Wirtualna wycieczka do Hiszpanii – nauka języka hiszpańskiego

wirtulna wycieczka do Hiszpanii fiszki

Ponad rok temu – w samym środku pandemicznych obostrzeń – wiedzeni potrzebą oderwania się od przygnębiającej rzeczywistości, przenieśliśmy Was wirtualnie do Włoch. Miał to być wpis epizodyczny. Ale nie będzie. Nadal dla wielu z nas zagraniczne wojaże są tak realne jak dla dwulatka maraton 🙁. Dlatego dziś zapraszam Was na wirtualną wycieczkę do Hiszpanii. Choć na chwilę spróbuję oderwać Was od codzienności. I oczarować ciepłym klimatem Hiszpanii, Balearów i Wysp Kanaryjskich, ich pięknymi krajobrazami, niezwykłymi zabytkami, niecodziennymi tradycjami, pysznym jedzeniem. I – naturalmente – melodyjnym, urzekającym językiem! Włączcie tryb: wakacyjny luz i … vamos amigos! Aha, zapomniałabym – bierzemy ze sobą fiszki 🙂

Wirtualna wycieczka do Hiszpanii – krajobrazy

wirtualna wycieczka do Hiszpanii: wyspa

Wirtualna wycieczka do Hiszpanii to nie będzie tylko wycieczka do Hiszpanii kontynentalnej, odwiedzimy również Baleary i Wyspy Kanaryjskie. To wspaniałe kierunki podróży, szczególnie Wysypy Kanaryjskie leżące nieopodal północno-wschodnich wybrzeży Afryki – to już prawie egzotyka 😁.

fiszka sierra nevada

Hiszpania kojarzy nam się głównie z wybrzeżami na południu półwyspu – od Costa Brava (Dzikie Wybrzeże) aż po Costa de la Luz (Wybrzeże Światła). To właśnie Morze Śródziemne i klimat panujący na jego wybrzeżach przyciągają turystów do Hiszpanii. Ale Hiszpania oferuje również górskie krajobrazy. To Sierra Nevada (sierra oznacza łańcuch górski, a nevada ośnieżony) w Andaluzji oraz Pireneje – usytuowane poziomo na północy kraju, będące zarazem naturalną wschodnią granicą Hiszpanii.

wirtualna wycieczka do Hiszpanii: szczyt

Zarówno Pireneje, jak i Sierra Nevada to góry dość wysokie, przynajmniej jak na nasze polskie standardy. Mnóstwo tu trzytysięczników. Jednak najwyższym szczytem Hiszpanii jest Pico del Teide – szczyt wulkaniczny znajdujący się na Teneryfie (pico oznacza szczyt).

wirtualna wycieczka do Hiszpanii: jezioro

Ale, ale, w porównaniu z Hiszpanią mamy naprawdę wieeeeelkie jeziora. Największe jezioro Hiszpanii – Lago de Sanbria (lago to jezioro) – ma 3,47 km². Śniadrwy mają 369 km², czyli są tak… 100 razy większe 😮

Zabytki

fiszka: zabytek

Zabytków (los monumentos) w Hiszpanii jest mnóstwo. W TOP 10 na pewno znajdziecie: Sagradę Familię w Barcelonie, Muzeum Prado w Madrycie, Pałac Alhambra w Granadzie, La Mezquitę w Kordobie czy Alkazar w Sewilli.

wirtualna wycieczka do Hiszpanii: dzieło

Już przywołaliśmy najsłynniejsze dzieło (la obra) mistrza Gaudiego, czyli Sagradę Familię. W Barcelonie koniecznie podążcie szlakiem Gaudiego i zobaczcie inne jego architektoniczne cuda! Odwiedźcie Park Güell oraz słynne domy (las casas): Casa Batlló, Casa Milà i Casa Vicens.

Kuchnia

fiszka: paella

Hiszpańskiej kuchni z pewnością nie muszę reklamować. Smakosze znają takie hiszpańskie specjały jak: queso manchego (ser owczy z prowincji La Mancha) czy chorizo (pikantna kiełbasa z papryką). Jako tapas niejedna/niejeden z nas chętnie zje oliwki, tortillę, calamares a la romana (czyli kalmary zapiekane cieście), las gambas al ajillo (krewetki smażone z dodatkiem czosnku). A na główne danie – gazpacho i paellę.

fiszka: flan

Natomiast na deser: kruche churros, słodki crema catalana (kataloński deser, przygotowywany na bazie mleka, cytryny, żółtek, cynamonu i mąki kukurydzianej) i flan.

Zwyczaje, tradycje, ciekawostki

wirtualna wycieczka do Hiszpanii: tradycja

Tradycje hiszpańskie to temat wielowątkowy. Od sposobu witania się (nawet nowo poznaną osobę Hiszpanie całują dwa razy w policzki, choć akurat ten zwyczaj po pandemii może zaniknąć), planu dnia, w tym obowiązkowej sjesty 😴, chodzenie do barów na tapas (ir de tapas), flamenco, po – kontrowersyjną – corridę. Co oczywiste – łączą się one również ze świętami – kościelnymi i świeckimi. Wiecie, że w Sylwestra (la Nochevieja) przed północą ogląda się w telewizji transmisję z placu Puerta del Sol, czekając na bicie dzwonu, a każdemu z jego 12 uderzeń musi towarzyszyć zjedzenie jednego winogrona?

wirtualna wycieczka do Hiszpanii: szlak

Nasza wirtualna wycieczka do Hiszpanii dobiega końca. Jeszcze jedna “pocztówka” z fiszką w tle. Tych, których – bardziej niż przyjemności ciała, interesuje ścieżka duchowa, z pewnością zainteresuje szlak św. Jakuba, nazywany często z hiszpańskiego Camino de Santiago (el camino oznacza drogę). Szlak prowadzi (od dowolnego miejsca, może być Wasz dom) do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, będącą jednocześnie symbolem pielgrzymów.

Wirtualna wycieczka do Hiszpanii z nauką języka

Jeśli spodobała Wam się ta wirtualna wycieczka do Hiszpanii i macie ochotę na więcej faktów i ciekawostek oraz na więcej hiszpańskich słówek, sięgnijcie po tytuł Poznaj Hiszpanię. Znajdziecie w nim:

  1. 100 fiszek z mnóstwem ciekawych informacji i solidną porcją słówek i zwrotów.
  2. Nagrania mp3 z udziałem rodowitego Hiszpana – pliki możesz pobrać i odtwarzać np. w telefonie. Słuchanie i powtarzanie po lektorze z pewnością błyskawicznie zaowocuje opanowaniem poprawnej wymowy!
  3. Przekładki UMIEM i NAUKA, dzięki którym wykorzystasz opakowanie zestawu jako maszynkę do nauki w formacie mini i szybko utrwalisz materiał metodą fiszek .

Dzięki serii Poznaj… możecie wirtualnie odwiedzić nie tylko Hiszpanię, ale też Włochy, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję czy Rosję. To co? Dokąd się wybierzecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *