Alfabet angielski PDF – karty do druku

Alfabet angielski

Przygotowaliśmy dla Was atrakcyjną pomoc – alfabet angielski na kolorowych kartach do druku. Bo od alfabetu najczęściej rozpoczyna się przygoda dziecka z językiem angielskim. Temat jest wdzięczny i nie trzeba znać perfekcyjnie języka angielskiego, aby pomóc dziecku w nauce. Wielu z nas, rodziców, wie, że domu (w miarę możliwości) trzeba pracować z dzieckiem, by utrwalać lub też poszerzać wiedzę zdobytą w przedszkolu czy szkole. Mimo dobrych chęci czasem brakuje nam pomysłów, jaki materiał przerobić z dzieckiem i jak sprawić, by dziecko z uwagą i zainteresowaniem wzięło udział w naszej „lekcji”.

A oto co przygotowaliśmy – alfabet angielski na dwóch zestawach kart. Jeden zestaw, nazwijmy go zestawem podstawowym, to 26 kart – na każdej karcie znajduje się litera i odpowiadające jej słowo z obrazkiem. Drugi zestaw, nazwijmy go – pomocniczym, to również 26 kart, tym razem z samymi obrazkami (bez liter i słówek). Obrazki pochodzą z GRAJEK – zabaw edukacyjnych dla przedszkolaków.

Alfabet do wydruku

Alfabet angielski PDF: karty do druku (KLIK!)

Karty po wydrukowaniu należy pociąć i, co gorąco polecam, zalaminować.

Alfabet angielskilet’s start!

Alfabet angielski na kartach

Nauka alfabetu to na początku nauka liter w określonym porządku. Zacznijmy zatem od ułożenia kart z zestawu podstawowego – dobrze jeśli dziecko zna polski alfabet, wtedy nie powinno być problemu z tym zadaniem. Należy pamiętać o literach, które w polskim alfabecie nie występują, czyli: Q (po literze P), V (po U) i X (po W).

Układając karty wymawiajmy głośno nazwy poszczególnych liter. Na naszych kartach pod literą znajdziecie wymowę fonetyczną. Dzięki temu dziecko (a czasem i my, rodzice) zawsze może przypomnieć sobie, jak się wymawia daną literę. Po tej prezentacji poproście dziecko, by teraz ono głośno odczytało litery.

Po tym pierwszym zapoznaniu z literami możemy uczyć dziecko powiązania litery ze słowem. Najlepiej podzielić karty na kilka grup (w zależności od znajomości angielskiego i wieku dziecka), tak by dziecko stopniowo oswajało się z nowymi słówkami. Pokazujemy dziecku kartę i mówimy: „A is for apple” itd. Gdy dziecko zapozna się z materiałem, możemy, pokazując daną kartę, prosić, by dokończyło zdanie, np.: „B is for…” itd.

Jeśli czujecie, że dziecko dobrze sobie radzi z nazwami angielskich liter, pora na literowanie (spelowanie jak mówią moje dzieci). Poproście: „Spell your/my name, please”. Wykorzystajcie słowa z kart – pokażcie obrazek ze słowem i poproście: „Spell this word, please”.

Alfabet po angielsku – Let’s play a game!

Teraz pora na użycie zestawu dodatkowego. Dzięki nim wprowadzimy kilka zabaw, żeby utrwalić słówka.

Karty dla dzieci

„Show me the castle, please”

Na początek proponuję zabawę „na rozkręcenie” – sprawdza rozumienie słów, bez angażowania dziecka w mówienie (na początku niektóre dzieci krępują się mówić). Rozłóżcie karty przed dzieckiem – sami musicie ocenić, ile kart możecie wyłożyć (jak widać na zdjęciu, ja mogłam pozwolić sobie na wyłożenie wszystkich kart, bo wiem, że mój syn zna na tyle dobrze wszystkie słowa, że zabawa go nie sfrustruje). Na początku, dla przypomnienia, pokażcie dziecku każdy rysunek i powiedzcie: „This is a castle” itd. Dopiero po takiej prezentacji poproście: „Show me the castle, please”. Możecie zmieniać polecenia i mówić: „Point the bull!”, „Find the lighthouse!”, „Give me the elephant!” albo „Take the flower!”. Stopniowo zwiększajcie liczbę kart.

„What’s missing?”

Alfabet po angielsku

Wybierzcie kilka kart (minimum trzy), ponownie uzależniając ich liczbę od wieku i umiejętności dziecka. Powiedzcie dziecku, co znajduje się na kartach: „an apple”, „a dragon” itd. Teraz poproście: „Close your eyes!”. Gdy dziecko zamknie oczy, odłóżcie na bok jedną kartę obrazkiem do dołu, a pozostałe karty uporządkujcie. Teraz powiedzcie: „Open your eyes!”. W pierwszej rundzie, trzeba dziecku podpowiedzieć, tak by znało schemat odpowiedzi: „The dragon is missing”. W następnej rundzie, gdy dziecko otworzy oczy, można zadać pytanie: „What’s missing?” i dziecko już będzie potrafiło na nie odpowiedzieć. Jeśli czujecie, że dziecko sobie poradzi, w następnej rundzie dorzućcie kolejną kartę. Warto też wymieniać co jakiś czas karty na nowe.

Memory

Alfabet angielski memory

Teraz zabawa, w której będą potrzebne oba zestawy. Na początek wybierzcie trzy karty z literami i odpowiadające im kary z obrazkami. Pokażcie je dziecku i powiedzcie głośno słówka z kart. Teraz dopiero pomieszajcie karty i ułóżcie je obrazkami do dołu w dwóch rzędach po trzy. Poproście dziecko, aby odkryło dwie dowolne karty, starając się trafić na parę obrazków. Odkrywając kartę, poproście dziecko, by powiedziało po angielsku, co przedstawia karta. Jeśli dziecko trafi na parę, odkłada obie karty na bok i w tej samej kolejce odkrywa kolejne dwie karty, do momentu gdy nie trafi na parę. Wtedy zostawia karty obrazkami do dołu, a ruch ma kolejny gracz (rodzic). Gra toczy się dopóki wszystkie pary nie zostaną zebrane. Wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej par. W następnej rundzie zwiększcie liczbę par lub wymieńcie karty (lub jedno i drugie).

Mój syn grał w Memory sam ze sobą – nie odkładał więc kart na bok.

Na koniec kilka zwrotów, które z pewnością przydadzą się w każdej zabawie: „Very good!”, „Great!”, Excellent!”, „Wonderfull!” A jeśli coś nie wychodzi, zachęcajcie dziecko do kolejnej próby: „Try again!”.

Mam nadzieję, że zabawy pomogą Waszym dzieciom opanować alfabet angielski ! Good luck!

FISZKI do nauki angielskiego dla dzieci: przejdź do sklepu

GRAJKI – zabawy edukacyjne dla dzieci: przejdź do sklepu

PROMOCJE – angielski dla dzieci: przejdź do sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *