Certyfikaty w CV – czy mają znaczenie?

Certyfikaty w CV dwie osoby oglądające CV

Zdobycie certyfikatu z języka obcego to poważne wyzwanie. Wiąże się ono nie tylko z dużym nakładem czasu, ale również z niemałym wydatkiem. Ceny samego egzaminu wahają się od 500 do 700 zł (w zależności od poziomu). Do tego dochodzi cena kursu i materiałów przygotowujących do egzaminu.
Nie bez powodu wielu z Was zastanawia się więc, czy warto podejmować taki trud. My odpowiadamy – warto! Jednym z wielu powodów, są większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

Znajomość języków obcych w CV

Wymóg znajomości co najmniej jednego obcego języka w ofertach pracy stał się normą. Coraz częściej pracodawcy wymagają potwierdzonej znajomości języka obcego. Może się zdarzyć, że nawet jeśli biegle się posługujesz danym językiem, zostaniesz zdyskwalifikowany już w pierwszym etapie rekrutacji. Dlaczego? Ponieważ w Twoim CV nie będzie informacji o posiadanym certyfikacie, a to będzie dla pracodawcy kluczowe.


Poza tym, jeżeli w CV obok informacji o znajomości języka wpiszesz nazwę certyfikatu, będziesz po prostu bardziej wiarygodny i postrzegany przez rekruterów jako profesjonalista. Nawet jeśli dokument poświadczający znajomość języka nie jest wymagany w ofercie pracy, może on Ci posłużyć jako dodatkowy atut. Świadczy on bowiem nie tylko o tym, że opanowałeś dany język na danym poziomie, ale również o tym, że jesteś gotowy inwestować w siebie i chcesz się rozwijać, a nauka przychodzi Ci z łatwością, co dla przyszłego pracodawcy może być ważniejsze niż sama znajomość języka. Jeżeli w CV napisałeś, że „jesteś zorientowany na cele”, to posiadanie certyfikatu potwierdzi tę cechę. Postawiłeś sobie cel i – co ważne – osiągnąłeś go.

Języki obce na rozmowie kwalifikacyjnej

Oczywiście nie wszystkie firmy wymagają „papierka” – znajomość języka jest i tak najczęściej sprawdzana podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Posiadanie certyfikatu może jednak oszczędzić Ci rozmowy w obcym języku. A nawet jeśli będziesz musiał ją przejść – będziesz miał wprawę po egzaminie ustnym, który musiałeś zdać, aby certyfikat uzyskać.

1 komentarz

  • Anna Pyra pisze:

    Certyfikat zawsze mile widziany. Raz, bo rzeczywiście lepiej to wygląda w CV niż zwykłe określenie poziomu zaawansowania językowego. Masz kilka certyfikatów – jeszcze lepiej! A dwa, robisz to dla siebie, motywujesz się do nauki, by wzbić się na wyższy poziom umiejętności językowych. A fiszki to taki nasz dodatek do szkolenia w drodze po certyfikat 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *