowych fiszek to jedno. Ale żeby zapamiętać materiał, musisz go powtórzyć. Ile razy? Tyle, ile potrzebujesz. W zaplanowaniu odpowiedniej liczby powtórek pomoże Ci Twoje pudełko do nauki, które również świetnie się sprawdza w plenerze.

5. Nie zapisuj wszystkiego!

Nie wpadaj w pułapkę zapisywania każdego nowego słowa, na które się natkniesz, czytając książkę po angielsku. To tylko sprawi, że poczujesz się przeładowany ogromem materiału i szybko się zniechęcisz. Naucz się mądrze tworzyć własne materiały do nauki w przemyślany sposób. Wybieraj takie zwroty, które na pewno Ci się przydadzą. Czyli na przykład takie, których odpowiedniki często używasz w języku ojczystym.

6. Do niczego się nie zmuszaj!

Ale ucz się tak, żeby Ci się chciało robić to systematycznie! Zadbaj o to, żeby czuć się komfortowo i uprzyjemniaj sobie przyswajanie materiału na wszystkie możliwe sposoby! Zimna lemoniada, kawałek cienia w upalny dzień, stopy zamoczone w krystalicznie czystym jeziorze… Wakacje to świetny moment na to, żeby zaprogramować swój umysł tak, żeby kojarzył naukę z relaksem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *