Wymowa angielska – jak ją ćwiczyć? 7 sprawdzonych sposobów

Nauka języka obcego to nie tylko przyswajanie nowych słówek i zasad gramatycznych. Opanowanie poprawnej wymowy w języku obcym jest równie ważne! Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Poniżej znajdziesz sprawdzone ćwiczenia, które sprawią, że wymowa angielska nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Jak ćwiczyć wymowę angielską (i nie tylko)?

1. Korzystaj z  transkrypcji fonetycznej

Aby posługiwać się językiem obcym, powinieneś wiedzieć, jak to robić poprawnie. Zapoznaj się z symbolami transkrypcji fonetycznej. To swoisty kod, który otwiera oczy na różnice w wymowie poszczególnych dźwięków oraz wskazuje, które sylaby należy akcentować. Poniżej lista najważniejszych symboli transkrypcji fonetycznej języka angielskiego. W słownikach można ich znaleźć więcej, ale zacznij od tych podstawowych:

wymowa angielska

Gdy przygotowujesz własne fiszki, zapisuj trudne do wymówienia słowa z transkrypcją fonetyczną – to pomoże Ci uniknąć popełniania błędów w wymowie już na pierwszym etapie nauki. Wiele przydatnych informacji dotyczących wymowy angielskiej znajdziesz na stronach BBC i British Council.

2. Zawsze sprawdzaj wymowę nowo poznanych słów

Tutaj obowiązuje zasada ograniczonego zaufania do siebie 😉 Gdy poznajesz nowe angielskie słowo, upewnij się, czy na pewno dobrze je wymawiasz. Korzystaj ze słowników internetowych pozwalających na odsłuchanie dźwięku lub z tradycyjnych słowników z transkrypcją fonetyczną. Dzięki temu unikniesz utrwalania złych nawyków – od początku będziesz poprawnie wymawiać nowe słowa.

3. Ćwicz narządy mowy

Poprawną wymowę można wyćwiczyć! Zasada jest taka sama jak chociażby przy pracy nad mięśniami brzucha – systematyczne ćwiczenia przynoszą najlepsze efekty. Jak najczęściej wymawiaj pojedyncze sylaby i głoski, których nie ma w Twoim języku ojczystym. Angielskie „th” możesz np. ćwiczyć, powtarzając sekwencję sylab the-tha-tho-thu. Zaczynaj powoli, skupiając się na tym, by dźwięk był jak najbardziej zbliżony do tego wymawianego przez native speakerów, a nawet „przesadnie poprawny”. Rób to przed lustrem, zwracając uwagę na układ ust i języka. W tego typu ćwiczeniach pomóc mogą Ci również tongue twisters, czyli tzw. łamańce językowe.

4. Jak najwięcej słuchaj

Poprawna wymowa to nie tylko umiejętność wypowiadania poszczególnych dźwięków, lecz również łączenie ich w zdania oraz odpowiednia intonacja. Słuchaj jak najczęściej nagrań w języku obcym, aby oswoić się z jego melodią. Zatrzymuj nagrania, powtarzaj zwroty i całe zdania. W tym celu możesz np. korzystać z FISZEK audio.

5. Czytaj na głos

Czytaj na głos, kiedy tylko będziesz mieć ku temu okazję. Im częściej będziesz to robić, tym płynniej będziesz mówić. Przeznacz osobny notatnik na zapisywanie fragmentów ulubionych książek czy artykułów. Delektuj się ich brzmieniem, czytając je na głos.

6. Ucz się na błędach

Nawet jeśli bardzo się staramy, czasem trudno uniknąć błędów, które są związane z naleciałościami z naszego języka ojczystego. Zwróć szczególną uwagę na błędy w wymowie popełniane przez Polaków. W internecie bez problemu znajdziesz wiele przykładów najczęściej popełnianych błędów w wymowie.

7. Nagrywaj się i sprawdzaj

Często nieświadomie popełniamy w wymowie błędy, które trudno nam samodzielnie zweryfikować. Jeżeli nie masz kontaktu z native speakerami, którzy najlepiej ocenią to, jak mówisz w języku obcym, nagrywaj swój głos i odsłuchuj, jak wymawiasz po angielsku poszczególne słowa. W ten sposób łatwiej Ci będzie zauważyć popełniane przez siebie błędy.

Nie zniechęcaj się, jeżeli wymowa angielska sprawia Ci trudność. Możesz mieć pewność, że dzięki regularnym ćwiczeniom szybko zauważysz postępy! Nabierzesz też pewności siebie, przez co porozumiewanie się w języku obcym będzie Ci sprawiało jeszcze więcej satysfakcji i zmotywuje Cię do dalszej nauki! Powodzenia 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *