Koreański od podstaw – od czego zacząć naukę koreańskiego

FISZKI STARTER język koreański

Hej, hej, my wiemy, od czego zacząć naukę języka koreańskiego! Od FISZEK 😊 Do serii STARTER dołączył bowiem tytuł do nauki kolejnego języka azjatyckiego (w naszej ofercie od wielu lat są FISZKI do chińskiego i japońskiego). STARTER koreański powstał we współpracy naszego wydawnictwa z profilem Koreański z MELLS. Jak każdy z tytułów tej serii jest on kompleksowym kursem, który fiszka po fiszce wprowadza kolejne zagadnienia leksykalne i gramatyczne. Oczywiście, integralną częścią tytułu są nagrania wszystkich haseł. Dzięki temu samodzielna nauka koreańskiego od podstaw jest możliwa, a do tego – przyjemna i skuteczna.

Alfabet – tylko hangul, czyli dlaczego nie stosujemy latynizacji

Na początek ważna uwaga – nasze FISZKI nie zawierają transkrypcji w alfabecie łacińskim. Dlaczego? Według nas żaden z kilku istniejących systemów latynizacji nie oddaje faktycznej wymowy języka koreańskiego. Poza tym nie chcemy, abyście wyrobili sobie błędne nawyki, które często są skutkiem niezrozumienia zasad transkrypcji (o wiele mniej intuicyjnych niż alfabet koreański sam w sobie). W związku z tym nasze FISZKI są przeznaczone dla osób, które już opanowały alfabet koreański, czyli hangul. W celu zapoznania się z wymową podanych słów i wyrażeń nieocenione okaże się odsłuchiwanie plików audio. A gdyby ktoś potrzebował przypomnienia – dodaliśmy fiszkę (ściągawkę) z hangulem. Tak na marginesie – nauka alfabetu koreańskiego nie powinna sprawić Wam większych trudności, wystarczy poświęcić na nią kilka intensywnych godzin✍️💪.

Grzeczność językowa, czyli który rejestr mowy na początek

W języku koreańskim rozróżniamy kilka rejestrów mowy, czyli odmian języka używanych w danym kontekście społecznym. Na fiszkach znajduje się mowa grzeczna w wariancie formalnym (합쇼체). Przeważa ona w sytuacjach oficjalnych, np.: w komunikacji w środowisku biznesowym, w komunikatach telewizyjnych, podczas różnego rodzaju wywiadów, rozmów kwalifikacyjnych i wypowiedzi publicznych. Po zakończeniu nauki z fiszek polecamy opanować bardziej swobodną mowę (해요체). Charakteryzuje się ona dodaniem do tematu czasownika końcówek -어요 / -아요. Ta mowa będzie obecna w rozmowach z nieznajomymi (np. gdy zatrzymujemy kogoś na ulicy i pytamy o drogę) i ze znajomymi w wielu sytuacjach życia codziennego. Będzie więc nadal grzeczna, ale – nieoficjalna. Odmiana -어요 / -아요 zawiera więcej reguł do opanowania niż odmiana -ㅂ니다 / -습니다. Dlatego łatwiej jest rozpocząć naukę od odmiany -ㅂ니다 / -습니다, a dopiero z czasem opanować pozostałe rejestry, aby móc z nich korzystać w zależności od sytuacji.

STARTER – nauka koreańskiego od podstaw

A co dokładnie zawiera STARTER koreański? W skrócie: wszystko to, czego początkujący potrzebuje, aby zacząć samodzielną naukę koreańskiego od podstaw. Na 300 kartonikach, w 13 lekcjach, zebraliśmy mnóstwo zagadnień leksykalnych i gramatycznych. To było spore wyzwanie, ale udało się! Ucząc się z fiszek, opanujecie 300 podstawowych koreańskich słówek – większość z nich w praktycznym kontekście. Razem 550 słów i zwrotów. A dzięki aż 156 notkom gramatyczno-leksykalnych poznacie podstawową gramatykę m.in. najważniejsze partykuły (poimki) w swoich głównych funkcjach, dwa systemy liczbowe (rodzimy oraz sinokoreański) i ich zastosowanie, najpotrzebniejsze klasyfikatory, przyimki miejsca, nominalizację czasownika i wiele, wiele innych zagadnień. To naprawdę ogromna dawka wiedzy w jednym intensywnym kursie! Aby uprzyjemnić Wam naukę, co kilka-kilkanaście fiszek obok hasła umieściliśmy nawiązujący do niego obrazek 😸

fiszka nauka koreanskiego od podstaw
Przykładowa fiszka – hasło, przykład, obrazek i notka gramatyczna 🙂

Ale, ale, kartoniki to nie wszystko! W pakiecie otrzymujecie jeszcze 65 minut nagrań. Dzięki nim będziecie mogli odsłuchać wymowy każdego hasła i każdego przykładu z fiszek. Ponieważ do współpracy zaprosiliśmy profesjonalnego lektora z Korei Południowej, pozwoli Wam to na osłuchanie się z prawidłową wymową. Nabierzecie pewności i swobody. Możecie traktować nagrania również jak osobny kurs audio i słuchać ich w wolnych chwilach, niekoniecznie równolegle z fiszkami. Nagrania pobierzecie ze strefy gratisów (po wpisaniu kodu umieszczonego w pudełku).

Pudełko MEMOBOX – bez niego nie ma metody fiszek

Metoda fiszek to dwa elementy: zapamiętywanie i powtarzanie, czyli fiszki oraz specjalne pudełko do nauki i powtórek, które my nazywamy pudełkiem MEMOBOX®. Tych z Was, którzy jeszcze nie znają mocy ukrytej w tym pozornie niepozornym pudełku, odsyłamy do tego artykułu. Dla nas system powtórek (choćby w skali mikro) jest nieodzowną częścią każdego naszego tytułu. I tak jest i tu – STARTER wyposażony jest w pudełko MEMOBOX®, dzięki czemu możecie bez zbędnych przygotowań (lub wymówek 😉) przechodzić do rzeczy, a w zasadzie do nauki. Szczegółowy opis pracy z pudełkiem MEMOBOX znajdziecie w tym artykule.

I jeszcze jedno – warto pamiętać o tym, aby zawsze mieć przy sobie “porcję” fiszek. Nigdy nie wiadomo, kiedy trafi się wolna chwila na krótką lekcję koreańskiego. Dlatego do zestawu FISZEK dołączyliśmy poręczne plastikowe etui na około 30 kartoników. Cechy szczególne naszego etui: świetnie czuje się w kieszeniach, torebkach czy plecakach; lubi pociągi, autobusy, tramwaje, poczekalnie, parki, ławki, plaże…

Fiszki Starter koreański
Oto cały zestaw.

Nauka koreańskiego od podstaw – co dalej?

To już wiecie, jak zacząć naukę koreańskiego 😊. A jeśli jesteście już fanami fiszek lub – dzięki temu tytułowi – odkryjecie, że metoda fiszek z Wami rezonuje 💙, to w toku dalszej nauki zachęcamy Was do tworzenia własnych materiałów. Tu dowiecie się, jak robić to dobrze. Nowe słówka i zwroty możecie zapisywać na własnoręcznie przygotowanych kartonikach, możecie też skorzystać z naszych pomocy. W naszym fiszkowym sklepie znajdziecie FISZKI in blanco w różnych formatach, zadrukach i kolorach. Dzięki nim samodzielna nauka stanie się przyjemna i skuteczna!

Wierzymy, że nauka koreańskiego od podstaw może być prosta, przyjemna i skuteczna. Mamy nadzieję, że Wy też podzielicie to przekonanie i że zostaniecie z FISZKAMI na dłużej. Powodzenia! 파이팅!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *