Rosyjski – trzy nowe tytuły!

rosyjski fiszki seria 100

Uczysz się rosyjskiego? Ucz się metodą fiszek! Z przyjemnością informujemy, że rodzina FISZEK do nauki języka rosyjskiego powiększyła się! Do obecnych trzech tytułów dołączyły trzy nowe tytuły z serii 100. Są to dwa tytuły gramatyczne Czas teraźniejszy, Rekcja czasownika oraz jeden tytuł kulturoznawczy – Poznaj Rosję. Zarówno tematyka, jak i poziomy zaawansowania naszych nowości są zróżnicowane, mamy więc nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie 🙂 Czas na rosyjski!

O serii 100

Seria 100 to seria „kieszonkowa”. Taki format stanowi niewątpliwą zaletę w oczach osób, które szukają kompaktowej formy, ale chcą korzystać ze wszelkich dobrodziejstw, które niesie ze sobą nauka metodą fiszek. Oto, co znajdziecie w każdym pudełku z tej serii:

  • 100 fiszek, czyli materiał do nauki

W każdym pudełku znajdziecie 100 fiszek z hasłami. Dodatkowo kilka fiszek informacyjnych oraz ściągę dla początkujących – fiszkę z literami alfabetu rosyjskiego i ich polskimi odpowiednikami.

  • Przekładki, czyli skuteczny system powtórek

Dzięki kolorowym przekładkom dołączonym do pudełka można uczyć się metodą quizu. Zapewnia ona doskonałą zabawę, ale także gwarantuje gruntowne utrwalenie materiału.

  • Nagrania mp3, czyli wsparcie audio

Do każdego tytułu możecie pobrać nagrania mp3 wszystkich haseł (kod znajdziecie w pudełku). Warto osłuchiwać się z wymową native speakera! Dzięki temu będziecie mówić po rosyjsku poprawnie i z większą pewnością siebie.

A teraz przedstawimy Wam bliżej każdy tytuł z osobna.

fiszki seria 100 Czas teraźniejszy Rekcja czasownika Poznaj Rosję

Rosyjski – czas teraźniejszy

Kto miał już styczność z językiem rosyjskim, wie, że odmiana czasowników rosyjskich, czyli koniugacja, wcale nie jest taka prosta. Są oczywiście reguły (wyróżnia się dwie koniugacje), ale jest też sporo wyjątków – istnieje bowiem grupa czasowników o nieregularnej odmianie. Dodatkowo zdarzają się też czasowniki o odmianie regularnej, ale budzącej u uczących się pewne wątpliwości.

Aby osobom początkującym (poziom A1-A2) ułatwić naukę, przygotowaliśmy tytuł Czas teraźniejszy, zawierający 100 podstawowych czasowników o nieregularnej odmianie w czach teraźniejszym i przyszłym niezłożonym (prostym). Zgodnie z regułami tworzenia fiszek na jednej fiszce przedstawiony jest jeden czasownik. Na awersie znajdziecie bezokolicznik w języku rosyjskim z polskim tłumaczeniem, a na rewersie – jego pełną odmianę. Wystarczy obrócić fiszkę kilka razy, aby zapamiętać odmianę danego czasownika:

fiszki rosyjski czasowniki nieregularne odmiana

Wszelkie nieregularności w odmianie, na które warto zwrócić uwagę, zaznaczyliśmy graficznie, np.:

fiszki rosyjski czasowniki nieregularne odmiana

Jak widzicie, odmiana czasownika пить (pić) potrafi zaskoczyć 🙂

Rosyjski – rekcja czasownika

Rekcja czasownika – odwieczna zmora uczących się języka niemieckiego. I chyba nie tylko języka niemieckiego 🙁 Również uczący się języka rosyjskiego prędzej czy później natrafią na to zagadnienie gramatyczne. Tym, którzy teraz pierwszy raz zetknęli się z tą nazwą, tłumaczymy: część czasowników łączy się z dopełnieniem bezpośrednio lub za pomocą określonego przyimka, który wymaga odpowiedniego przypadku. To właśnie jest rekcja czasownika. Niestety, nie zawsze połączenia czasowników z przypadkiem (lub bez) w języku rosyjskim są identyczne jak w języku polskim. Przykładowo: po rosyjsku powiemy я жду тебя, a nie – gdybyśmy zastosowali kalkę z języka polskiego – я жду нa тебя. Żeby uniknąć tego typu błędów, trzeba nauczyć się, jakim przypadkiem rządzi dany czasownik lub z jakim przyimkiem się łączy. Pomogą Wam w tym nasze fiszki.

W tytule Rekcja czasownika znajdziecie 100 przypadków rekcji – tych najczęstszych, z którymi na pewno się spotkacie, ucząc się na poziomie od A1 do B1. Jak wyglądają fiszki? Jak zawsze są maksymalnie przejrzyste i zawierają tylko to, co trzeba – w tym wypadku tylko hasło i przykład użycia w zdaniu, np.:

fiszki rosyjski rekcja czasownika

Poznaj Rosję

Na koniec coś z zupełnie innej bajki – Poznaj Rosję to zbiór faktów i ciekawostek przybliżających geografię, politykę, historię i kulturę tego największego kraju na świecie. Ten tytuł polecamy wszystkim tym, którzy są ciekawi Rosji. Tym, którzy z chęcią sprawdzą, gdzie leży Elbrus, jezioro Ładoga czy Amur. Tym, których interesuje rosyjska obyczajowość, jak również tym, którzy chcą poznać ważne nazwiska rosyjskiej nauki i kultury. Polecamy go osobom, które znają język rosyjski co najmniej na poziomie A2.

A jak wyglądają fiszki? Każda fiszka to jedno słowo-klucz, do którego podajemy przykład, czyli ciekawą informację dotyczącą Rosji, np.:

fiszki fakty i ciekawostki o Rosji

Mamy nadzieję, że dzięki temu tytułowi poszerzycie swoją wiedzę o Rosji, a przy okazji poćwiczycie język rosyjski!

Przypominamy, że w naszej ofercie fiszek do nauki języka rosyjskiego znajdziecie STARTER (o tej serii pisaliśmy tutaj) oraz SŁOWNICTWO 1 i SŁOWNICTWO 2 (a o tej serii pisaliśmy szerzej tutaj).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *