Jak nauczyć się czytać po angielsku? 4 kroki do mistrzostwa

jak nauczyc sie czytac po angielsku

Chcesz wiedzieć, jak nauczyć się czytać po angielsku i nie robić błędów w wymowie? Oto 4 kroki do mistrzostwa…

1. Zaprzyjaźnij się z transkrypcją fonetyczną!

Transkrypcja fonetyczna to dla Ciebie nadal abstrakcja? Wiesz, że istnieje, ale nie czujesz potrzeby, żeby się nią interesować? To błąd! Transkrypcja fonetyczna może Ci się wydać na pierwszy rzut oka skomplikowana, ale w rzeczywistości to właśnie ona niesamowicie ułatwi Ci poprawne czytanie po angielsku. I uświadomi, jak różnie można wymawiać angielskie głoski.

Warto poznać, zrozumieć zasady wymowy i stosować je od samego początku nauki angielskiego. W naszych standardowych zestawach Słownictwa znajdziesz transkrypcję fonetyczną na wszystkich fiszkach – nawet z najbardziej podstawowymi słówkami.

Czytanie po angielsku od czego zacząć

2. Słuchaj i powtarzaj!

Kiedy tylko poznasz reguły angielskiej wymowy – od razu ćwicz je w praktyce. Widząc nowe słowo, kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do siebie. Zanim zaczniesz go używać, sprawdź w słowniku, jak się je wymawia. A potem powtórz je kilka razy – najlepiej przed lustrem.

Jeżeli uczysz się z FISZEK, koniecznie wykorzystaj nagrania. Naśladuj lektora, jak najlepiej potrafisz. Słuchaj i powtarzaj jak najwięcej – praktyka czyni mistrza!

Świetnym sposobem na oswojenie się z czytaniem angielskich tekstów na głos jest śpiewanie w języku obcym. Wydrukuj teksty swoich ulubionych piosenek, przetłumacz nowe słowa i zwroty, a potem, śledząc tekst wzrokiem, śpiewaj w duecie z ukochanym wykonawcą!

3. Czytaj to, co Cię interesuje!

Zacznij od prostych, krótkich tekstów. Może to być np. fragment artykułu, opis zdjęcia na Instagramie albo przepis na obiad.

Ważne, żeby czytać po angielsku na głos i stworzyć z tego nawyk. A najłatwiej Ci będzie, jeżeli będziesz wybierać teksty, które Cię po prostu interesują.

Jeśli Twój angielski jest już na poziomie B1-B2, spokojnie możesz sięgać po książki po angielsku. Tu oczywiście też kieruj się swoimi upodobaniami. Nie ma sensu wybierać lektury, która nie zainteresowałaby Cię po polsku!

4. Ćwicz regularnie i monitoruj swoje postępy

Znajdź fragment tekstu po angielsku, który wydaje się trudny. Nie musi być długi, ale powinien być dla Ciebie wyzwaniem. Ustal sobie, że w równych odstępach czasu, np. co miesiąc, będziesz go czytać na głos – i się nagrywać.

Odsłuchiwanie tych nagrań pomoże Ci spojrzeć na swoje umiejętności czytania z dystansu. I przede wszystkim – uświadomić sobie swoje postępy. A to z pewnością sprawi, że Twoja motywacja do czytania po angielsku będzie jeszcze większa!

Jeśli nadal nie jesteś pewien jak nauczyć się czytać po angielsku, przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *