Jak tworzyć własne fiszki?

Minęło już ponad 20 lat odkąd wprowadziliśmy pierwsze FISZKI na polski rynek. I choć metoda fiszek na stałe zagościła na liście najskuteczniejszych metod nauki pamięciowej i ma sporą rzeszę fanów, to obserwujemy, że często nie wykorzystuje się w pełni jej potencjału. O tym, że nauka z fiszek to nie samo, co nauka metodą fiszek, pisaliśmy tu. Jak poprawnie uczyć się z pudełkiem MEMOBOX, tłumaczyliśmy tu. Dziś zajmiemy się kolejnym tematem, który sprawia trudności. Opiszemy, jak poprawnie tworzyć własne fiszki.

Czy warto tworzyć własne fiszki?

Może niektórzy z Was zastanawiają się, czy w ogóle warto robić własne fiszki? Odpowiadamy: warto! Wymieńmy dwie najważniejsze zalety własnoręcznego tworzenia fiszek. Po pierwsze – tworzycie fiszki z materiałem, który jest Wam akurat potrzebny (np.: do przerobionej lekcji z podręcznika). Po drugie – uczycie się już podczas zapisywania (ręka pamięta!).

Jak tworzyć fiszki – 3 proste kroki!

Zapisywanie informacji na fiszkach nie jest wcale takie proste i wymaga znajomości kilku reguł. Część z tych zasad jest uniwersalna – możecie je stosować niezależnie od materiału, którego się uczycie. Te omówimy na początku. Oto trzy kroki, o których trzeba pamiętać przy tworzeniu fiszek.

1. Przygotowanie materiału

Z materiału do nauki wybierzcie informacje, które można przenieść na fiszki w formie: pytanie – odpowiedź. Myślę, że zaskoczy Was to, jak dużo zagadnień można przedstawić w ten sposób. Doskonale nadają się do tego wszelkie definicje, wzory, daty i oczywiście – słówka ☺️.

2. Zapisywanie informacji

Teraz najważniejsze: na awersie fiszki zapiszcie pytanie, a na rewersie – odpowiedź. Jak wygląda to w praktyce? Sami zobaczcie. Tak wyglądają przykładowe fiszki z historii, matematyki i chemii.

zapisywanie informacji na własnych fiszkach

3. Personalizacja

A teraz czas na Waszą kreatywność. Spersonalizujcie fiszkę – dodajcie rysunek, zastosujcie kolory, pokreślenia, zaznaczenia. Nie pomijajcie tego etapu, szczególnie jeśli jesteście wzrokowcami. Dzięki graficznym dodatkom łatwiej będzie Wam przywołać obraz danego kartonika, a co za tym idzie przypomnieć sobie jego treść. Oczywiście, nie można przesadzić. Jak wspomnieliśmy, to ma być dodatek do treści, a nie – element dominujący na fiszce. Zobaczcie, jak może wyglądać taka personalizacja na przykładzie naszych trzech fiszek z historii, matematyki i chemii.

personalizacja własnych fiszek kolorami i obrazkami

Fiszka gotowa? Świetnie, to teraz upewnijcie się, że:

  • Treść fiszki dotyczy jednej informacji.
  • Pytanie znajduje się na awersie, odpowiedź – na rewersie.
  • Fiszka jest przejrzysta (rzut okiem wystarczy, aby “skopiować” treść fiszki do pamięci).

Jak tworzyć fiszki do nauki obcych słówek i zwrotów?

Wiecie już, jakie są uniwersalne reguły, obowiązujące przy tworzeniu własnych fiszek. Stanowią one bazę, którą czasem – ze względu na specyfikę danego przedmiotu – trzeba modyfikować. Tak jest, gdy tworzycie fiszki do nauki słówek i zwrotów. W takim wypadku musicie pamiętać jeszcze o trzech dodatkowych zasadach.

1. Tłumaczenie słowa (zwrotu) na język polski zapiszcie na awersie, a słowo (zwrot) w języku obcym – na rewersie. To bardzo ważna reguła! Chodzi o to, żebyście podczas nauki zawsze najpierw czytali polską stronę. W ten sposób aktywnie uczycie się słownictwa i nabywacie umiejętności “wywoływania” obcych słówek z pamięci. To właśnie ta zdolność przydaje się podczas mówienia w obcym języku. Tłumaczenie haseł z języka obcego na polski jest umiejętnością pasywną, której nauka przychodzi nam o wiele łatwiej.

2. Zapisujcie jedno słowo (zwrot) na fiszce. Jest to zasada, od której są wyjątki 😄. Możecie zapisać kilka słów, o ile należą one do jednej rodziny wyrazów. Chodzi o grupę wyrazów pokrewnych, podobnych znaczeniowo, utworzonych od jednego wspólnego wyrazu, np.: modesty, modest, immodest. Jeśli dane słówka nie należą do jednej rodziny, jak np. a mother i a father, to zapisujecie je na dwóch oddzielnych kartonikach.

3. Dopisujcie do hasła przykłady użycia (oczywiście, o ile jest wystarczająco miejsca na fiszce). Tylko pamiętajcie, aby zweryfikować najpierw ich poprawność!

własna fiszka z przykładem

Dopasuj fiszki do swoich potrzeb!

Last but not least, fiszki powinny być dopasowane do treści, jakie się na nich zapisuje oraz do preferencji ich twórcy. Wiemy, jakie to ważne i dlatego w naszej ofercie znajdziecie fiszki w różnych formatach, zadrukach i kolorach.

Jeśli chodzi o format, to możecie wybierać między standardowym i dużym. Standardowy format (7 cm x 5 cm) doskonale nadaje do nauki słówek, dat, krótszych definicji i prostych wzorów.

Natomiast duży format (10 cm x 7 cm) jest idealny do rozbudowanych definicji, wykresów i wzorów, a nawet drobnych szkiców.

Rozważcie też, jaki zadruk najlepiej pasuje do treści, które chcecie umieścić na swoich fiszkach. Standardowo kratka jest doskonała do umieszczania danych liczbowych czy wykresów.

własne fiszki w zadruku w kratkę

Linia usprawnia nanoszenie informacji, świetnie nadaje się do umieszczania dłuższych tekstów.

własne fiszki w zadruku w linię

Kropki natomiast sprawdzają się przy tworzenia rysunków czy luźniejszych zapisków (jak w popularnych bullet journalach). Ten zadruk jest dostępny w 8 kolorach 🤩!

własne fiszki w zadruku w kropki

Naucz się uczyć!

Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi będziecie tworzyć własne fiszki poprawnie, kreatywnie i z uwzględnieniem Waszych potrzeb. Jeśli macie apetyt na więcej informacji dotyczących tworzenia własnych fiszek, to gorąco polecamy Wam poradnik Sebastiana Leitnera, twórcy metody fiszek. Jego lektura nie tylko poszerzy Waszą wiedzę w tym zakresie, lecz także otworzy oczy na szereg innych praktycznych sposobów, które pozwalają szybko i skutecznie opanować każdy materiał, którego należy nauczyć się na pamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *