FISZKI medyczne – wyjątkowa nowość!

stetoskop

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy z utęsknieniem czekali na FISZKI medyczne. W ramach współpracy Wydawnictwa Cztery Głowy i portalu Laryngoskop.eu powstał wyjątkowy zestaw FISZEK.

FISZKI – Anestezjologia i FISZKI – Intensywna terapia zawierają materiał powtórkowy przeznaczony dla lekarzy przygotowujących się do polskiego Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES).

W naszej ofercie znajdziecie też FISZKI medyczne do pielęgniarstwa – zakres podstawowy oraz rozszerzony.

FISZKI medyczne Anestezjologia i Intensywna terapia – co znajdziesz w środku?

Zestaw składa się z dwóch tytułów, a każdy z nich zawiera:

 • po 600 fiszek w każdym z tytułów – materiał został opracowany na podstawie artykułów specjalistycznych i podręczników do anestezjologii, intensywnej terapii i sepsy,
 • skuteczny system nauki, czyli pudełko MEMOBOX®, które umożliwia optymalne rozłożenie powtórek w czasie i szybkie zapamiętywanie,
 • etui na fiszki, dzięki któremu staniesz się mistrzem wykorzystywania każdej okazji do błyskawicznej powtórki materiału, niezależnie od tego, gdzie akurat jesteś.

Wśród 23 kategorii tematycznych w tytule FISZKI – Anestezjologia znalazły się między innymi następujące zagadnienia:

 • fizjologia i patofizjologia,
 • farmakologia leków stosowanych w znieczuleniu,
 • znieczulenie regionalne i ogólne,
 • prowadzenie bezpiecznego znieczulenia w szczególnych subpopulacjach pacjentów.

W tytule FISZKI – Intensywna terapia materiał został podzielony na 20 kategorii tematycznych. Obejmują one między innymi takie zagadnienia jak:

 • dostępy donaczyniowe,
 • monitorowanie,
 • leczenie stanów krytycznych,
 • żywienie pacjentów na oddziale intensywnej terapii.

FISZKI – jak się uczyć?

Jak się uczyć z fiszek, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał metody? Przede wszystkim naprawdę warto korzystać z “maszynki do nauki”, czyli pudełka MEMOBOX®. Pozwala ono rozłożyć powtórki w czasie w optymalnych odstępach. Dzięki przekładkom można szybko pogrupować materiał na ten, którego zapamiętywanie przychodzi z łatwością (wystarczy powtórzyć go rzadziej), i na ten trudniejszy, który wymaga częstszych powtórek.

Jedną z najważniejszych zasad metody fiszek jest systematyczne przyswajanie niewielkich porcji materiału. W praktyce oznacza to tyle, że zdecydowanie lepiej poświęcić na naukę kilkanaście minut każdego dnia, niż uczyć się przez godzinę raz na jakiś czas.

Rozpoczynając naukę, umieszczasz niewielką porcję fiszek w 1. przegródce pudełka MEMOBOX®. Na awersie fiszki znajdziesz pytanie. Na rewersie – odpowiedź. W fazie nauki po prostu czytasz właściwe odpowiedzi, a w fazie powtórek – sprawdzasz, czy udało Ci się je zapamiętać.

fiszki medyczne
1. Nazwa kategorii
2. Numer fiszki
3. Pytanie
4. Odpowiedź

Jeśli Twoja odpowiedź była dobra, przekładasz fiszkę do kolejnej przegródki i sięgasz po następne pytanie. Jeśli odpowiedź była zła – przekładasz fiszkę do 1. przegródki. Nawet jeśli właśnie robisz powtórkę materiału już z 3. przegródki.

W pierwszej przegródce mieści się najmniej fiszek, więc to właśnie ona najszybciej się zapełni – i to będzie znak, żeby zrobić powtórkę, która w przypadku 1. przegródki odbędzie się stosunkowo szybko. Każda kolejna przegródka jest coraz szersza, więc odpowiednio dłużej poczekamy na powtórki materiału.

Robiąc powtórki w formie quizu, aktywnie powtarzasz i trwale zapamiętujesz materiał. A co najważniejsze – dzięki temu, że widzisz, jak kartoniki trafiają do kolejnych przegródek, utwierdzasz się w przekonaniu, że taka nauka ma sens. I masz motywację do tego, żeby uczyć się i zapamiętać jeszcze więcej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *