Fiszki do pielęgniarstwa, czyli kolejne fiszki medyczne

Przyrządy medyczne fiszki do pielęgniarstwa

FISZKI do pielęgniarstwa to kolejne pozycje po Anestezjologii i Intensywnej terapii, które poszerzają ofertę fiszek medycznych naszego wydawnictwa.

Pielęgniarstwo to dziedzina nauki, która posiada własną teorię, metody, przedmiot, zakres badań i praktyki zawodowej. Podręczniki dotyczące pielęgniarstwa zawierają bardzo dużo teorii, w której natłoku giną istotne, praktyczne aspekty wykonywania zawodu. Forma przekazu (lity tekst ciągnący się przez setki stron) w rezultacie tylko pogarsza sprawę – utrudnia naukę i często wywołuje niepotrzebną frustrację. Na bazie tych obserwacji zrodził się pomysł na stworzenie FISZEK. Przede wszystkim zawierają one tylko wiadomości potrzebne w codziennej pracy pielęgniarskiej. Metoda fiszek pozwala ponadto na szybkie przyswojenie wiedzy w przyjemny – i co ważne – skuteczny sposób. Kliniczne aspekty medycyny zostały ujęte w dwóch tytułach: Pielęgniarstwo – zakres podstawowy oraz Pielęgniarstwo – zakres rozszerzony.

Do współpracy zaprosiliśmy Macieja Latosa – absolwenta Instytutu Historycznego UW i Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, specjalistę pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Autor jest również ratownikiem medycznym, instruktorem pierwszej pomocy i prakykiem w Zespołach Ratownictwa Medycznego, Oddziałach Intensywnej Terapii i Oddziałach Pooperacyjnych. Jest wykładowcą, felietonistą Magazynu Pielęgniarki i Położnej, do tego blogerem oraz autorem popularnych podcastów Krew Mózg, Pielęgniarstwo Infuzyjne i Pielęgniarstwo Praktyczne. Podejmując współpracę z panem Maciejem, byliśmy pewni, że FISZKI do pielęgniarstwa zostaną przygotowane przez najlepszego specjalistę w swojej dziedzinie.

Fiszki do pielęgniarstwa – zawartość

Każdy z tytułów zawiera:

  • 650 fiszek, a na nich 650 pytań i odpowiedzi opracowanych na podstawie podręczników i literatury specjalistycznej,
  • pudełko MEMOBOX®, umożliwiające optymalne rozłożenie powtórek w czasie i szybkie zapamiętywanie,
  • etui na fiszki, dzięki któremu można powtarzać materiał w dowolnym miejscu i czasie.

Fiszki do pielęgniarstwa – zakres podstawowy

Publikacja przeznaczona jest dla studentów, młodych adeptów zawodu oraz pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy chcą powtórzyć i utrwalić podstawową wiedzę zarówno z teorii, jak i z praktyki zawodu. Oczywiście FISZKI będą również przydatne do egzaminu z podstaw pielęgniarstwa oraz egzaminu dyplomowego. Tytuł obejmuje zagadnienia podzielone na 18 kategorii tematycznych, w tym zagadnienia dotyczące najważniejszych zadań z obszaru podstawowych zabiegów medycznych, bezpieczeństwa pacjenta, kontroli parametrów, zapewnienia dobrostanu oraz leczenia pacjentów. Ponadto FISZKI zawierają kategorie dotyczące dostępów naczyniowych oraz praktycznych aspektów płynoterapii.

Fiszki do pielęgniarstwa – zakres rozszerzony

Publikacja przeznaczona jest dla studentów, młodych adeptów zawodu oraz pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy chcą powtórzyć i utrwalić wiedzę związaną z wykonywaniem zabiegów oraz stanami nagłymi. FISZKI będą przydatne także dla tych, którzy przygotowują się do kursów specjalistycznych i kwalifikacyjnych oraz do państwowego egzaminu specjalistycznego. Tytuł obejmuje zagadnienia podzielone na 7 kategorii tematycznych. Dotyczą one pielęgniarstwa anestezjologicznego i pielęgniarstwa w stanach nagłych, w tym pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opieki pielęgniarskiej w okresie okołooperacyjnym oraz pielęgniarstwa neurologicznego i psychiatrycznego.

Metoda fiszek, czyli fiszki + pudełko MEMOBOX

Fiszki to dwustronne kartoniki o wymiarach 5 cm x 7cm. Na awersie fiszki znajdziesz pytanie. Na rewersie – odpowiedź. Gdy pierwszy raz bierzemy fiszkę do ręki, czytamy pytanie, następnie obracamy fiszkę i sprawdzamy odpowiedź (faza nauki). Gdy fiszka ponownie trafi przed nasze oczy, czytamy pytanie, podajemy odpowiedź (w głowie lub na głos) i dopiero wtedy sprawdzamy, czy odpowiedź jest właściwa (faza powtórek).

1. Nazwa kategorii
2. Numer fiszki
3. Pytanie
4. Odpowiedź

Nieodłącznym elementem metody fiszek – oprócz oczywiście samych fiszek – jest pudełko MEMOBOX®. Przede wszystkim pozwala ono rozłożyć powtórki w czasie w optymalnych odstępach. Dzięki ponumerowanym przekładkom można szybko pogrupować materiał na ten, którego zapamiętywanie przychodzi z łatwością i na ten, który sprawia trudności. Ten pierwszy wystarczy powtarzać rzadziej, ten drugi – będzie wymagał częstszych powtórek. O tym, kiedy to nastąpi, zdecyduje MEMOBOX®. Szczegółowy opis pracy z pudełkiem MEMOBOX® znajdziecie w tym artykule. Natomiast więcej informacji dotyczących potencjału, jaki drzemie w pudełku z pięcioma przekładkami, przeczytacie tutaj.

Jedną z najważniejszych zasad metody fiszek jest systematyczne przyswajanie niewielkich porcji materiału. W praktyce oznacza to, że lepiej poświęcić na naukę kilkanaście minut codziennie, niż uczyć się przez godzinę raz na jakiś czas.

Metoda fiszek jest prosta, skuteczna i przystępna. Każdy, kto chce wykonywać lub już wykonuje zawód pielęgniarki/pielęgniarza, z powodzeniem wykorzysta je w codziennym szpitalnym biegu. Gorąco polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *