Metoda fiszek – o co w niej chodzi?

Metoda fiszek

Fiszki, choć w Europie znane już od XIX wieku, w Polsce zauważalnie obecne są dopiero od 2003 roku, kiedy to nasze wydawnictwo wprowadziło na rynek pierwsze zestawy fiszek do nauki języków obcych. Od tego czasu metoda fiszek cieszy się coraz większą popularnością. To niezwykłe, że ta papierowa pomoc przeżywa swój renesans w czasach zdominowanych przez nowe technologie. Z radością obserwujemy, jak śmiało wykracza poza języki obce i anektuje kolejne dziedziny nauki. Bo metodą fiszek można uczyć się wszystkiego!

Choć fiszki pomagają Wam w nauce już od ponad 20 lat, to wciąż nie wszyscy wiedzą, na czym tak naprawdę polega metoda fiszek. I nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nauka z fiszek, a nauka METODĄ fiszek to nie to samo. 🤭 I o tej różnicy jest dzisiejszy wpis. Ale zacznijmy od początku…

Jak działają fiszki?

Na początku była fiszka. 😊 Kiedyś słowo “fiszka” (fr. fiche) oznaczało kartkę w kartotece. Z czasem znaczenie tego słowa poszerzyło się. Obecnie fiszka to również (albo – przede wszystkim) dwustronny kartonik wykorzystywany w nauce pamięciowej. W jaki sposób? Otóż na awersie fiszki znajduje się pytanie (zadanie), a na rewersie – odpowiedź (rozwiązanie). Nauka polega na tym, że najpierw czytamy pytanie, a następnie obracamy fiszkę i sprawdzamy, czy znamy odpowiedź

Tak na przykład wygląda fiszka do nauki słówek. Na awersie jest polskie słówko, na rewersie – jego tłumaczenie na język obcy (tu: hiszpański). Fiszki powinny być maksymalnie przejrzyste – czasami w zapamiętywaniu pomagają rysunki czy szkice.

💡 Jeśli interesuje Was, jak poprawnie tworzyć fiszki, zajrzyjcie do tego artykułu!

Dlaczego fiszki są takie skuteczne?

Może zastanawiacie się, dlaczego zapamiętywanie informacji zapisanych w taki sposób przychodzi łatwo? Podczas nauki z fiszek akcja (czytamy pytanie) budzi natychmiastową reakcję (poznajemy odpowiedź). Jest to istotne z naukowego punktu widzenia, gdyż dowiedziono, że asocjacja (czyli połączenie pomiędzy dwoma działaniami, tu: pytaniem i odpowiedzią) ma najlepszy efekt, jeśli następuje w odstępie pół sekundy.

Dlatego najlepsze rezultaty przynosi bezdźwięczne wielokrotne szybkie powtarzanie treści fiszek. Przykładowo: motyl – la mariposa, motyl – la mariposa, motyl – la mariposa itd. W ten sposób „zapamiętanie” odbywa się błyskawicznie dzięki naturalnym właściwościom mózgu i pamięci.

Metoda fiszek – same fiszki to nie wszystko!

I tu dochodzimy do sedna tematu – fiszki to dopiero połowa metody fiszek. A co jest tą drugą połową? 🤔 Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, musimy Wam kogoś przedstawić. Tą osobą jest Sebastian Leitner, niemiecki psychodydaktyk oraz propagator racjonalnych metod nauki. Wychodził on z założenia, że skuteczna nauka musi łączyć ze sobą dwa elementy – zapamiętywanie i powtarzanie. W jego opinii do zapamiętywania najlepiej nadawały się fiszki, ale brakowało im aspektu skutecznego powtarzania. Potrzeba jest matką wynalazku. Sebastian Leitner sam wymyślił więc ten brakujący drugi element. Opracował pudełko z pięcioma przegródkami – swoistą maszynkę do nauki i powtórek z fiszek.

Jak działa pudełko MEMOBOX?

Swoim pudełkiem z pięcioma przekładkami (nazwanym przez nas pudełkiem MEMOBOX®) Sebastian Leitner zrewolucjonizował naukę pamięciową. Dowiódł, że aby odnieść pożądany efekt, wcale nie trzeba powtarzać dużo, tylko – mądrze. A mądrze oznacza, że do trudniejszego materiału trzeba wracać na tyle często, by go zapamiętać, natomiast do łatwiejszego – na tyle rzadko, aby go nie zapomnieć. Fenomen pudełka MEMOBOX polega właśnie na tym, że jego konstrukcja i zasady przekładania fiszek umożliwiają zarówno selekcję materiału, jak i rozłożenie powtórek w czasie.

💡 Więcej o zaletach pudełka MEMOBOX® dowiecie się tu, a o tym, jak się z nim uczyć, przeczytacie tu.

Metoda fiszek – wykorzystaj jej potencjał!

Od początku naszej działalności inspiruje nas metoda fiszek (metoda Leitnera), czyli nauka z wykorzystaniem fiszek oraz pudełka do nauki i powtórek. Jesteśmy przekonani, że tylko ten duet zapewnia, że zapamiętywanie jest szybkie, powtarzanie skuteczne, a nauka – przyjemna i efektywna.

Czy uczysz się z gotowych zestawów, czy tworzysz własne fiszki, możesz mieć pewność, że my dajemy Ci sprawdzone i kompletne narzędzia do nauki, opracowane zgodnie z założeniami twórcy metody fiszek. Wierzymy w Ciebie i w to, że FISZKI pomogą Ci osiągnąć Twoje cele!

Odwiedź www.fiszki.pl i znajdź FISZKI dla siebie 💙

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *