5 powodów, dla których warto uczyć się języka niemieckiego

Pocztówki z Berlina

Przyznaję, teza mało popularna w czasach hegemonii języka angielskiego. Nie zapominajcie o języku niemieckim! Biedaczek wyszedł nieco z mody, padł zapewne ofiarą pragmatycznego podejścia „znam angielski = wszędzie się dogadam”.

Z moich obserwacji wynika, że o ile znajomość języka angielskiego traktowana jest często jako oczywistość, o tyle znajomość kolejnych języków obcych budzi podziw i sympatię. Dlaczego warto uczyć się niemieckiego? Podam Wam 5 dobrych powodów.

1. Język niemiecki w statystykach

Jak wiadomo, języka niemieckiego używa się nie tylko w Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Liechtensteinie i Szwajcarii. Jest on jednym z języków urzędowych również w Belgii, Brazylii, we Włoszech… A nawet w Polsce i na Słowacji – jako język mniejszości narodowej. 11% mieszkańców Unii Europejskiej posługuje się na co dzień niemieckim, co daje mu 3. miejsce, po języku angielskim i francuskim.

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego statystyki
Źródło: https://de.statista.com/infografik/5989/meistgesprochene-sprachen-europa/

2. Niemiecki językiem biznesu

Wiedzą o tym montażyści, budowlańcy, stolarze oraz przedsiębiorcy branż wszelakich. Wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju, w Polsce także poszukiwani są specjaliści ze znajomością języka niemieckiego!

W związku z tym, mamy dla Was FISZKI Biznes: ponad 2500 słów i zwrotów w 38 kategoriach, m. in.: korespondencję handlową, transport i logistykę, ubezpieczenia. W pakiecie znajdziecie opcję audio oraz dostęp do aplikacji do nauki online. Podręczne etui przyda się … w pracy 🙂

3. Niemiecki językiem nauki

Wiedzieliście, że niemiecki jest drugim językiem Wikipedii, po angielskim, w kombinacji liczby artykułów, użytkowników oraz edycji haseł? Przyznam, że sama lubię porównywać artykuły w różnych językach i wyszukiwać informacje zarezerwowane dla użytkowników danego języka. Ot weźmy pierwszą z brzegu przytulię czepną i dla porównania Kletten-Labkraut – sami widzicie jak ogromna jest różnica w zakresie informacji!

Warto wspomnieć o renomowanych instytutach naukowych, które słyną na cały świat z innowacyjnych technologii i badań oraz wsparcia biznesu przy wprowadzaniu w życie nowinek: Fraunhofer-Gesellschaft, Max-Planck-Gesellschaft, Robert-Koch-Institut.

4. Niemiecki językiem kultury i sztuki

Każdy kraj niemieckojęzyczny – to raj dla miłośników muzyki, teatru, literatury czy sztuki użytkowej, starej, nowej i tej najnowocześniejszej – zajrzyjcie do mojego artykułu o Wiedniu! Szwajcaria to architektura, którą podziwia się, jak dzieła wielkich mistrzów oraz Art Basel czyli mekka dla kolekcjonerów dzieł topowych artystów z całego świata. W Niemczech również nacieszymy oczy i uszy: w Berlinie, Monachium, Hamburgu, i na Documenta – następna wystawa już w 2022.

5. Niemiecki na wakacje

Polacy zakochali się, ze wzajemnością, jak potwierdzają lokalni gospodarze, w austriackich Alpach. Na razie odkryli sporty zimowe. Ale latem warto wybrać się na niewybrukowane (!!!) alpejskie szlaki i podziwiać symbiozę ludzi, krów i chmur. Chcecie, żeby znajomym opadły szczęki? Opowiedzcie o wakacjach w Niemczech, nad Morzem Północnym. To są wakacje nie tylko dla twardzieli! Wiatr nie urwie Wam głowy, a szaro-niebiesko-zielony bezkres to detoks dla ciała i duszy.

To wszystko na dziś, mam nadzieję, że udało mi się Was zachęcić do nauki języka niemieckiego. Wypróbujcie nasz STARTER – niemiecki – jestem ciekawa Waszej motywacji, biznes, miłość, kultura a może motoryzacja? Na koniec zapraszam Was do naszego sklepu, gdzie znajdziecie FISZKI oraz inne produkty do nauki języka niemieckiego na różnych poziomach zaawansowania – sprawdźcie!

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *