Jak przygotować się do rozmowy o pracę po angielsku?

Rozmowa o pracę

Nawet jeśli dobrze znasz angielski, przed rozmową kwalifikacyjną w języku obcym dobrze się przygotuj, tak aby nic Cię nie zaskoczyło.

1. Popracuj nad wstępem

To prawie pewne, że jedno z pierwszych pytań, które otrzymasz, będzie dotyczyło tego, czym się obecnie zajmujesz. Wykorzystaj tę okazję, by zrobić świetne „pierwsze wrażenie”. Przygotuj wcześniej w domu uniwersalny wstęp, w którym zawrzesz najistotniejsze informacje o sobie i o swojej dotychczasowej karierze, tak by wyraźnie podkreślić swoje zalety.

2. Upewnij się, że znasz odpowiednie słownictwo

Zastanów się, co chcesz przekazać rozmówcom i czy na pewno masz odpowiedni zasób słownictwa, by to zrobić. Jeżeli zostało Ci jeszcze sporo czasu do rozmowy, możesz nawet stworzyć pisemne opisy obecnego stanowiska oraz tego, o które się ubiegasz, i przetłumaczyć je na angielski. Nie chodzi tu o to, aby pisać „gotowce” i uczyć się ich na pamięć, ale raczej o to, by uporządkować informacje i upewnić się, że podczas rozmowy nie zabraknie Ci kluczowych słów.

Pamiętaj też, by podczas rozmowy unikać potocznych wyrażeń i używać oficjalnych zwrotów, więc jeżeli czujesz, że brakuje Ci płynności w używaniu formalnego czy biznesowego języka, wykorzystaj czas przed rozmową, aby przygotować się również w tym zakresie.

Jeżeli do rozmowy zostało Ci trochę więcej czasu, możesz przygotować się jeszcze lepiej – w poszerzeniu zasobu słownictwa biznesowego pomogą Ci np. FISZKI Biznes.

3. Jeśli przyszły pracodawca ma stronę internetową po angielsku, postaraj się z nią zapoznać

Dzięki temu nie tylko zdobędziesz cenne informacje o firmie, w której chcesz pracować, ale również opanujesz terminologię używaną w nowym środowisku pracy, co na pewno zrobi dobre wrażenie na osobach przeprowadzających z Tobą rozmowę.

Coraz więcej firm działających na polskim rynku tworzy strony internetowe przynajmniej w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, np. Polpharma, a czasem nawet w kilku wersjach językowych, np. Gino Rossi. Wykorzystaj takie strony, aby rozbudować swoje słownictwo!

Prasa obcojęzyczna.
Kopalnia branżowego słownictwa. Autor Micora. Źródło: Flickr, Licencja: CC BY 2.0

4. Przeczytaj w anglojęzycznej prasie aktualny artykuł z branży, w której się specjalizujesz

Dzięki czytaniu branżowych tekstów po angielsku nie tylko utrwalisz specjalistyczne słownictwo, ale również – jeżeli tylko będzie okazja, by wykorzystać zdobytą wiedzę podczas rozmowy o pracę – zabłyśniesz, pokazując, że jesteś na bieżąco i naprawdę interesujesz się daną dziedziną.

Wiele ciekawych artykułów, napisanych w przystępny sposób, znajdziesz np. na stronie dziennika The Guardian.

 

5. Zastanów się, jaki charakter będzie miało stanowisko, o które się ubiegasz, i czego oczekuje Twój przyszły pracodawca

Oprócz samej rozmowy mogą Cię również czekać dodatkowe zadania. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko asystenta zarządu, takim zadaniem może być np. napisanie oficjalnego listu. Jeżeli masz pracować w dziale handlowym – napisanie po angielsku oferty lub odpowiedzi na reklamację.
Spróbuj zgadnąć, w jaki sposób pracodawca będzie chciał wykorzystać Twoją znajomość języka i poćwicz swoje umiejętności w tym zakresie.

6. Zastanów się, jakie pytania są dla Ciebie najtrudniejsze

Czy są jakieś pytania, które mogą Cię zdezorientować? Wiadomo, że wszystkich nie przewidzisz, ale wykorzystaj to, że masz jeszcze czas, by przemyśleć, jak możesz wybrnąć z tych, które przychodzą Ci do głowy. Nawet jeżeli nie pojawią się one podczas rozmowy kwalifikacyjnej (i najprawdopodobniej tak będzie), to będziesz czuć się znacznie pewniej, jeżeli przygotujesz się na „najgorsze”.

Uwaga! Nie rób tego jednak dzień przed rozmową, bo tylko niepotrzebnie się zestresujesz, wymyślając najstraszniejsze scenariusze…

7. Ćwicz odpowiadanie na pytania przed lustrem

Być może brzmi to zabawnie, ale mówienie do siebie naprawdę pomaga. Szczególnie gdy nie masz kontaktu z językiem na co dzień, musisz przyzwyczaić się do mówienia po angielsku. Dzięki odpowiedniemu treningowi unikniesz nie tylko jąkania się podczas rozmowy o pracę, lecz również błędów językowych, których z łatwością można uniknąć dzięki wcześniejszej „próbie generalnej”.

W internecie znajdziesz wiele anglojęzycznych stron z przykładowymi pytaniami, które mogą się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej, np.:

Ale nie martw się, na naszym blogu również znajdziesz wartościowe materiały, które pozwolą Ci dobrze przygotować się do rozmowy o pracę po angielsku.

 • Tutaj znajdziesz 10 uniwersalnych zwrotów, które musisz znać, jeżeli przygotowujesz się do rozmowy o pracę po angielsku.
 • W tym artykule znajdziesz opracowanie pytań i odpowiedzi, które często pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czasami też nie zdajemy sobie sprawy, jak dziwne miny robimy, starając się wypaść jak najlepiej. Ćwiczenia przed lustrem pomogą Ci kontrolować mimikę i gestykulację podczas udzielania odpowiedzi na pytania. Zadbaj też o odpowiedni ubiór. Kilka ciekawych wskazówek znajdziesz w tym artykule po angielsku.

8. Czas na relaks!

Przeznacz dzień przed rozmową kwalifikacyjną na relaks. Połącz obcowanie z angielskim z czymś, co sprawia Ci przyjemność (czytanie angielskich artykułów i książek, oglądanie filmów, słuchanie radia), tak aby na rozmowę pójść nie tylko świetnie przygotowanym, ale również w dobrym humorze.
Powodzenia! 🙂

3 komentarze

 • Tomek Adamczyk pisze:

  Wielu z nas osiąga pewien próg w poszerzaniu bazy słownikowej i nie przymierza się do dalszego doskonalenia. Wybiera takie metody, gdzie słownictwo upada, a szkoli np. gramatykę. Dzięki fiszkom to szkolenie słownikowe weszło mi w krew i w sumie tak trochę przerodziło się w fiszkowy nałóg 😉 A jak wiadomo – im lepsze słownictwo, tym łatwiej konwersować i jednocześnie zdobyć wymarzoną pracę. Bogate słownictwo to podstawa bez dwóch zdań!

 • tomtomektom99 pisze:

  Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia przed lustrem są polecane do treningu różnego rodzaju wystąpień publicznych mniej lub bardziej. W empiku właśnie uczą nas, że oprócz dobrej znajomości języka trzeba też panować nad emocjami i mimiką, żeby nie wyglądać sztucznie, a czasem komicznie 😉

 • Przydatne informacje. Ja, na rozmowie kwalifikacyjnej byłem jeden raz
  jak wyjeżdżałem do pracy w Anglii ponad 10 lat temu. Praca fizyczna, nie
  wymagająca specjalnych umiejętności, ale język trzeba było znać.
  Powiem tyle, że trzeba się wyuczyć schematów odpowiedzi, odpowiednich
  słówek i zwrotów z branży, to będzie znacznie większa szansa na dostanie
  pracy. Wiadomo, że do bardziej wymagających zawodów trzeba znać już
  angielski dużo lepiej.
  Przemek z http://angielskifluent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *