Co zrobić, by dziecko nie zapomniało języka obcego w wakacje?

wakacje

Twoje dziecko ma angielski w przedszkolu? A może dodatkowo chodzi na kurs języka niemieckiego albo korepetycje z hiszpańskiego z native speakerem? Na pewno jesteś dumny, że tak szybko się uczy nowych słów i zaczyna coraz więcej rozumieć i mówić w języku obcym. To rzeczywiście jest powód do dumy 🙂

Ale uwaga! Całoroczna nauka może niestety pójść na marne, jeżeli pozwolisz swemu dziecku całkowicie „odetchnąć” od nauki i zafundujesz mu dwumiesięczne wakacje od języka. Język obcy ulatnia się z pamięci błyskawicznie, gdy tylko przestajemy się go uczyć lub używać. Zastanawiałeś się już, co zrobić, by Twoje dziecko nie zapomniało języka w wakacje? Jak do tego nie dopuścić? Jeżeli nie, to pomyśl o tym teraz… Wcale nie jest to trudne. Nie musisz przecież zmuszać dziecka do rozwiązywania ćwiczeń czy uczenia się słówek na pamięć, podczas gdy jego koledzy beztrosko się bawią. Jest wiele sposobów na to, by Twoja pociecha miała podczas wakacji kontakt z językiem właśnie przez zabawę. Wystarczy tylko trochę nakierować ją na odpowiednią metodę i pokazać, że nauka języka to wielka frajda.

Wakacje z lektorem

Porozmawiaj z nauczycielem dziecka. Może warto – mimo wakacji – choć raz w tygodniu nadal przyprowadzać dziecko na zajęcia? Zwłaszcza jeśli dziecko je lubi. Może lektor znajdzie czas także w wakacje? Na pewno warto nie przerywać nauki, a może właśnie latem Twoje dziecko – mniej obciążone szkołą – będzie mogło częściej korzystać z zajęć? A jeśli jesteś rodzicem nastolatka, może warto się zastanowić np. nad wakacyjnym kursem językowym za granicą?

Gry językowe

Są kompaktowe i wytrzymałe. Możesz je zabrać na plażę, wykorzystać podczas podróży samochodem czy pociągiem, albo po prostu w domu, gdy pada deszcz. Mowa tu o fiszkach dla dzieci w formie talii kart, które łączą popularne gry (np. Piotruś, domino, kwartet, memorki) z nauką angielskich słówek i zwrotów.

Edukacyjne gry komputerowe

Jeżeli Twoje dziecko czasem trudno odciągnąć od komputera, pójdź z nim na kompromis – wskaż mu miejsca w sieci, które zapewnią dobrą zabawę, a przy okazji rozwiną umiejętności językowe. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych adresów z krótkimi filmami, grami i kursami online dla dzieci.

Język angielski dla dzieci:

Cbeebies.com

Język niemiecki dla dzieci:

Kindernetz.de

Język hiszpański dla dzieci:

cvc.cervantes.es

Masz swoje własne sposoby na wspieranie dziecka w nauce języka obcego w wakacje? Jeżeli masz ochotę – podziel się nimi z innymi rodzicami w komentarzach! 🙂

1 komentarz

  • Teresa pisze:

    Ja moim dzieciakom zakupiłam fiszki obrazkowe, komiksowe i musztruje ich też w wakacje. Przykładowo, jeśli trzeba zagadać o cokolwiek po angielsku – najpierw wypycham tam dzieciaka. Dzięki temu oswaja się z językiem, zaczyna kombinować i z czasem kompletnie nie będzie bariery przed mówieniem w innym języku. Co do gier językowych – również popieram!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *