Nauka języka z piosenek. Jak robić to dobrze?

nauka języka z piosenek

Uczysz się języka z piosenek? To jeden z najprzyjemniejszych sposobów na poszerzenie zasobu słownictwa, ćwiczenie wymowy, rozumienia ze słuchu, a nawet poprawnej pisowni. Nie wystarczy jednak biernie słuchać obcojęzycznych piosenek i mieć nadzieję, że to wszystko wydarzy się samo z siebie. 😉 Oto kilka porad, które sprawią, że nauka języka z piosenek będzie naprawdę efektywna:

Nauka języka z piosenek: 5 wskazówek

1. Dobry wybór to podstawa

Nie chodzi tu tylko o odpowiednie dopasowanie tekstu piosenki do Twojego poziomu znajomości języka. Może zabrzmi to banalnie, ale przy wyborze piosenek do nauki kieruj się przede wszystkim własnymi upodobaniami, a nie opinią innych. Im więcej emocji wzbudzi w Tobie dany utwór, tym łatwiej będzie Ci zapamiętać jego słowa i ich znaczenia.

2. Przetłumacz to sam

Jeżeli masz trochę więcej czasu, by wgłębić się w tekst piosenki, nie szukaj od razu w internecie gotowego tłumaczenia na język polski. Najpierw spróbuj przetłumaczyć chociaż fragment tekstu samodzielnie, wspomagając się słownikiem. Taka świadoma analiza obcojęzycznych słów sprawi, że szybciej zapadną Ci one w pamięć. Poza tym to świetne ćwiczenie dla wszystkich, którzy planują w przyszłości zostać tłumaczami języków obcych. 🙂

3. Twórz fiszki

Nie ograniczaj się tylko do zapisywania odrębnych słów i ich znaczeń. Poszukaj w słowniku, w jakim jeszcze kontekście można użyć danego słowa, czy jest częścią jakiegoś idiomu itp. Dobrym sposobem na jeszcze efektywniejsze poszerzenie zasobu słownictwa jest zapisywanie na rewersie fiszki synonimów obcojęzycznego słówka.

4. Ucz się śpiewająco

Wykorzystaj piosenki do ćwiczenia wymowy. Śpiewaj na głos i w ogóle się nie przejmuj tym, że fałszujesz. 🙂 Tylko pamiętaj, żeby – zanim zaczniesz – jeszcze raz sprawdzić brzmienie słów (np. w internetowym słowniku z nagraniami), by się upewnić, że wymawiasz je poprawnie.

5. Słuchaj i pisz

Zapisywanie tekstu piosenki to nie tylko dobry sposób na sprawdzenie, czy dobrze rozpoznajesz brzmienie słów, lecz również na ćwiczenie poprawnej pisowni. Możesz na przykład skorzystać z gotowych tekstów piosenek z lukami do uzupełnienia, przygotowanych specjalnie z myślą o uczących się języków obcych. Znajdziesz je na przykład na naszym blogu. 🙂

Shakira_La tortura_Tekst z lukami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *