Bądźcie dla siebie dobrzy w sylwestra, zróbcie bilans postępów w nauce

sztuczne ognie

Koniec roku to okres zamykania projektów, dokonywania rozliczeń i podsumowań, jednym słowem stres. Przecież koniec roku to nie koniec świata, poniedziałek jest nieodwoływalny;-)

Żyjemy pod presją zdobywania coraz to nowych umiejętności, certyfikatów, dyplomów. Nigdy nie wiadomo, co nam się w życiu przyda… Już w szkole podstawowej dzieci uczą się dwóch języków obcych, w niektórych krajach nawet trzech! Najważniejsze, aby nie stracić zapału do nauki. A nic tak nie motywuje do pracy, jak świadomość własnych postępów. Nie tylko dzieci potrzebują pochwał i uznania, dorośli również. Dlatego u schyłku roku zarezerwujcie sobie czas na nowy przyjemny rytuał:

Bilans postępów w nauce zamiast postanowień noworocznych

Wiadomo, że chwalenie się samemu przed sobą nie przynosi spektakularnych efektów. Zgromadźcie „dowody uznania” (medale, dyplomy), przygotujcie zdjęcia lub filmy i usiądźcie z rodziną do wspólnego podziwiania tegorocznych osiągnięć każdego członka rodziny. Oczywiście najwięcej powodów do dumy będą miały dzieci. Porównanie zawartości zeszytów z kilku miesięcy pokazuje dobitnie, jak z koślawych początkowo literek powstają słowa, a potem krótkie zdania. To magia!

Mała Mi chodzi do przedszkola, które szczyci się swoim innowacyjnym programem tzw. Portfoliomappe (teczka portfolio). Pierwszego dnia w przedszkolu dzieci otrzymują segregatory, gdzie gromadzą chronologicznie swoje prace na konkretny temat, zdjęcia, odcisk dłoni itp. Segregator zawiera również arkusze z pytaniami np.: Jaki jest twój ulubiony bajkowy bohater czy też specjalne strony dla rodziny. Przedszkolną „teczkę”, pełną wspomnień dzieci zabierają do domu ostatniego dnia. Trudno o piękniejszy prezent i niesamowity zapis rozwoju dziecka na przestrzeni 2, 3, 4 lat.

Mamy w domu trzy jeżyki z masy solnej. Pierwszy to po prostu kulka z kilkoma patyczkami, drugi ma już podłużny kształt i więcej patyczków, a trzeci, o pięknym kształcie, ma charakterystyczny pyszczek i igiełki z wykałaczek. Jeżyki stoją sobie grzecznie na parapecie, jakby mówiły, dasz radę, zobacz, ile się już nauczyłaś.

W sylwestra nie róbcie planów na następny rok, ani noworocznych postanowień, niczego sobie nie narzucajcie. Popatrzcie wstecz na mijający rok i bądźcie z siebie dumni, tyle udało Wam się osiągnąć. To trzeba świętować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *