Nauka angielskiego z filmów jeszcze skuteczniej – z własnymi fiszkami!

fiszki na podstawie cytatów

Uczysz się angielskiego z filmów? A masz poczucie, że dzięki temu robisz szybkie postępy w nauce języka? Na pewno tak jest, jeżeli oglądasz filmy bez polskiego lektora, ewentualnie tylko z napisami (najlepiej angielskimi). Idealnie, jeżeli masz jeszcze pod ręką plik FISZEK in blanco, które zapełniasz nowo poznanymi słowami i zwrotami podczas oglądania ulubionych filmów. Dzisiaj chciałabym Cię zachęcić do skorzystania z jeszcze jednego, bardzo przyjemnego sposobu na naukę języków obcych – poprzez kolekcjonowanie najciekawszych filmowych cytatów i tworzenie własnych fiszek na ich podstawie.

Poniżej znajdziesz trzy filmowe cytaty, które są dowodem na to, że nawet z komedii  romantycznych można nauczyć się wielu ciekawych słów. 😉

The thing is, with you I’m in real danger. It seems like a perfect situation, apart from that foul temper of yours, but my relatively inexperienced heart would I fear not recover if I was, once again, cast aside as I would absolutely expect to be. There’s just too many pictures of you, too many films. You know, you’d go and I’d be… uh, well buggered basically.

—William (Hugh Grant) to Anna (Julia Roberts), Notting Hill

Angielskie słówko na fiszkę: foul (adjective)

Sprawdź w słowniku i zrób fiszkę!

Sara: I first came in because of the name: Serendipity. It’s one of my favorite words.

Jonathan: It is? Why?

Sara: It’s such a nice sounding word for what it means: a fortunate accident.

—Jonathan (John Cusack) to Sara (Kate Beckinsale), Serendipity

Angielskie słówko na fiszkę: serendipity (noun)

Sprawdź w słowniku i zrób fiszkę!

I love that you get cold when it’s 71 degrees out. I love that it takes you an hour and a half to order a sandwich. I love that you get a little crinkle above your nose when you’re looking at me like I’m nuts. I love that after I spend the day with you, I can still smell your perfume on my clothes. And I love that you are the last person I want to talk to before I go to sleep at night. And it’s not because I’m lonely, and it’s not because it’s New Year’s Eve. I came here tonight because when you realize you want to spend the rest of your life with somebody, you want the rest of your life to start as soon as possible.

—Harry (Billy Cristal) to Sally (Meg Ryan), When Harry Met Sally

Angielskie słówko na fiszkę: crinkle (noun)

Sprawdź w słowniku i zrób fiszkę!

Filmowa niespodzianka dla naszych czytelników

Specjalnie dla czytelników naszego bloga i fanów FISZEK na Facebooku przygotowaliśmy niespodziankę – zaproszenia do kin sieci Helios w całej Polsce na seanse z cyklu Kino Kobiet. To pokazy filmowe tylko dla Pań z dodatkowymi atrakcjami (więcej o Kinie Kobiet przeczytasz tutaj).  Zaproszenia będziemy rozdawać naszym najbardziej aktywnym czytelnikom i fanom już od przyszłego tygodnia – obserwujcie nas zatem bacznie, komentujcie i lajkujcie. 🙂