Weekend w Oslo – zwiedzanie z językiem w tle

Park Vigelanda w Oslo

Norwegia dla wielu Polaków stała się miejscem do życia. Ale coraz więcej z nas traktuje ten kraj również jako cel turystyczny. Dzięki tanim liniom lotniczym Oslo stało się jedną z europejskich stolic, do których można wybrać się na city break, czyli krótki wypad weekendowy. Noclegi w stolicy Norwegii nie należą do najtańszych, więc – w ramach oszczędności – czasem trzeba ograniczyć się do minimum. Ale nawet w ciągu dwóch dni można poczuć wyjątkową atmosferę tego miasta i zakochać się we wszystkim, co skandynawskie – łącznie z językami. 😉

Jedyne takie miejsce na świecie

Jeżeli miałabym komuś polecić tylko jedną atrakcję turystyczną w Oslo, z pewnością wybrałabym Park Vigelanda. To niezwykłe miejsce jest otwarte przez cały rok, ale to właśnie wiosną i latem można w pełni korzystać z jego uroków. Spróbujcie powylegiwać się na równiutko przyciętej trawie, urządzić piknik, a nawet grillować (to dobra alternatywa dla drogich restauracji!). Jednak nie jest to zwyczajny park – na 80-hektarowym terenie umieszczono 212 rzeźb z brązu i granitu. Wszystkie zostały zaprojektowane przez Gustava Vigelanda (norweskiego artystę, który żył w latach 1869–1943). Prawie pół życia poświęcił on na realizację projektu, który jest jedyną kompozycją rzeźbiarsko-ogrodową na świecie wykonaną według koncepcji jednego artysty.

Najbardziej charakterystyczną rzeźbą parku jest Monolit (Monolitten) – kolumna o wysokości 17 metrów, składająca się z nagich, kamiennych, splecionych ze sobą postaci. Inne, niezwykle realistyczne rzeźby są „porozrzucane” w różnych konstelacjach po terenie parku. Niektóre są „w ruchu”, inne stoją, jeszcze inne leżą – wszystkie łączy to, że są nagie, pokazują piękno lub niedoskonałości ludzkiego ciała. Każda z nich wyraża emocje, co znakomicie widać chociażby na załączonym obrazku.

Weekend w Oslo_Park Vigelanda
Sinnataggen („Rozzłoszczony chłopiec”)

Język norweski – szybki kurs przed wyjazdem

Nawet krótki wyjazd do Norwegii może być inspiracją do nauczenia się podstaw języka norweskiego. Warto wykorzystać każdy pretekst do przyswojenia nowych słów i zwrotów, chociażby tych najprostszych:

ja – jeg

ja po norwesku

Dziękuję! – Takk!

dziękuję po norwesku

pochodzić – å komme

pochodzić po norwesku

przepraszam – unnskyld

przepraszam po norwesku

rozumieć – å forstå

rozumieć po norwesku

Powyższe fiszki pochodzą z zestawu fiszek do nauki norweskiego dla początkujących FISZKI – język norweski – Starter.

FISZKI do nauki norweskiego – przejdź do sklepu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *