Jak nauczyć się angielskiego? 4 nawyki, które Cię blokują

Motywator do nauki z fiszkami - nawyki w nauce języków, jak nauczyć się angielskiego

Znowu dopadła Cię myśl, że „w końcu musisz nauczyć się angielskiego”? Tylko jak? Próbowałeś już tyle razy i z jakiegoś powodu Ci nie wychodzi. Za mało się uczysz? Nie masz motywacji? A może brakuje Ci talentu do języków? Spokojnie. To, że mimo wielu prób jeszcze nie nauczyłeś się angielskiego, może po prostu oznaczać, że nie pozbyłeś się jeszcze nawyków, które Ci to skutecznie utrudniają. Jeśli więc po raz kolejny zadajesz sobie pytanie, jak nauczyć się angielskiego – zacznij od zmiany nawyków!

1. Odkładanie na później

Przede wszystkim zadbaj o to, by wygospodarować czas na naukę każdego dnia. Niemożliwe? Wcale nie – zacznij od 15 minut dziennie. Tyle na pewno znajdziesz! Nie odkładaj nauki na jutro, przyszły weekend, na za tydzień, bo „wtedy będzie więcej czasu”. Za wszelką cenę staraj się zachować ciągłość nauki. Jak to zrobić? Zacznij od dziś i wypróbuj metodę łańcucha Jerry’ego Seinfelda. Przez trzy tygodnie zaznaczaj w kalendarzu (np. znakiem X) każdy kolejny dzień, podczas którego udało Ci się wygospodarować czas na naukę angielskiego. Nie przerywaj łańcucha! Wprost proporcjonalnie do jego długości będzie rosło zadowolenie z siebie i motywacja do dalszej, codziennej nauki, która szybko stanie się dla Ciebie czymś całkowicie naturalnym.

Potrzebujesz dodatkowej pomocy? Mamy dla Ciebie MOTYWATOR. Wydrukuj go, wypełnij i umieść w takim miejscu, by mieć go w zasięgu wzroku.

MOTYWATOR do druku (klik!)

2. Robienie wszystkiego na raz

Wymaganie od siebie zbyt wiele może skutecznie Cię zniechęcić do systematycznej nauki. Zanim więc po raz kolejny rozpoczniesz naukę angielskiego „od nowa”, dokładnie zaplanuj:

  • jaki cel chcesz osiągnąć,
  • w jakim czasie chcesz go zrealizować,
  • z jakich materiałów będziesz się uczyć.

Na przykład:

W kolejnym miesiącu chcę przypomnieć sobie i powtórzyć absolutne podstawy angielskiego. Przerobię FISZKI – język angielski – Starter. 300 fiszek w 30 dni – to tylko 10 nowych fiszek dziennie. Do tego doliczę czas na powtórki materiału z pudełkiem MEMOBOX, więc jako minimum założę 10 minut nauki dziennie.

Jak nauczyć się angielskiego? Opanuj podstawy:

Np. “Mam braki z angielskiej gramatyki. Daję sobie 24 tygodnie na przerobienie Angielskiej gramatyki dla początkujących. Jest w niej 47 zagadnień, więc wstępnie zakładam ok. 2 zagadnienia do przerobienia w tygodniu plus ćwiczenia do każdego z nich.”

Obojętnie, z jakich materiałów się uczysz – pamiętaj, że cel, który sobie postawisz, musi być realny. Przeładowanie harmonogramu nauki szybko skończy się utratą motywacji – nie dopuść do tego!

Oczywiście jeżeli w trakcie nauki okaże się, że dasz radę robić więcej, możesz zmodyfikować swój plan. Ale nigdy nie zaczynaj nauki angielskiego bez planu! Więcej o tym, jak go stworzyć i dlaczego jest taki ważny, przeczytasz tutaj:

3. Ignorowanie rzeczy, których nie rozumiesz

Jeżeli jakieś zagadnienie sprawia Ci wyjątkową trudność, zamiast ignorować je ze złudną nadzieją, że to „pewnie wcale nie jest takie ważne”, poświęć na nie po prostu więcej czasu. Prędzej czy później i tak trzeba będzie do tego przysiąść. Zaakceptuj to, że nauka języka wymaga czasu i regularnie będą pojawiały się trudności. To całkowicie normalne i wcale nie oznacza, że sobie nie radzisz. Bądź dociekliwy i… cierpliwy! No i ćwicz jak najwięcej, by Twoja słabość stała się Twoją mocną stroną.

4. Zauważanie błędów zamiast sukcesów

Rozpoczynasz naukę angielskiego po raz enty, a przy pierwszym niepowodzeniu ogarnia Cię złość? Bo zapomniałeś słówka, źle je wymawiasz, znowu zrobiłeś ten sam błąd… Powodów do niezadowolenia możemy znaleźć sporo. Ale po co ich szukać? Lepiej skupić się na pozytywach i zacząć zauważać nawet najmniejsze sukcesy, jak sugeruje Sebastian Leitner w książce „Nauczyć się uczyć”:

Samochwalstwo z pewnością nie jest złe, gdy stosuje się je w tym celu, by systematycznie wzmacniać własne wysiłki w uczeniu się. To jedyna prawdziwa nagroda, którą my sami możemy sobie dać i nie powinniśmy jej sobie szczędzić. Jeśli chcemy skutecznie się uczyć, to obdarowujmy się sami pochwałami – po każdym małym i zakończonym powodzeniem kroku w przyswajaniu wiedzy.

I pamiętaj – Twoim pierwszym sukcesem jest już to, że po raz kolejny zadajesz pytanie, jak nauczyć się angielskiego. Bo to znaczy, że chcesz to zrobić. I tym razem pewnie Ci się uda. Trzymam kciuki!

Przeczytaj też artykuł o tym, jak uczyć się angielskiego, tak żeby nauka sprawiała Ci prawdziwą przyjemność:

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *