Mamy dobrą wiadomość: skuteczna nauka języka jest w zasięgu Twoich możliwości. To mit, że do języków trzeba mieć talent i bez niego ani rusz. Sukces (w każdej dziedzinie) to raptem 2% talentu, reszta, czyli 98%, to ciężka praca. Dlatego każdy może nauczyć się języka. O ile nastawi się na ciężką pracę 😊. Ale nie taki diabeł straszny… “Ciężka praca” wcale nie musi być ciężka. Na pewno nie będzie, jeśli zorganizujesz ją według pewnych zasad. Oto one!
1. ZASADA SKUTECZNEJ METODY
Skuteczna nauka języka jest jak budowa domu: musi opierać się na solidnych fundamentach. Dlatego przemyśl dobrze, z jakich metod i z jakich pomocy będziesz korzystać. Zdecyduj się na takie, które nie tylko odpowiadają Twoim preferencjom, lecz także wzajemnie się uzupełniają.
Takim doskonałym uzupełnieniem Twojej ścieżki nauki (np. kursu językowego czy samodzielnej pracy z podręcznikiem) będzie metoda fiszek. Uznawana jest ona za jedną z najefektywniejszych metod nauki, dlatego już od samego początku warto korzystać z jej ogromnego potencjału. W naszym fiszkowym sklepie kupisz zarówno gotowe FISZKI do nauki języków obcych, jak i akcesoria do tworzenia własnych fiszek (czyste karteczki i pudełka z przegródkami). Zachęcamy również do przetestowania aplikacji FISZKI GO.
2. ZASADA DOBREJ MOTYWACJI
Do skutecznej nauki języka samo „nauczę się” nie wystarczy, potrzebujesz motywacji. A czym jest motywacja? W dużym skrócie: Motywacja to siła, która napędza Cię do działania i osiągania celów. Znajdź sobie zatem dobry powód, dla którego chcesz się uczyć. Egzamin? Zagraniczna wycieczka? Nowa, ciekawa praca? A może hobby? O tym, jak znaleźć motywację do nauki, pisaliśmy tu.
3. ZASADA PLANOWANIA NAUKI
Jeśli masz już określony powód do nauki, czas na zdefiniowanie celu. Celem nie może być niejasne stwierdzenie w rodzaju „chcę poprawić swój niemiecki”. Twój cel musi być: jasny, mierzalny, osiągalny, istotny i określony w czasie (po więcej informacji kliknij tu). I zapisany! Zapisanie celu zauważalnie zwiększa skuteczność jego realizacji.
Jak w takim razie mógłby wyglądać dobrze określony cel? Przykładowo tak: Dzięki temu, że mam teraz więcej wolnego czasu, w ciągu najbliższych 12 miesięcy osiągnę poziom B2 z języka niemieckiego, co potwierdzę certyfikatem Zertifikat Deutsch. Dzięki temu będę mógł/mogła ubiegać się o pracę w niemieckiej firmie X, co będzie ważnym krokiem w moim rozwoju zawodowym.
4. ZASADA 15 MINUT DZIENNIE
Skuteczna nauka języka jest niemożliwa bez wyrobienia sobie nawyku nauki. O tym, jak to zrobić, dowiesz się tu. Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli będziesz uczyć się codziennie. Wystarczy kwadrans codziennej nauki – jest dużo bardziej efektywny niż dwugodzinna sesja raz w tygodniu. Na początku nastaw sobie minutnik, żeby nie rozpraszało Cię ciągłe spoglądanie na zegarek. Jeśli 15 minut to dla Ciebie za długo – zacznij od 5 minut dziennie i stopniowo wydłużaj sesje.
5. ZASADA ŁAPANIA OKAZJI
Statystycznie jedną godzinę dziennie tracisz na dojazd do szkoły lub do pracy, stanie w kolejce
czy czekanie na kogoś. Wykorzystuj każdą taką chwilę na naukę – to idealny moment
na małą „porcję” fiszek i przyswojenie kilku słów.
6. ZASADA ŁĄCZENIA ZMYSŁÓW
Proces nauki nie opiera się na jednym zmyśle. Dlatego, nawet jeśli uważasz się za typowego wzrokowca, zaangażuj również zmysł słuchu i – odwrotnie. Ponadto, wspomóż się wyobraźnią! Postaraj się wyobrazić sobie to, co przedstawia słowo czy zwrot, którego właśnie się uczysz, choćby było to pojęcie abstrakcyjne – wyobrażenia są trwalsze niż pismo.
7. ZASADA ZMIANY OTOCZENIA
Zmieniaj okoliczności, w których się uczysz. Kiedy powtarzasz materiał, rób to za każdym razem w innym miejscu, najlepiej także o innej porze – przyswoisz słówka w oderwaniu od okoliczności, w których je zapamiętałeś/zapamiętałaś. To jedna z najłatwiejszych do zastosowanie technik, które wspierają skuteczną naukę języka.
8. ZASADA GRUPOWANIA
Doskonałe efekty przynosi uczenie się całych fraz. Dokładnie w ten sposób dzieci przyswajają język ojczysty. Najlepiej, gdy zdania, które zapamiętujesz, są spersonalizowane, np.: I’m into dancing (jeśli lubisz tańczyć), Meine Schwester wohnt in Krakau (jeśli Twoja siostra mieszka w Krakowie), Yo tengo un perro (jeśli masz psa). Dzięki temu w realnej rozmowie będziesz mieć w głowie “gotowce” gotowe do użycia😊. Trudniejsze słowa przyswajaj w grupach – im więcej słów o podobnym rdzeniu (np. wise, unwise, wisdom), tym szybciej zapamiętasz rdzeń, a potem dopasujesz końcówki.
9. ZASADA HAKÓW W PAMIĘCI
Nauka jest jak wspinaczka górska. Każde nauczone słowo to nowy „hak” w pamięci, pozwalający wbić kolejny, czyli nauczyć się nowego słowa. Kto poznał 100 słów, łatwo nauczy się 1000, a kto poznał dwa języki, łatwo nauczy się czterech kolejnych. Im więcej się nauczysz, tym łatwiej i szybciej będziesz przyswajać nową wiedzę.
10. ZASADA ZANURZENIA W JĘZYKU
Całkowite zanurzenie ma miejsce podczas pobytu za granicą – w obcojęzycznym środowisku, bez kontaktu z językiem polskim. Spróbuj częściowo stworzyć sobie takie środowisko
poprzez słuchanie zagranicznych stacji radiowych czy oglądanie filmów w wersji oryginalnej. Dzięki temu opanujesz melodię języka, typowy akcent, potoczne zwroty i aktualnie używane słownictwo. Jeśli spędzasz czas w mediach społecznościowych, to śledź zagranicznych twórców i komentuj w języku, którego się uczysz. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym.
Skuteczna nauka języka – to możliwe!
Jak widzisz, skuteczna nauka języka opiera się przede wszystkim na rozsądnym zaplanowaniu nauki, w tym skoncentrowaniu się na sprawdzonych, skutecznych metodach. Poza tym na znalezieniu dobrej motywacji i świadomym zapisaniu celu. Ale tak naprawdę kluczowe jest wypracowanie nawyku systematycznej nauki – to jest to osławione 98% sukcesu. Życzymy Ci zatem wytrwałości i niech każdy krok naprzód stanowi powód do zadowolenia!