Egzamin TOEIC – co to takiego, dla kogo i po co?

mężczyzna rozwiązujący test

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zdawać egzamin TOEIC i jak go zdawać, żeby zdać, to mam dla Ciebie kilka wskazówek. 🙂 Sama kilka lat temu skusiłam się na ten certyfikat, więc relacja będzie – jak to zwykle na naszym blogu – z „pierwszej ręki”. Oczywiście – nie wszystko jest dla każdego, więc i TOEIC to żadne tam must have, ale czasem może się po prostu przydać. 🙂

Egzamin TOEIC – co to w ogóle jest?

Test of English for International Communication to bardzo popularny na całym świecie egzamin, poświadczający znajomość języka angielskiego w środowisku pracy. Nie sprawdza on więc (tak jak np. egzaminy FCE czy CAE) Twojej ogólnej znajomości języka angielskiego, ale umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zawodowych. Egzamin ten stworzono w odpowiedzi na potrzeby pracodawców. Nie do końca wierzyli oni w to, że kompetencje potwierdzone ogólnym certyfikatem pracownikowi wystarczą. Egzamin TOEIC bardziej odpowiada ich oczekiwaniom, dlatego aż kilkanaście tysięcy międzynarodowych firm uznaje jego wyniki. Ale egzamin TOEIC jest uznawany nie tylko przez firmy – także np. przez różnego rodzaju organizacje i instytucje państwowe. Aby np. zostać przyjętym do polskiej Służby Cywilnej, należy wykazać się znajomością angielskiego na poziomie 700 punktów uzyskanych podczas egzaminu TOEIC. (Na egzaminie można zdobyć maksymalnie 990 punktów). Oczywiście certyfikat TOEIC nie jest jedynym sposobem wykazania się znajomością języka, ale posiadanie go bardzo ułatwia to zadanie. 🙂

Czego się spodziewać?

Znajomość języka „w środowisku pracy” nie oznacza absolutnie, że na egzaminie będą od Ciebie wymagali znajomości fachowego słownictwa. Chodzi o to, że w zadaniach raczej napotkasz zwroty typu „złożyć zamówienie” niż „nakarmić kota”. Dlatego, jeśli planujesz przygotowanie się do tego egzaminu, pomyśl raczej o zapisaniu się na kurs Business English niż na ogólny kurs angielskiego. Nazwa Business English zwykle odstrasza, ale w rzeczywistości to ciekawy kurs, uczący komunikowania się w codziennym życiu zawodowym.

Kiedy warto zdawać?

Jeśli akurat studiujesz lub wybierasz się na studia – sprawdź, być może Twoja uczelnia na jakimś etapie nauki akceptuje wyniki tego egzaminu. Egzamin TOEIC warto jednak zdawać przede wszystkim wtedy, kiedy masz zamiar ubiegać się o pracę i wiesz, że znajomość języka będzie Twoim atutem. Pamiętaj, że wyniki tego egzaminu są ważne przez 2 lata. Raczej nie opłaca się go zdawać „na wszelki wypadek”, bo „może kiedyś się przyda”. Na samym certyfikacie „daty ważności” co prawda nie ma, ale niektórzy pracodawcy będą wymagali aktualnych wyników. Dlaczego? Po prostu każda umiejętność niewykorzystywana w praktyce z czasem zanika…

Jak wygląda egzamin?

W przeciwieństwie do egzaminów Cambridge, gdzie zdaje się odrębny egzamin na każdym poziomie zaawansowania (np. KET, PET, FCE, CAE czy CPE), egzamin TOEIC jest jeden. Do tego samego egzaminu podchodzi więc zarówno osoba początkująca, jak i zaawansowana. To uzyskany wynik pokaże, czy Twój poziom angielskiego to raczej A1, czy też może C1.

Egzamin składa się z dwóch modułów: Listening & Reading oraz Speaking & Writing. Zazwyczaj pracodawcom wystarcza moduł Listening & Reading, ale czasami mogą wymagać od kandydata także drugiego modułu. Zdarza się to jednak rzadko, dlatego raczej nie warto zdawać go „na zapas” – ja na przykład nie zdawałam tej części.

Moduł Listening & Reading składa się z dwóch części:

  1. Część Listening to 100 pytań wielokrotnego wyboru. Trwa 45 minut i można uzyskać za nią 495 punktów.
  2. Część Reading to także 100 pytań wielokrotnego wyboru. Trwa 75 minut i także można za nią zdobyć 495 punktów.

Moduł Speaking & Writing zdaje się w całości na komputerze, w specjalnie przystosowanym laboratorium językowym. I także – jak się domyślasz – składa się z dwóch części:

  1. Część Speaking to 11 pytań, z których możesz w sumie uzyskać 200 punktów. Ta część trwa 20 minut.
  2. Część Writing to 8 zadań, z których również możesz uzyskać 200 punktów. Ta część trwa 60 minut.

Czy egzamin TOEIC jest trudny?

Moim zdaniem ten egzamin nie należy do trudnych, więc jeśli boisz się podejść do CAE, to TOEIC może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Więcej o egzaminie TOEIC dowiesz się na stronie www.etsglobal.org. A jeśli zastanawiasz się nad zdawaniem innego egzaminu z angielskiego, to polecam Ci inne artykuły na naszym blogu. 🙂 O egzaminach FCE (tutaj i tutaj), CAE, CPE, IELTS i CELTA oraz praktyczne wskazówki dotyczące przygotowywania się do wszystkich tych egzaminów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *