Wyjątkowe poradniki, czyli o serii Mądry Rodzic słów kilka

Seria Mądry Rodzic - poradniki na spirali

Kiedy dowiadujesz się, że niedługo na świecie pojawi się mała istota, która od niedawna pomieszkuje w Twoim brzuchu, pragniesz zrobić, co w Twojej mocy, aby do tego spotkania najlepiej się przygotować. Po etapie radości, szczęścia i euforii przychodzi czas na weryfikację stanu wiedzy w zakresie ciąży, porodu i ogólnie – macierzyństwa. Panika. Szukasz, czytasz, sprawdzasz, dowiadujesz się. Od czego zacząć? W głowie kołaczą miliony pytań – jakich informacji szukać, co czytać, gdzie sprawdzać i się dowiadywać? A potem okazuje się, że to za grube, to za drogie, a to zbyt ogólnie napisane i mało wiarygodne. Co zrobić?

Mama recenzuje

Od dziewięciu miesięcy jestem mamą Mikołaja. Skończyłam wraz z mężem kurs szkoły rodzenia, brałam udział w warsztatach dla ciężarnych… Zapoznałam się też z najpopularniejszym poradnikiem dla młodych rodziców „W oczekiwaniu na dziecko”… Oraz jego kontynuacją „Pierwszy rok życia niemowlaka”, więc w teorii byłam świetnie przygotowana do wszystkich etapów, jakie na mnie czekały. Miałam czas, byłam aktywna, poszerzałam wiedzę, korzystając z różnych sposobów. Lecz jeśli TY nie dysponujesz czasem, bo pracujesz, masz inne zobowiązania lub po prostu męczy Cię ten cały chaos organizacyjno-czytelniczy zachęcam do zaprzyjaźnienia się z serią Mądry Rodzic – nowatorskimi poradnikami Wydawnictwa Cztery Głowy.

mama z dzieckiem

Poradnik dla mądrego rodzica – rzetelna wiedza w pigułce

W skład serii wchodzą, jak dotąd, cztery świetnie wydane poradniki: „Ciąża i poród. Niezbędnik mamy”, „Niemowlę. Instrukcja obsługi”, „Dziecko – Rodzic. Budowanie więzi” i „Dwulatki tak mają”. Największym atutem każdej części jest rzetelna wiedza podana w przyjaznej, krótkiej i kolorowej formie z ilustracjami. Takie połączenie to Twoja oszczędność czasu.

Każdy z poradników zawiera 40 zbindowanych kart, które trzyma w ryzach okalająca je gumka. Poradnik świetnie leży w dłoni, jest kieszonkowy. Wrzucisz go do torebki, przejrzysz w metrze, w przerwie na lunch, czekając na kolejną wizytę u lekarza. Otwierasz i czytasz. Wybór ułatwia zamieszczony pod okładką spis treści. Czytasz to, co właśnie Cię interesuje. Albo czytasz jak leci, bo wszystko jest ciekawie napisane.

Poradniki otrzymałam w prezencie. I ani trochę nie przeszkadza mi to, że dwie spośród czterech są już za mną („Ciąża i poród. Niezbędnik mamy”, „Niemowlę. Instrukcja obsługi”), bo te etapy mam za sobą. Zapoznałam się z nimi i stwierdzam, że nie tylko fantastycznie porządkują wiedzę, ale ugruntowują ją, a nawet, co trzeba przyznać, poszerzają ją. Będą stanowiły świetną ściągawkę, przypomnienie, kiedy ponownie okaże się, że zostanę mamą.

poradnik dla rodziców na kartach na spirali

Nowatorskie poradniki Wydawnictwa Cztery Głowy zbierają najnowszą wiedzę – począwszy od okresu ciąży, skończywszy na dwuletnim dziecku. Grzbiety książeczek zawierają tytuł, więc można je na półce łatwo odnaleźć, choć trzeba przyznać, że nie trzeba ich szukać, bo niezwykle przyciągają uwagę. Pewna mama dwuletniej Amelki od razu chciała przewertować ostatnią część zbioru („Dwulatki tak mają”).

Po odczytaniu nagłówka i wstępnie przedstawionemu problemowi przerzucała karty, po czym stwierdzała, że Amelka właśnie tak ma i pochłaniała rady, które znalazła na odwrocie. Co zrobić, kiedy dziecko rzuca jedzeniem, jak poradzić sobie z płaczem dziecka przy rozstaniu albo jak walczyć z uzależnieniem dwulatka od telewizji? Dla matki, która ma już dwuletnie dziecko taki szybki poradnik to skarb. Mimo, że Mikołaj ma dopiero dziewięć miesięcy, nie chowam tej książeczki gdzieś głęboko. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie wiadomo, kiedy ja będę potrzebowała złotej rady.

Podobnie skonstruowany jest poradnik „Dziecko – Rodzic. Budowanie więzi”. Choć tu na odwrocie zamiast problemu i rady znajdziemy omówienie tematu i ukazanie go w perspektywie Rodzicielstwa Bliskości. Rodzic dowie się m.in., jak przytulanka może pomóc w utrzymaniu bliskości, że rytuały zbliżają, a mniej zabawek oznacza tak naprawdę więcej zabawy. Poradnik zawiera zagadnienia, które dotyczą zarówno noworodków, niemowlaków jak i małych dzieci.

Tytuł „Niemowlę. Instrukcja obsługi” został tak skonstruowany, aby awers tak jak w poprzednich tytułach wprowadzał temat. Rewers natomiast rozwija go, tłumacząc pojęcia, wskazując zasady, sposoby, postępowanie i rady. Jak poradzić sobie z dzieckiem z grupy High Need Babies? O czym trzeba pamiętać przygotowując kąpiel dla niemowlaka? Czy istnieje coś takiego jak dieta kobiety karmiącej? Na tej samej konstrukcji został oparty poradnik „Ciąża i poród. Niezbędnik mamy”. Przyszła mama dowie się, jak okiełznać hormony w ciąży, czym jest aktywny poród lub na co zwrócić uwagę, kupując fotelik.

Mądry rodzic - poradnik na spirali

Cała seria dzięki walorom wizualnym (miła kolorystyka, papier przyjemny w dotyku, barwne oznaczenia działów) i niezwykłej praktyczności (zgrabna forma, spis treści wewnątrz, jedna karta to jeden wątek – awers nadmienia temat, a rewers go rozszerza) zasługuje na miejsce w biblioteczce każdego mądrego rodzica. I nie tylko matki, bo i tatowie znajdą tam wątki dla siebie, a to dlatego, że autorki promują aktywne ojcostwo. Trzeba jeszcze dodać, że nieco humorystyczne ilustracje z wyczuwalną nutką ironii odczarowują trudne kwestie macierzyństwa. I co ważne – nie umniejszają przy tym wagi zagadnienia.

Mądry rodzic - poradnik

Zatem, jeśli nie jesteś jeszcze rodzicem, ale wkrótce zamierzasz nim zostać (albo zostałeś/zostałaś nim niedawno) i cenisz wielowymiarowe, a także racjonalne podejście do tematu macierzyństwa, które opiera się na najnowszych badaniach dotyczących szeroko pojętego rozwoju człowieka, jeśli cenisz połączenie teorii z praktyką i alternatywny pakiet rozwiązań, a do tego zależy Ci na czasie, to jesteś w lepszej sytuacji niż ja, bo Ty już teraz wiesz, że masz do dyspozycji nowatorski poradnik z serii Mądry Rodzic.

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *