Rozmowa o pracę po niemiecku. Co musisz wiedzieć?

rozmowa o pracę, uścisk dłoni

Pisaliśmy już o tym, jak się przygotować do rozmowy o pracę w języku angielskim. Większość rad zawartych w tym artykule można również zastosować, kiedy przygotowujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej w innych językach obcych – np. w języku niemieckim. Należy jednak pamiętać o tym, że kiedy ubiegamy się o pracę u zagranicznego pracodawcy, oprócz zdobycia informacji o firmie i przygotowania się pod kątem językowym, powinniśmy również wziąć pod uwagę różnice kulturowe. Mimo że procesy rekrutacyjne przebiegają w wielu krajach podobnie, są jednak pewne rzeczy, o których trzeba wiedzieć, by – zupełnie nieświadomie – nie popełnić błędu, który może przekreślić naszą szansę na wymarzoną pracę.

Jeżeli właśnie wysłałeś dokumenty aplikacyjne do niemieckiej firmy lub planujesz zrobić to w przyszłości, mamy dla Ciebie kilka rad:

1. Przygotuj się na wstępną rozmowę przez telefon

Po otrzymaniu dokumentów aplikacyjnych pracownik działu kadr najczęściej przeprowadza z kandydatem wstępną rozmowę przez telefon. Podczas takiej krótkiej „pogawędki” (ok. 20 minut) rekruter zadaje pytania sprawdzające doświadczenie kandydata np. czym dokładnie się zajmował do tej pory, jakie ma kwalifikacje itp.. Często podczas tej rozmowy wyjaśnia się również kwestie formalne. Może się również zdarzyć, że – oprócz pytań dotyczących np. możliwego terminu odbycia „właściwej” rozmowy kwalifikacyjnej – może chcieć poznać motywację kandydata do rozpoczęcia pracy. Celem takiej rozmowy może być również zweryfikowanie umiejętności językowych kandydata – warto się więc do niej przygotować!

2. Na spotkanie przyjdź najlepiej 10 min. przed umówioną godziną

To, że na rozmowę o pracę trzeba przyjść punktualnie, wiedzą wszyscy. Jednak Niemcy mają szczególny stosunek do punktualności – jej brak często traktują jako obrazę. Nawet niewielkie spóźnienie się na rozmowę może od razu zdyskwalifikować kandydata. Zdecydowanie lepiej przyjść dziesięć minut za wcześnie i po prostu poczekać.

3. Używaj formy grzecznościowej „Sie”

Jeżeli nikt Ci nie zaproponuje przejścia na ty – koniecznie używaj formy grzecznościowej „Sie” (nawet jeżeli wydaje Ci się to nienaturalne). I to nie tylko w rozmowie z przyszłym przełożonym, lecz również z wszystkimi pracownikami firmy, z którymi będziesz mieć kontakt. Niezależnie od ich stanowisk i wieku.

4. Dzień po rozmowie wyślij wiadomość z podziękowaniem

W dobrym tonie jest wysłanie dzień po rozmowie krótkiej wiadomości e-mail z podziękowaniem za poświęcony czas. Warto w niej potwierdzić gotowość do podjęcia pracy. Nawet jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi, Twoja uprzejmość i zaangażowanie będą działały na Twoją korzyść.

Jeżeli przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku niemieckim, polecamy FISZKI – język niemiecki – Biznes . To zestaw 1040 kartoników do nauki niemieckiego ze specjalistycznym słownictwem związanym m.in. z rekrutacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *