Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Rozmowa o prace po angielsku job interview

Czy gdy słyszycie „rozmowa kwalifikacyjna po angielsku”, odczuwacie niepokój, stres i szybciej bije Wam serce? Spokojnie, nie tylko Wy tak reagujecie – zapewne większość osób ma podobne odczucia. Przecież sama rozmowa kwalifikacyjna to już ogromny stres, a co dopiero, jeśli ma się ona odbyć w obcym języku. Bo nie dość, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej oceniane są wykształcenie, doświadczenie, osiągnięcia, sposób mówienia i umiejętności miękkie, to jeszcze dodatkowo pod lupę trafia nasza znajomość języka angielskiego 😬 Co zrobić, żeby dobrze wypaść? Jak najlepiej się do takiej rozmowy przygotować? Czy warto sięgać do gotowych pytań i odpowiedzi? Na te pytania – ale też wiele innych – postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – przygotujcie się

Jeśli chcecie dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku, musicie przygotować się solidnie i wielotorowo. Co to znaczy?

Przemyślcie swoje odpowiedzi

Najpierw zajrzyjcie w głąb siebie i dobrze przemyślcie swoje odpowiedzi dotyczące Waszego doświadczenia, wykształcenia i osiągnięć. Wielu kandydatów, idąc na rozmowę kwalifikacyjną, nie przygotowuje się do niej odpowiednio. Jak sami mówią – przecież znają siebie, swoją pracę i wiedzą dokładnie, co mają powiedzieć. Jest to często zgubne myślenie. Mimo, że znacie swoje obszary zawodowe, to przed rozmową warto świeżym okiem spojrzeć na swoją pracę i w kilku zdaniach ująć to, czym się obecnie zajmujecie, jakie macie doświadczenie, wykształcenie i osiągnięcia.

Szczerze oceńcie swój poziom angielskiego

Jeśli wiecie, że Wasza rozmowa będzie w całości lub w części przebiegała po angielsku, to przed Wami dodatkowa praca. Jeśli dopiero piszecie Wasze CV, to szczerze oceńcie swoją znajomość angielskiego. Zawyżenie swojego poziomu z pewnością nie będzie ocenione na plus. Jeśli nie wiecie, jaki macie poziom, możecie zrobić test poziomujący (w Internecie znajdziecie mnóstwo takich testów, ja polecam ten). Możecie też wykupić godzinne konsultacje z lektorem, aby ktoś z zewnątrz obiektywnie i profesjonalnie ocenił Waszą znajomość języka.

Zróbcie rozgrzewkę z lektorem

Spotkanie z lektorem języka angielskiego (najlepiej takim, którego nie znacie) polecam każdemu! To wspaniała okazja, żeby przećwiczyć odpowiedzi na pytania, które (prawie) na pewno padną na rozmowie i jednocześnie obyć się ze stresem, jakim jest mówienie w w obcym języku z obcą osobą. Oczywiście może się okazać, że nie wystarczy jedno spotkanie… Ale spokojnie, spójrzcie na to, zarówno jak na rozgrzewkę 💪, jak i na inwestycję, która z pewnością zaprocentuje 🤑 Jeśli nie możecie sobie pozwolić na takie spotkanie, to poćwiczcie odpowiedzi przed lustrem!

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi

A jaka jest odpowiedź na pytanie: czy istnieje baza gotowych pytań i odpowiedzi? Według mnie – i tak, i nie. Z jednej strony każda rozmowa kwalifikacyjna po angielsku jest inna. Jej przebieg zależy na przykład od tego, czy Wasza rozmowa prowadzona jest tylko i wyłącznie po angielsku, czy jedynie jej część (najczęściej jej końcowa faza) przeprowadzana jest w obcym języku. Zależy też od stanowiska, na jakie rekrutujecie. Im wyższe, tym z reguły większe oczekiwania i wymagania dotyczące języka angielskiego. Z drugiej strony istnieje pewien schemat, według którego zadawane są pytania (na początek przedstawienie się, pytania o hobby, potem o doświadczenie itd.). Są też oczywiście pytania, które się powielają.

Dialogi – przykłady

Przygotowałam dla Was przykładowy zestaw pytań i odpowiedzi, których możecie się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku. Odpowiedzi traktujcie jako wskazówki, sugestie, nie odwzorowujcie ich 1:1. Starajcie się, aby Wasze odpowiedzi były swobodne, płynne, pewne. Dobrze wypada osoba, która nie robi nieuzasadnionych przerw, wypowiada się merytorycznie, a nie – chaotycznie (nawet jeśli posługuje się przy tym prostym językiem).

Kilka zdań o sobie

Can you introduce yourself, please?
Czy może się Pani przedstawić, proszę?
I am Anna. I work as an accountant for a manufacturing company.
Jestem Anna. Pracuję jako księgowa w firmie produkcyjnej.

What are your hobbies?
Jakie są Pani hobby?
I like dancing and hiking.
Lubię taniec i chodzenie po górach.

Tu mała wskazówka 👁️ Odpowiedź I like dancing and hiking jest oczywiście jak najbardziej poprawna. Ale… można pokazać się z lepszej “językowej” strony. Zdradzę Wam w zaufaniu, że ciut lepiej będą “punktowane” odpowiedzi I enjoy dancing and hiking albo I am fond of dancing and hiking. Jeszcze lepiej I am into dancing and hiking czy I am keen on dancing and hiking. A już najlepiej byłoby użyć bardziej wysublimowanego zwrotu I am passionate about dancing and hiking.

Edukacja, doświadczenie

I wonder if you could tell me more about your education and training.
Zastanawiam się, czy mógłby Pan opowiedzieć mi więcej o swoim wykształceniu i szkoleniach
I graduated from the University of Economics in Katowice. I am skilled in business planning and estimating costs.
Ukończyłem Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Mam kwalifikacje z zakresu planowania biznesowego oraz szacowania kosztów.

Could you tell us more about your experience?
Czy może nam Pan powiedzieć więcej o swoim doświadczeniu zawodowym?
Of course. I am an experienced manager with a proven history of working in the financial area.
Oczywiście. Jestem doświadczonym kierownikiem z udokumentowaną historią pracy w obszarze finansów.

Obecna praca

What are your responsibilities in your current job?
Jakie są Pani obowiązki z obecnej pracy?
I am in charge of meeting the customers and discussing their requirements.
Do moich obowiązków należą spotkania z klientami oraz omawianie ich wymagań.

What benefits do you find most appealing in your business area?
Jakie korzyści uważa Pani za najbardziej atrakcyjne w Pani obszarze działalności?
I find training programs and having confidence in tomorrow most appealing.
Za najbardziej atrakcyjne uważam programy szkoleniowe oraz pewność jutra.

Mocne i słabe strony

What do you think are your great strengths as a manager?
Jak Pan sądzi, jakie są Pana mocne strony jako kierownika?
Being honest, efficient, and loyal.
Bycie szczerym, kompetentnymi lojalnym.

How proficient are you at MS Excel?
Czy jest Pan biegły z zakresu programu Excel?
I would say, I am proficient. I gained a master certificate last year.
Powiedziałbym, że jestem biegły. Zdobyłem certyfikat mistrzowski w zeszłym roku.

Oczekiwania i wymagania

What are your salary requirements?
Jakie są Pani wymaganie płacowe?
With my experience, skills, workshops and references, I would like to receive X gross.
Przy moim doświadczeniu, umiejętnościach, warsztatach oraz referencjach chciałabym otrzymywać X brutto.

What question do you have for me?
Czy ma Pani do mnie jakieś pytania?
First of all, I would like to know more about health insurance.
Przede wszystkim chciałabym dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Bieżąca sytuacja

Powyższe pytania stanowią pewien standard. Jednak obserwuję, że zakres tematów poruszanych podczas rozmów się zmienia. Jest to naturalna reakcja na dynamiczną sytuację w kraju i na świecie. Obecnie kandydatów pyta się o to, jak radzą sobie ze stresem, jak łączą życie zawodowe z prywatnym, czy o ich stosunek do pracy zdalnej, np.:

Are you more productive working remotely or in the office?
Czy pracuje Pani bardziej produktywnie zdalnie czy w biurze?
Both. I focus on assignements not on my workplace.
Tak samo. Skupiam się na zadaniach do wykonania, a nie na miejscu – pracy.

Jeśli interesuje Was tematyka pracy zdalnej po angielsku, to odsyłam Was do tego artykułu.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – nie zapomnijcie o uśmiechu

Jeszcze jedna bardzo ważna wskazówka. Pamiętajcie, że nie wystarczy pochwalić się kwalifikacjami i doświadczeniem. Nie wystarczy też zabłysnąć świetną angielszczyzną. Równie istotne są: dobre nastawienie i pozytywne myślenie. Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to w dużej mierze magia pierwszego wrażenia i dobra „sprzedaż” naszej osoby. Twój uśmiech często może zdziałać więcej niż tysiąc słów – choćby i angielskich 😄

Na koniec: pamiętajcie, że nie taki diabeł straszny jak go malują, a wiedza oraz swobodna komunikacja to klucze do sukcesu. Tak proste, a tak trudne zarazem, szczególnie jeśli rozmowa przebiega w języku obcym.

A jeśli szukacie pełniejszego opracowania pytań i odpowiedzi, to gorąco polecam Wam FISZKI – Rozmowa kwalifikacyjna. Jest to zestaw 100 najczęściej zadawanych pytań i 100 przykładowych odpowiedzi.