Uważność a nauka języka: jak się uczyć świadomie?

uwaznosc

Zastanawiałeś się kiedyś, czy czujesz się odpowiedzialny za swoje postępy w nauce? A może zapisując się na kurs językowy, oczekujesz natychmiastowych efektów? A gdy ich nie ma – winisz nauczyciela, metodę, brak czasu…

Otóż jest coś, co musisz sobie jak najszybciej uświadomić, jeżeli naprawdę chcesz się nauczyć języka obcego:

Języka obcego nikt Ci nie wbije do głowy – to TY musisz się go nauczyć!

Oczywiście pomoc dobrego nauczyciela czy dobór odpowiednich materiałów do nauki są ogromnym wsparciem, ale główna odpowiedzialność za to, czy to wsparcie wykorzystasz efektywnie, spoczywa na Tobie. Sprawdź, jak się uczyć języka świadomie.

Uważność a nauka języka: jak wykorzystywać ją dla najlepszych efektów?

W wielkim skrócie uważność (ang. mindfullness) to koncentrowanie się na tym, co się dzieje w danej chwili, bycie tu i teraz. Bez zamartwiania się tym, co było – i tym, co będzie. Oto kilka przykładów, jak wykorzystać zasady uważności w nauce języków obcych.

1. Nauka języka – sprawdź różne metody i wybierz dla siebie najlepszą

Weź odpowiedzialność za swoje postępy w nauce języka.

Aktywnie poszukuj metod uczenia się i wybierz taką, która najbardziej Ci odpowiada. Nie sugeruj się tylko tym, co działa u innych. Nie trać czasu na coś, co nie przynosi efektów. I przede wszystkim nie wiń siebie za to, że tak jest. Po prostu to zaakceptuj, nie osądzaj i szukaj dalej. Jak radzi Agnieszka Jasińska, autorka FISZEK Efektywny trening antystresowy:

Postrzegaj rzeczy takie, jakimi są w danej chwili, nie sprzeciwiaj się temu, co Cię spotyka, nie zaprzeczaj. To są fakty.

2. Uświadom sobie ograniczenia swojego mózgu i – zamiast z nimi walczyć – dostosuj się do nich

Twój mózg ma ograniczone możliwości. Nie próbuj uparcie z tym walczyć, próbując zapamiętać ogromne porcje materiału i niekończące się listy słówek tuż przed testem. To tak jakby przez kilka miesięcy w ogóle nie ćwiczyć i oczekiwać, że po jednej sześciogodzinnej sesji na siłowni zamiast zaokrąglonego brzucha pojawi się sześciopak.

Uważność a nauka językaNajlepsze efekty w nauce języków przynoszą systematyczne powtórki niewielkich porcji materiału – rozłożone w czasie. Na tej zasadzie opiera się właśnie metoda fiszek.

3. Na bieżąco sprawdzaj swoje postępy w nauce języka i świadomie pracuj nad słabościami

Nauka języka to projekt, który może Ci zająć wiele miesięcy, a nawet lat. Systematycznie sprawdzaj, czy zmierzasz w dobrym kierunku. Monitoruj swoje postępy, rozwiązując testy i ćwiczenia. Szkoda czasu na błądzenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *