Za co lubię niemiecki?

Niemiecka flaga
Photo by Maheshkumar Painam on Unsplash

Chyba żaden inny język nie budzi w naszym kraju tylu skrajnych emocji co niemiecki. Wielu z nas się go uczy, ale chyba nadal tylko niewielu – naprawdę lubi. Muszę przyznać, że kiedyś również byłam sceptycznie nastawiona do języka naszych sąsiadów. Zaczęłam się go uczyć w liceum, na początku trochę z przymusu, ale bardzo szybko go polubiłam – do tego stopnia, że zdecydowałam się studiować germanistykę, a teraz sama uczę niemieckiego.

Dlaczego polubiłam niemiecki? Oto trzy najważniejsze powody:

1. Niemiecki jest logiczny

Mimo że niemiecki wydaje się trudny i skomplikowany, tak naprawdę wystarczy dobrze opanować podstawy (rodzajniki!) i zrozumieć kilka ważnych zasad, by móc sprawnie się nim posługiwać. Może trochę więcej czasu – niż np. w przypadku angielskiego – zajmuje osiągnięcie poziomu komunikatywnego, ale gdy już nam się to uda, nic nas nie będzie w stanie zaskoczyć! 🙂

2. Opanowanie wymowy to wyzwanie, ale daje wiele satysfakcji

W języku niemieckim są dźwięki, które mogą wydawać się „twarde” i bardzo trudne do wymówienia. Jednak regularne ćwiczenia pozwalają wyćwiczyć narządy mowy, tak aby wymawiać nawet najtrudniejsze niemieckie słówka, a to daje naprawdę wiele satysfakcji! Więcej o tym, jak ćwiczyć wymowę (na przykładzie angielskiego), przeczytasz tutaj.

3. Znajomość niemieckiego daje wiele możliwości

Bogata kultura krajów niemieckojęzycznych, ich wielokulturowość… Językiem niemieckim posługują się przecież także Austriacy i spora część Szwajcarów! Znajomość niemieckiego bez wątpienia poszerza horyzonty. Poza tym Niemcy nie tylko deklarują zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, ale także proponują bardzo bogatą ofertę stypendialną i chętnie przyjmują na swoje świetne uczelnie studentów i młodych naukowców z zagranicy. Nic, tylko korzystać!

A Ty – za co lubisz niemiecki? 🙂

7 komentarzy

 • Kocham niemiecki właśnie głównie za wymówę 🙂

 • Angelika pisze:

  Ja też kocham niemiecki za tę twardość ( ja wymawiam wyrazy słowiańskim akcentem może jakiś Niemiec mnie polubi hehe ) i za to że być może nie wiem czasami jak skleić zdanie ale wystarczy pokazanie mi tekstu i już wiem o co mniej więcej chodzi. jest ze mną od podstawówki i dlatego jest tak dla mnie ważny :-)) angielski przereklamowany, intruguje mnie też szwedzki..

  • FISZKI pisze:

   Angelika! Koniecznie spróbuj ze szwedzkim! Jeżeli znasz już
   niemiecki, to nauka szwedzkiego przyjdzie Ci z łatwością! 🙂 Ja też się uczę
   szwedzkiego i wiem, z własnego doświadczenia, że znajomość niemieckiego
   bardzo mi w tym pomaga! Pozdrawiam serdecznie!

   • Szwedzki jest podobno fajny nie wiem nie próbowałam jeszcze uczyć się języków skandynawskich 🙂 angielski już dawno odłożyłam , czekam na fiszki obrazkowe niemieckie , francuskie mogą być i szwedzkie bo na razie mam wrażenie że tylko najpopularniejszy język jest dopieszczany a inne nie a szkoda ponieważ uważam że angielski nijak nie może się równać z niemieckim w którym się zakochałam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *